a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • 3 Aşamada Kemoterapinin İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır?

3 Aşamada Kemoterapinin İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır?

Kemoterapiye cevap veren kanser türleri, Kemoterapi neden 21 günde bir verilir, Kanser hastasının öleceği nasıl anlaşılır, Kemoterapi gören hasta Yorumları, 12 kür kemoterapi ne demek, Kemoterapi alanların Yorumları 2020, Kemoterapinin iyi geldiğini nasıl anlarız, Kemoterapi alan hasta yakınları nelere dikkat etmeli,

reklam

Kemoterapinin işe yaradığı konusunda belirgin özellikler bulunmaktadır. Kemoterapi kürü alan kanser hastaları için en önemli gelişmelerden birisi tedavinin olumlu sonuçlar doğurup doğurmadığıdır. Kanser hücrelerinin vücudumuzun belirli bir kısmında ya da tamamında var olması sebebiyle Sitotoksik maddelerle tedaviye başlanır. Bunlar aynı zamanda anti kanser ilaçları olarak anılırlar. Belli bir toksin düzeyindeki ilaçların enjeksiyonla vücuda aktarıldığı kemoterapi kürlerinden sonra ise akla hemen aynı soru işareti gelir. Kemoterapinin işe yaradığı nasıl anlaşılır sorusu aynı zamanda tedaviye dair en büyük umut ışığıdır. Peki Kemoterapiye cevap veren kanser türleri, Kemoterapi neden 21 günde bir verilir, Kanser hastasının öleceği nasıl anlaşılır, Kemoterapi gören hasta Yorumları, 12 kür kemoterapi ne demek, Kemoterapi alanların Yorumları 2020, Kemoterapinin iyi geldiğini nasıl anlarız, Kemoterapi alan hasta yakınları nelere dikkat etmeli? Tüm detaylar aşağıda.

Kemoterapinin Ise Yaradigi Nasil Anlasilir
Kemoterapinin Ise Yaradigi Nasil Anlasilir

Kemoterapinin İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle kemoterapi tedavisi uzun soluklu bir süreci kapsar. Ayrıca her tedavinin amacı aynı olmayabilir. Hastanın metabolizması, kanserin yayılım hızı ve türü ile bağlantılı olarak kanseri tamamen yok etmeyi ya da kanserli hücreleri kontrol altında tutup yayılmasını önlemeyi amaçlayabilir. Bu noktada kemoterapi kime uygulanır sorusunun yanıtı farklı tedavi amaçlarına bağlı olarak verilebilir.

Kemoterapi Tedavisinde Surec Nasil Isler
Kemoterapi Tedavisinde Surec Nasil Isler

Kemoterapi Tedavisinde Süreç Nasıl İşler?

Onkoloji servislerinde sürekli olarak kemoterapinin işe yaraması ile ilgili temennilere rastlanır. Hastalar ve hasta yakınları tarafından görülen her etki ise tedavinin seyrine göre olumlu şekilde yorumlanır. Fakat burada da doğru bilinen yanlışlar vardır. Öncelikle hiçbir zaman tedavinin sonuçları iyi hissetmeye, dinç olmaya, saç ve sakal çıkmasına bağlanamaz. Tedavinin amacına göre şekillenen bir süreç gözlemlenir.

  • Kanser Kaynaklı Semptomları Giderme
  • Kanseri Tedavi Etmek
  • Kanserin Yayılmasını Önlemek

Kanser tespit edildikten sonra diğer organlara ve hücrelere sıçramaması için kontrol altında tutulması gerekiyor. Kemoterapinin amaçları arasında bu da var.

Kemoterapi amacı gereği kanser tedavisi olarak bilinse de bazı parametrelere bağlı olarak sadece semptomları gidermek amacıyla uygulanabilir. Aslında bu tür bir tedavide amaç daha çok kanser hastasının hayat normlarını yükseğe çekmektir.

İlk akla gelen sonuç ise bu olacaktır. Belli evre ve türlere bağlı olarak uygulanış amacı değişebilir. Amacı kontrol altına alınabilecek düzeyde olan kanseri vücuttan söküp atmaktır. 

Kemoterapi süreci devam ederken belli aralıklarla doktor tarafından istenilen testler yapılmaya devam edilir. Bu testler bazen kan testi olurken bazen ise röntgen ve tomografi gibi görüntü bileşenlerini içermektedir. Amaçlanan şekilde bir ilerleme kat edildiğinde doktor tarafından kemoterapi dozu düşürülebilir ya da kürlere bir süre ara verilebilir.

Kemoterapi Sonrasi Iyilesme Belirtileri
Kemoterapi Sonrasi Iyilesme Belirtileri

Kemoterapi Sonrası İyileşme Belirtileri

En ağır tedavilerden birisi olarak bilinen kemoterapi bazı yan etkileri beraberinde getirir. Herkes tarafından bilinen saç ve sakal gibi kıl dökülmeleri en bariz olanıdır. Fakat her kür ile birlikte kansızlık, iştahsızlık, daha zayıf bir bağışıklık sistemi, mide bulantısı, ishal, nefes darlığı, cilt renginde değişimler, kabızlık ve ciddi boyutlarda halsizlikler görülebilir. Fakat bu negatif etkilerin görülmesi kemoterapinin işe yaramadığı anlamına gelmiyor.

Hatta kanserli hücrelerle savaşan toksik ilaçların yarattığı bu etkiler bir noktada kemoterapinin işe yaradığı ile ilgili merak duygusuna da cevap olabilir. Yalnızca herkesin metabolizması farklı olduğundan dolayı aynı etkiler aynı oranda iyileşme belirtisi olarak yorumlanmamalıdır. Nihai karar testlere ve doktorlar tarafından yapılan fiziki muayenelere göre verilmelidir.

Kemoterapi Basari Yuzdesi
Kemoterapi Basari Yuzdesi

Kemoterapi Başarı Yüzdesi

Kemoterapi alan hastalarda referans alınabilecek bir kür süresinden söz etmek mümkün değildir. Burada kanserin türünden boyutuna, yayılma hızından kullanılan ilaçlara kadar pek çok parametre söz konusudur. Dolayısıyla tedavi süreci kemoterapiye başladıktan sonra bile değişkenlik gösterebilir.

İlk etapta iki hafta arayla ayda iki kür olarak kararlaştırıldıktan sonra hafta bir ya da ayda 3 kez uygulanmak üzere değişiklik yapılabilir. Yani kemoterapi süreci tam anlamıyla standart bir süreç değildir. İlaçlardan kaynaklı yan etkilerin boyutları ile röntgen, tomografi ve kan testlerinde gözlemlenen pozitif iyileşme belirtileri süreci yöneten iki temel faktördür. Ayrıca kemoterapinin işe yaramaması da varyasyonlar arasındadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Koronavirüs salgınında can kaybı 20 bin 642’ye yükseldi

HIZLI YORUM YAP