DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Bakan Şimşek: TAM sistemi ile 500 milyon dolarlık tasarruf hedefleniyor

Bakan Şimşek: TAM sistemi ile 500 milyon dolarlık tasarruf hedefleniyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Kamu bankaları ve kamu iştirak bankalarının dahil olduğu, verimlilik ve tasarrufun sağlanması hedefiyle 2023 yılında uygulamaya alınan Türkiye’nin ATM Merkezi (TAM) Projesi meyvelerini vermeye başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin ATM Merkezi Projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek, Bakanlık olarak, Türkiye’de her alanda olduğu üzere bankacılık alanında da bilhassa dışa bağımlı donanım ve yazılım muhtaçlıklarını optimize ederek verimliliği artırma doğrultusunda birçok yeniliğe imza attıklarını söyledi.

Bakan Şimşek, platforma dahil her bankanın ATM idaresi için farklı olan yazılım geliştirme, lisanslama, saha hizmetleri, ATM operasyonları üzere maliyet kalemlerini ortaklaştırılarak tek merkezden yönetilmesini sağladıklarını lisana getirerek, şu tabirleri kullandı:

“2023 yılında uygulamaya aldığımız TAM Projesi, bugün prestijiyle 5 bin 200 ATM ile Türkiye’nin 81 vilayetinde hizmet verilen, aylık 35 milyar lirayı bulan 20 milyon adet finansal sürecin gerçekleştirildiği bir sistem haline gelmiştir. Böylece, uygulanan ölçek iktisadıyla altyapı ve işletim maliyetlerinde tasarruf ve verimlilik artışının yanı sıra finansal hizmetlere erişimde de büyük kolaylık sağlanmıştır.”

 

NAKİT OPTİMİZASYONU SAYESİNDE MALİYETLER DÜŞÜYOR

Bakan Şimşek, söz konusu projeyle, ATM’lere konulan nakit paranın optimizasyonunun da yönetilebildiğini, fon ihtiyacı ve bunun maliyetlerinin de azaltıldığını vurguladı.

Projeye dair ileriye dönük gayelerini de paylaşan Şimşek, “Proje tamamlandığında TAM’a üye tüm bankaların optimize edilmiş ATM sayısı 19 bine ulaşacak. Bankaların ATM ithalatı kaynaklı masraflarında kıymetli ölçüde azalma yaşanacak. Başka operasyon ve saha maliyetlerindeki azalış ve nakit optimizasyonu sayesindeki tasarruf ile birlikte, Proje ile orta vadede 500 milyon doları bulan tasarruf sağlanmış olacak.” dedi.

TAM’DA SÜREÇ ADEDİ ÇOK FAZLA

Şimşek, dünyadaki misal örneklerde kullanıcıların yalnızca, para çekme ve bakiye görüntüleme üzere kısıtlı süreç seti (3-6 işlem) ile ortak ATM’leri kullanabilirken TAM projesinde, bankaların tüm süreç setine erişim sağlanabildiğini bildirdi.

Mevcut müşteri tecrübesi korunarak 1000’i aşkın süreç gerçekleştirilebildiğine dikkati çeken Şimşek, TAM Projesi’ni benzerlerinden ayıran öteki uygulama farklılıklarını şu sözlerle anlattı:

“Örneğin, ortak ATM projelerinde süreçler her bankanın kendi sistemi üzerinde gerçekleştirilirken, TAM’da tek platform üzerinde yönetilen bir sistem kullanılıyor. TAM’ın tüm yazılımları tekilleştirilmiş ve standart hale getirilmiş, teknolojisi ve mimarisi prestijiyle genişleme ve büyümeye açık bir platform olarak tasarlanmış olması da teknoloji çağında kıymetli bir avantajı beraberinde getiriyor. TAM Platformu’nda, TAM üyesi banka müşterileri için temel kimi fiyat ve komite uygulamalarının ortadan kalkması da hem kullanıcı maliyetlerini hem de üye bankaların maliyetlerini azaltıyor.”

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Borsada yeni rekorlar: Endeks yılbaşından beri yüzde 20 getiri sağladı