DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • 694 milyon tonluk kritik keşif için heyecanlandıran açıklama!

694 milyon tonluk kritik keşif için heyecanlandıran açıklama!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ender toprak elementlerine erişimi mecburilik olarak gördüklerini belirterek,”Türkiye Yüzyılı’nda, ülkemiz iktisadının bilgi ve teknoloji odaklı dönüşümünü sağlarken çığır açıcı alanlarda yapacağımız teknolojik atılımlar da bizler için çarpan ögesi olacak.” dedi.

Kacır, Ankara’da bir otelde düzenlenen Az Toprak Elementleri (NTE) Milletlerarası Doruğu’nda, son 22 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde inşa edilen siyasi istikrar iklimi, rekabetçi ve sürdürülebilir sanayi ve üretim altyapısı, AR-GE ve inovasyon ekosistemiyle global sistemde yaşanan belirsizlikleri yönetme kabiliyetine eriştiklerini söyledi.

Milli Teknoloji Atılımı ile Türkiye’yi yüksek teknoloji ve katma pahalı üretimde öncü ülkelerden biri yapacak siyasetleri uygulamaya aldıklarını vurgulayan Kacır, kritik teknolojilerde rekabetçi eser ve hizmetler sunarak global bedel zincirinde Türkiye’nin rolünü güçlendirdiklerini kaydetti.

Kacır, araştırma ve inovasyon ekosistemi, planlı sanayi alanları, girişimcilik kültürü ve nitelikli insan kaynağı yatırımlarıyla global teknoloji ve üretim üssü olma maksatlarına süratle ilerlediklerini söz etti.

Milli özgüveni tekrar kazandıran ve nitelikli insan kaynağını harekete geçiren projelere imza attıklarını lisana getiren Kacır, “Tüm bu planlı adımlarla ülkemiz 13 çeyrektir ekonomik büyümesini kesintisiz sürdürdü. 255,8 milyar dolarla ihracatımız Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdı. Yatırım teşvik sistemimizle geçtiğimiz yıl 1,2 trilyon liralık 15 bin 700’den fazla yatırımın önünü açtık. 32,1 milyon bireyle istihdamda tarihimizin en yüksek düzeyine ulaştık.” diye konuştu.

“NADİR TOPRAK ELEMENTLERİNE ERİŞİM ZORUNLULUKTUR”

Bakan Kacır, gelecek dönemde 5G teknolojilerinden uçan akıllı mobilite sistemlerine, bataryadan çip teknolojilerine, güneş panellerinden rüzgar türbinlerine, biyoteknolojik ilaçlardan yeni kuşak uydu teknolojilerine, süratli trenlere kadar birçok alanda büyük atılımlar gerçekleştirmelerini sağlayacak önder teknoloji teşebbüslerini destekleyecekleri bilgisini verdi.

Kendilerini muvaffakiyete taşıyacak bir ögenin da kritik gereç ve ham hususlara erişimi sürdürülebilir kılmak olduğunu belirten Kacır, şöyle devam etti:

“Bugün insanlık irtibat teknolojilerinden elektrikli araçlara, savunma endüstrisinden uzay ve nükleere birçok alanda teknolojinin hudutlarını zorlarken az toprak elementleri, kararlı ve yüksek dayanımlı yapılarıyla yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi ve üretiminde vazgeçilmez rol oynuyor. Az toprak elementlerinin yenilikçi kullanımlarının oluşturduğu katma kıymet ve teknoloji, sürdürülebilir inovasyonun, yeşil ve dijital dönüşümünün kapılarını aralıyor. Ulusal Teknoloji Atılımı amaçlarımıza emin adımlarla ilerlerken az toprak elementlerine erişimi, bu elementleri sürece ve geri dönüşüm kabiliyetlerimizi güçlendirmeyi bir tercihten öte mecburilik olarak görüyoruz. Eskişehir’in Beylikova ilçesinde 694 milyon tonla dünyanın en büyük ikinci az toprak elementi rezervini keşfettik. Cumhurbaşkanı’mız da geçen yıl bu rezervimizi işleyecek pilot üretim tesisinin açılışını gerçekleştirdi. Bu stratejik üretim kabiliyeti kritik ham hususlarda ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmanın yanında bizi az toprak elementleri tedarik zincirinde kıymetli bir global oyuncu haline getirecek. Türkiye Yüzyılı’nda, ülkemiz iktisadının bilgi ve teknoloji odaklı dönüşümünü sağlarken çığır açıcı alanlarda yapacağımız teknolojik atılımlar da bizler için çarpan ögesi olacak.”

2 MİLYAR DOLARA YAKIN CİRO

Bakanlık olarak ileri gereç teknolojileri alanındaki çalışmaları destekleyerek bu alanda teknoloji ve araştırma altyapılarını güçlendirdiklerine dikkati çeken Kacır, TÜBİTAK ile ender toprak elementlerine dayalı ileri materyal çalışmalarını öncelikli AR-GE ve yenilik mevzuları ortasında kıymetlendirerek desteklediklerini anlattı.

Kacır, “TÜBİTAK dayanak programları kapsamında bugüne kadar 94 sanayi, akademi ve kamu AR-GE projesine 222 milyon liranın üzerinde dayanak sağladık.” dedi.

Avrupa Birliği takviyeleriyle Rekabetçi Dallar Programı kapsamında geliştirilen “Türkiye’nin NTE Araştırma ve Yenilik Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi” ile de ulusal AR-GE kapasitelerini güçlendirdiklerini vurgulayan Kacır, şunları kaydetti:

“Ülkemizde sürdürülebilir bir NTE tedarik zincirinin kurulmasına yer oluşturuyoruz. NTE’leri katma pahası yüksek eserlere dönüştürecek, geri dönüşüm yapabilecek laboratuvar ve merkezleri ülkemize kazandırıyoruz. 14 milyon avro fiyatındaki bu proje kapsamında MTA Genel Müdürlüğü bünyesinde NTE e-atık geri dönüşüm altyapısı inşa ediyoruz. Munzur Üniversitesi NTE Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan cevher zenginleştirme ve AR-GE tesisini destekliyoruz. İki tesisin de üretime geçmesiyle NTE’lerde ithal bağımlılığımızı azaltacağız. 2 milyar dolara yakın ciroya ve 1,5 milyar dolarlık ihracat kapasitesine ulaşan rüzgar gücü endüstrisi başta olmak üzere birçok dalın muhtaçlık duyduğu ve halihazırda tamamını ithal ettiğimiz mıknatısları üretme kabiliyeti elde edeceğiz.”

Kacır, gelecek devirde de yeşil dönüşümü ve kritik ham unsur tedarikini önceleyen Avrupa Birliği (AB) projelerinde kazan-kazan prensibi doğrultusunda işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Türkiye’nin coğrafik pozisyonu, üretim ve teknoloji altyapısı, yetenekli iş gücü ile AB tedarik zincirinin vazgeçilmez ögesi olduğunu belirten Kacır, AB programlarını Avrupalı dostlarıyla işbirliğini güçlendirecek öncü platformlar ortasında gördüklerini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’ye 600 yıl yetebilir! 7 milyar metreküplük dev rezerv