a
 • Haberyum
 • Gündem
 • Dava Harç Hesaplama Nasıl Yapılır? 1 Formül ile Hesaplama

Dava Harç Hesaplama Nasıl Yapılır? 1 Formül ile Hesaplama

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Dava harç hesaplama mahkemeye bir anlaşmazlık için açılmış olan davaların ücretini belirlemek için yapılmaktadır. Çok farklı davalar olduğu için idari dava harç hesaplama da farklılık göstermektedir. Özellikle belirli bir konuda dava açacak olanların belirli bir ücret ödeyeceklerinden haberdar olmaları gerekmektedir. Dava harçları ceza ve hukuk yargılamalarına göre de farklılık taşımaktadır. Peki Dava harcı HESAPLAMA 2021, İdari dava harç HESAPLAMA, Harç HESAPLAMA, Islah harç HESAPLAMA, Dava Harç HESAPLAMA 2021, 2021 yargı harçları, İstinaf harç hesaplama, Uyap Harç HESAPLAMA nasıl yapılır? Tüm detayları sizler için derledik.

dava harci hesaplama
dava harci hesaplama

Dava Harç Hesaplama Nasıl Yapılır?

Harç hesaplama dava türüne göre farklılık taşıyabilmektedir. Genelde iki kişi arasında açılan davalarda alınacak olan harç tutarı da belirgindir. Ancak kurumlar yani şirketler arasında dava olduğunda harç tutarı da farklılık göstermektedir. Bu durum aynı zamanda harç ücretinin de hesaplanmasını zorlaştırabilmektedir.

Dava harç masraf hesaplama için bu tutarın kanunlar çerçevesinde belirlenmiş olduğunu göz önünde tutmak gerekmektedir. Kanuna göre dava harç ücreti 68,31’in dörtte biri olarak alınmaktadır. Başka bir ifade ile on bin liralık bir dava açılmışsa bu durumda dava açma harcı şu şekilde hesaplanacaktır;

 • 10.000 x 68,31/4000 = 170,77 TL

Bu şekilde dava harcı hesaplaması yapılmasına rağmen her dava için ayrı hesaplama yapılmalıdır. Çünkü her davanın farklı tutarları çıkabilecektir. Düşük tutarlı olan davalarda davaların harcı da az olmaktadır. Şayet mahkeme harç hesaplama için davaya söz konusu olan tutar sıfır açısından fazlaysa bu durumda harç tutarının hesaplanması da karmaşık olabilmektedir. Bu durumda ise pratik şekilde harç hesaplamak için çeşitli avukatlık bürolarının sitelerinde yer alan hesaplama araçları da kullanılabilir. Harç hesaplama dava türüne göre farklılık gösterdiği için dava açmak isteyenler mutlaka bu tutarı göz önünde tutmalıdır.

dava masrafi hesaplama
dava masrafi hesaplama

Hangi Davalardan Harç Alınmaz?

Dava harcı hesapla seçeneği belirli davalar için geçerlidir. Ceza yargılamalarında davanın başlamasından sonuçlanması kısmına kadar taraflar yargılama ücreti ödemez. Fakat hukuk mahkemelerinde yapılacak olan yargılamalar kapsamında davacı tarafından yargılama giderleri karşılanmaktadır. Davacıdan da açılacak olan davanın çeşidine göre peşin olarak dava ücreti alınmaktadır ya da gider avansı talep edilmektedir.

Dava harcı hesaplama kimi zaman hukuk davalarında kimi zaman da davanın sonucuna göre harcı kimin ödeyeceğine de karar verilmektedir. Örneğin bir iş anlaşmasında haksız olduğu ispat edilen ve aleyhte karar verilen kişi ya da şirket yargı harç hesaplama üzerinden belirlenecek tutarı sadece kendisi ödeyecektir.

mahkeme harc hesaplama
mahkeme harc hesaplama

Bu yazımızda sizlere dava harç hesaplama ve dava masrafı hesaplama işlemlerinin nasıl yapıldığını ve yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri aktardık. Soru ve görüşleriniz için yorum yazmayı unutmayınız.

Mahkeme Kararlarına Nasıl Ulaşabilirim? (3 Dakikada Öğrenin!)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Nagihan Ertürk
  2 sene önce
  0 0

  Merhaba ben 03/06/2021 de çekişmeli boşanma davası açtım ve 18/05/2021 de bu dava anlaşmalı boşanma olarak karar aldım ve öylede oldu yanlız çekişmeli dava sürecinde bizim bir mal paylaşımı davasıda açılmıştı ve bu dava için benim ücret ödemem gerekli çekişmeli dava anlaşmalı davaya dönünce bu mal paylaşımı davası için ücret ödemem gerekli mi dava otomatik olarak düşmüş oluyormu yardımcı olursanız sevinirim

 • Mehmet Durmaz
  2 sene önce
  0 0

  Ya ben net Bilgi alamiyorum mahkeme anlaşmiş Lar ve benim Adima Nekadar Para Düşüyor onu Ogrenmek Istiyorum Bana lutfen Bir Bilgi Net Verebilirmisiniz saygilarimi sunarim

Sıradaki haber:

Aracını park eden tır şoförüne otomobil çarptı: 1 ölü