a

Raylar milli trenle ‘elektrikleniyor’

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye Vagon Sanayi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ) tarafından üretilen ilk Milli Elektrikli Tren Seti’nin fabrika testleri merasimle başladı. Ağustos sonu yol testlerine başlanacağını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ilk sürüşü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yapacağını söyledi. Merasime katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Türkiye’nin raylı sistemlerde gelecek 10 yıl içerisinde Türkiye’nin 15 milyar Euro’luk harcama yapacağına dikkat çekti.

ALTYAPI KURULDU

Tren setlerinin fabrika testlerinin akabinde yol testlerinin de yapılacağını tabir eden Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi: “Bu yıl ahir raylara indirilecek ve Allah’ın müsaadesiyle de kısa bir müddette yolcu taşımacılığına da başlayacağız. Şu an burada yan alan yerli ve milli trenimiz büyük bir özveriyle oluşturuldu. Girişim kapsamında öncelikli olarak altyapıyı kurduk. Trenimizin alüminyum gövde üretim, boyama, kumlama testleri 2019 yılında devreye alındı.”

YÜZDE 60 YERLİ

Bu girişim kapsamında 30’un üzerinde komponentin temininde yerli firmalar ile çalışılarak yerli endüstrinin gelişmesine önemli ekler sağlandığına dikkat çeken Karaismailoğlu, “Üretimi tamamlanan prototip sette yüzde 60 yerlilik orantısı gerçekleştirilmiştir. Seri üretimde ise yüzde 80 yerlilik orantısı hedeflenmiştir. Prototip setin maliyeti yurtdışından temin edilecek emsal eserlere nazaran yüzde 20 daha ucuza mal edilmiştir. Yapılan yüksek tutarlı yatırımlarla birlikte TCDD’nin bölgesel ve global manada, yük ve yolcu taşımacılığında güçlü bir aktör haline geldiğini gururla belirtmek istiyorum” dedi.

YÜKSEK SÜRATLI TRENDE DE KULLANILACAK

Her türlü üretim ve tasarruf hakkı kurumlarına ilişkin olan bu girişimle üretilen araçların süratli ve yüksek süratli tren hatlarında da kullanılabileceğini lisana getiren Adil Karaismailoğlu, “Saatte 160 kilometre suratındaki bu girişimin tasarım çalışmalarının tamamlanmasının akabinde başlatılan 225 kilometrelik tren seti girişimi 2021 yılında raylara indirilecektir” dedi.

İTHALE NAZARAN YÜZDE 20 DAHA MÜSAIT

TÜVASAŞ tesislerinde tarihi bir gün yaşandığını tabir eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da şöyle konuştu: “Şehirlerarası seyahate mütenasip tasarlanan bu tren, ithal edilen emsallerine nazaran yüzde 20 daha iyi maliyetle üretilebiliyor. Gelgelelim daha da önemlisi, bizi ziyadesiyle mesut eden husus, ulaşılan yüksek yerlilik nispeti. Tedarikçilerle birlikte muazzam bir sinerji yakalanmış durumda. Evet, en son eser elbette çok kıymetli. Lakin bu eserle birlikte gelişen üretim ekosistemi ve Türkiye’nin kazandığı yeni kabiliyetler tahminen kesin eserden çok daha kıymetli.” 

KOLTUK KAPASİTESİ 324

Saatte 160 kilometre işletme suratına sahip olan tren setleri, 176 kilometre tasarım suratına sahip olarak üretildi. Yekun koltuk kapasitesi 324 olan 5 araçlık bir sette iki adet koltuk engelli yolcular için ayrıldı. Araç gövdeleri işletme sırasında oluşabilecek yüklere, darbelere ve rastgele bir kaza anında çarpışmalara mukavim halde tasarlanmış alüminyum ekstürizyon profillerinden üretildi. Trenin dimağı olarak nitelendirilen Tren Denetim ve Idare Sistemi temelde aracın hızlanma, yavaşlama, durma, kapı denetimi, yolcu geçişleri üzere hayati öneme sahip işlevlerini denetlerken, konfora yönelik alt sistemleri de yönetiyor. Cer Zinciri Sistemi ise özgün yazılım, donanım ve algoritmalar ile yüksek verimlilikte performans sağlayacak biçimde hayata geçiriliyor.

15 MİLYAR EURO HARCAMA YAPILACAK

Trenin dimağı olarak nitelendirebilecek cer sistemi ile tren denetim ve izleme sisteminin Aselsan’la birlikte yapıldığını aktaran Mustafa Varank, “Böylelikle ilk kere kritik bir alt sistem, donanım, yazılım ve algoritma içeriğiyle birlikte yerli sanayi tarafından geliştirilmiş oldu. İklimlendirme sisteminden boji şaselerine, iç giydirme ve aydınlatma sistemlerinden vakum tuvalet sistemlerine kadar 30’un üzerindeki bileşen yerli firmalarımızdan tedarik edildi” dedi. Türkiye’nin raylı sistemlerde büyük bir potansiyele sahip olduğuna işaret eden Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hem kendi gereksinimlerimizi karşılayıp hem de global pazardan çok rahat hisse alabiliriz. Bunun yolu bu meydanda ölçek oluşturmaktan geçiyor. Gelecek 10 yılda raylı sistemlerde 15 milyar euroluk harcama yapacağız. Bakın bu çok önemli bir ekonomik ölçek. Dolayısıyla önümüzde raylı sistemler kesimini geliştirmek için asla kaçırılmaması gereken bir fırsat, münasebetiyle bize yüklenen bir sorumluluk var. Bunu en yeterli biçimde kıymetlendirmemiz gerekiyor. Bu yerde atacağımız adımlar, endüstrileşme amaçlarımıza ve Milli Teknoloji Hamlemize direkt hizmet edecek.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Personeller kıdem için meydanlarda