DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • İstimalet Politikası Nedir? İşte Çarpıcı 4 Özelliği!

İstimalet Politikası Nedir? İşte Çarpıcı 4 Özelliği!

İstimalet politikası nedir konusunun tarihimizde oldukça büyük bir yeri olduğunu görmek mümkün. Bilhassa Osmanlı İmparatorluğu döneminde aktif olarak devlet tarafından kullanılmış olan bir siyasi anlayış olduğu karşımıza çıkıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İstimalet politikası nedir konusunun tarihimizde oldukça büyük bir yeri olduğunu görmek mümkün. Bilhassa Osmanlı İmparatorluğu döneminde aktif olarak devlet tarafından kullanılmış olan bir siyasi anlayış olduğu karşımıza çıkıyor. Nitekim günümüzde bile geçerliliği olması insan hakları bakımından pozitif bir değere işaret edebilir.

En temel şekliyle fethedilen yerlerde, ele geçirilen ülkelerde yerel halk üzerinde baskın bir politika kurmama sanatı olarak nitelendirebiliriz. Böylece yeni fethedilmiş bir bölgede yaşamını sürdüren yerel halkın dini özgürlüğünün olması hakimiyet kurmak açısından pozitif bir zemin hazırlamaktadır. Dini özgürlük haricinde ise aynı yerel halka tanınan vergi muafiyetleri, haklarının iade edilmesi ve kılıçla değil tercihle seçim yapmasına olanak tanınması İstimalet politikası için yerinde bir uygulama kanısına varmamızı sağlıyor.

İstimalet Nedir?

Istimalet Nedir
Istimalet Nedir

İstimalet teriminin geçmişten günümüze kadar gelmiş olmasına karşın genellikle hoşgörü politikası olarak da anıldığını vurgulayalım. Dolayısıyla İstimalet nedir sorusu aslında bu noktada biraz daha anlaşılır olabiliyor. Çoğunlukla gayrimüslim halka uygulanan bu politikada ana amaç o bölgede yaşamakta olan yerel halka daha cazip bir yaşam olanağı sunmaktır.

Fakat bu bir politika olduğu için altında yatan düşünce olgudan farklıdır. Zira kelime anlamına bakıldığında da meylettirme sonucuna varılabiliyor. Müslüman olmayan ve fethedilmiş bölgede yaşayan yerel halka kendi dinini yaşama özgürlüğü sunmak, kılıç zoruyla Müslüman olma zorunluluğunu dayatmamak bir süre sonra insanların kendi öz iradeleriyle Müslüman olmasını sağlamıştır.

İstimalet Ne Demek?

Istimalet Ne Demek
Istimalet Ne Demek

İstimalet politikası nedir konusunda en temele alınacak unsurlardan birisi kelime anlamı olabilir. Her ne kadar günümüzde hoşgörü ile bütünleştirilmiş bir anlama sahip olsa da özüne inildiğinde meylettirme, cezbetme ve gönül alma gibi karşılıkları olduğunu görebiliyoruz. Bir noktada manipülasyon öğesi olarak görülmesinin nedeni budur.

  • Osmanlı İmparatorluğu döneminde en çok Trakya ve Balkanlar civarında kullanılmıştır.
  • Fakat çoğunlukla yapılan her seferde ve ele geçirilen her yeni bölgede yerel halk için sıkça tanımlanan bir sözcüktü.
  • Raiyyetperverlik olarak geçen bazı kaynaklarda da bunu bir düşünceyi, ideolojiyi ya da tarafı daha olumlu gösterme sanatı olarak  tanımlayabiliyoruz.

İstimalet Politikası Nedir?

Istimalet Politikasi
Istimalet Politikasi

Osmanlı’da halk için pek çok politika söz konusuydu. Ancak İstimalet politikası ne demek denildiğinde genellikle akla hep gayrimüslim olanlar gelmektedir. Bunun ana nedenlerinden birisi bu politikanın çoğunlukla savaş ganimeti olan bölgelerde uygulanmış olmasıdır. Uygulanan yerel halk ise ne yağma ile karşılaşmış ne de canları tehlikede olmuştur.

Aynı yaşamlarını devam ettirmeleri, kilise ya da inançlarına göre ibadethanelerine gitmeleri, inanç zorunluluklarını yerine getirmeleri mümkün kılınmıştır. Hatta yerel halka tanınan vergi muafiyeti gibi pek çok olumlu unsurdan da söz edebiliriz. Dolayısıyla İstimalet ne demek tarih kitaplarında sıkça yer alan bir tanıma dönüşmüştür. Çünkü tarih boyunca Osmanlı’nın yayıldığı pek çok toprakta uygulanmış bir politikadır.

İstimalet Politikası Ne Demek?

Istimalet Politikasi Ne Demek
Istimalet Politikasi Ne Demek

İstimalet politikası gereği ülke sınırları içersine dahil olmuş yeni yerleşim bölgeleri ve bu bölgelerde yaşayan halkın bilhassa dini inançları için hiçbir zorlama yapılmamıştır. Bunu yapmak yerine cezbeden bazı tutumlar sergilenmiş, halkın meylederek tercihini kendi yapması sağlanmıştır. Politik anlamda yalnızca yeni fethedilen yerlerde uygulandığı önemli bir husustur. İstimalet politikası nedir konusunun tarihi kaynakların hemen hepsinde detaylı bir biçimde işlenmiş olması devletin önemli politikalarından birisi olduğunu göstermektedir.

İskan ve istimalet politikası, İskân ve İstimalet politikası makale İskan ve istimalet politikasının amaçları, İskan politikası, Millet sistemi ve istimâlet politikası Nedir, İstimâlet politikasının faydaları, İskan Siyaseti, İskân ve istimalet politikası slayt, İstimalet politikası nedir,

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Antalya’da kadın öğretmenin feci ölümü