DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Türkiye’ye 600 yıl yetebilir! 7 milyar metreküplük dev rezerv

Türkiye’ye 600 yıl yetebilir! 7 milyar metreküplük dev rezerv

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

OSTİM Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Kılkış, Karadeniz’de kirliliğe neden olan hidrojen sülfür gazının denizden ayrıştırılmasıyla çevresel yarar, elde edilen hidrojen ve sülfürün endüstride kullanılmasıyla da ekonomik çıkar sağlanabileceğini belirtti.

7 MİLYAR METREKÜPLÜK DEV REZERV TÜRKİYE’YE 600 YIL YETEBİLİR! DOĞAL GAZ VE PETROLDEN ÇOK FARKLI

Yüksek derecede toksik bir gaz olan ve Karadeniz’deki ekosistemi tehdit eden ögelerden birini oluşturan hidrojen sülfürle ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Kılkış, bilhassa Tuna Irmağı’ndan gelen kirliliğin, akıntıyla Türkiye kıyılarında birikerek hidrojen sülfür yoğunluğunun artmasına neden olduğunu söyledi.

Karadeniz’e her yıl ortalama 7 milyar metreküp hidrojen sülfür gazının eklendiğini, bu birikim sonucunda denizdeki balık stokunun azaldığını ve kirliliğin giderek suyun yüzeyine yaklaştığını bildiren Kılkış, “Hidrojen sülfür, Karadeniz’de ekolojik dengeyi büyük oranda bozmakta. Denizde hayat çabucak hemen durmuş vaziyette, şu anda yalnızca üst katmanlarda hayat var.” dedi.

Karadeniz’i “enerji denizi” olarak nitelendiren Kılkış, hidrojen sülfürün denizden ayrıştırılmasıyla hem hidrojen hem de kükürt elde edilerek bu gazın neden olduğu dezavantajların avantaja çevrilebileceğini lisana getirdi.

Prof. Dr. Kılkış, şunları söyledi:

“Doğal gaz çizgilerine Karadeniz’den elde ettiğimiz hidrojeni yüzde 20, en fazla yüzde 30 oranında karıştırarak, içeriğin, daha yüksek güç potansiyeline sahip olmasını sağlayıp doğal gazdan da tasarruf edebiliriz. Böylelikle Karadeniz’deki tehlikeli hidrojen sülfür gazını hem endüstride hem konutlarda yararlı bir biçimde kıymetlendirmiş oluruz. Sülfür, demir çelik endüstrisinde kullanılıyor, zati orada da bu sanayi var. Kimya sanayisinde de ziraî birtakım katkılarda kullanılabiliyor münasebetiyle sülfürün de endüstride kıymetli bir yeri var. Bu biçimde Karadeniz’den taşıdığımız hidrojen sülfür ile kıyıda yeşil bir kent, yeşil bir sanayi kurmak mümkün.”

Karadeniz’deki resmi doğal gaz rezervinin konutlarda 15 yıl, hidrojen sülfürden elde edilen hidrojen yakıtın ise teorik olarak 600 yıl yetebileceğinin öngörüldüğünü aktaran Kılkış, hidrojenin büsbütün yenilenebilir güç kaynakları kullanılıp Karadeniz üzere hazır bir potansiyelden üretilerek hakikat biçimde kıymetlendirilmesi durumunda karbon salımına neden olmayacağının altını çizdi.

Kılkış, “Deniyor ki ‘Madem Karadeniz’de kömür bol, kömürden hidrojen elde edelim.’ Bu mümkündür lakin 1 ünite hidrojen elde etmek için 5 ünite kömür yakmanız gerekiyor. O vakit da sizin elde edeceğiniz hidrojen pak ve yeşil bir hidrojen olmuyor zira kömür kullandığınız için havaya karbondioksit çıkıyor münasebetiyle yeşil hidrojen elde etmek için bu hidrojen sülfür, ziyanının yanında bir değerli bir talihtir. Karadeniz’in hidrojen sülfür eriyikleri, denizin içinde dolaşıyor aslında. Bu, kıymetli bir güç depolama ve taşıma kaynağı olarak görülüp değerlendirilmeli.” kelamlarını sarf etti.

“HİDROJEN ÜRETİM GEMİSİ” PROJESİ

Karadeniz’deki hidrojen gazı potansiyeline yönelik kombine bir hidrojen arama, devşirme, nakil ve karada en akılcı biçimde kıymetlendirme projesi geliştirdiğini anlatan Kılkış, bu projenin merkezinde birinci sefer hedefe özel tasarlanmış bir hidrojen üretim gemisi bulunduğunu kaydetti.

Kılkış, proje hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Optimum bir paylaşımla ve en ekonomik işletme için hidrojen sülfür gazı örneğin Sinop’ta yerinde ayrıştırılırsa, kükürt endüstrisi taleplerini karşılarken karada üretilen hidrojen mekik gemi ile getirilen hazır hidrojenle birleştirilip mevcut doğal gaz şebekesinde değerlendirilebilecektir. Tekrar rüzgar ve güneşten, ayrıyeten jeotermal kaynaklardan karada yararlanılabilir. Bu bütüncül yaklaşımla hidrojen konsepti denizden karaya genişletilerek tam bir hidrojen döngüsü elde edilecek ve tahminen de Sinop, dünyanın birinci hidrojen kenti unvanını alabilecektir.”

Kılkış, tasarlanan bir hidrojen gemisinin yılda yaklaşık 1,5 milyar metreküp doğal gaz eş bedeli üretim yapabileceğini, bunun da yaklaşık 200 bin hanenin yıllık gaz gereksinimine tekabül ettiğini vurguladı.

Yeşil güç kaynaklarının uygun teknolojilerle iktisada kazandırılmasının Türkiye’nin güç bağımsızlığı ve bölgesel güç güvenliğine katkı sağlayacağı tespitinde bulunan Kılkış, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Karadeniz’in bizlere sunmuş olduğu hidrojen gücü potansiyelinin özel avantajlarının doğal gaza paralel olarak kıymetlendirilmesi hidrokarbon faaliyetlerimizin pekişmesini, hatta Akdeniz’deki faaliyetlerimizde elimizin ekonomik ve politik manada daha da güçlenmesini sağlayacaktır. Tıpkı vakitte, Paris Mutabakatı’nın öngördüğü karbondioksit salımlarını azaltım amaçlarını daha kısa müddette yakalayabilme fırsatını verecektir.”

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’nin en büyük 10 bankasının karı geçen yıl 500 milyar lirayı aştı