a

Yereli ulusala taşıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Mahallî üreticilerle çalışarak büyük işletmelere karşı onları koruduklarını belirten Tereci, “Geleneksel hizmet anlayışını topluluk koşullarına bu halde bağlayıp herkesin doğal, katkısız sağlıklı beslenmesini istiyoruz” tabirlerini kullandı.

TARLADAN SOFRAYA

İşletmedeki eserlerinin hepsinin tarladan toplanıp en doğal haliyle müşteriye sunulduğunu aktaran Tereci, “Tüm bakliyatlar, yöresel tereyağları, peynirler, çerezler, konut imalatı yoğurtlar, içecekler, kahvaltılık soslar, ezmeler, turşular, baharatlar, helvalar, ballar ve zeytinler bu anlayışla tezgahlara geliyor. Karşıyaka’daki 5 tane büromuz ve kahvaltı salonumuz ile Türkiye’nin dört bir zaviyesinden en doğal en taze eserleri misafirleri ile buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

YÖRESEL BAKKAL KONSEPTİ

Yöresel bir bakkal konsepti ile hizmet vermeye devam ettiklerini anlatan Tereci, “İzmir, büyük kentlerin karmaşasına karşın, huzurun vücut bulduğu bir kent. Türkiye’nin üçüncü büyük yerleşimi ve bir Ege kenti olsa da bir tatil kasabası sakinliğinde yaşayanlar çok fazla. Bu yüzden doğal eserlere olan talep de çok yüksek. Biz de bu artan talebe karşılık vermek için sofralara gelecek eserlere bu anlayışla yaklaşıyoruz” tabirlerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Raylar milli trenle ‘elektrikleniyor’