DOLAR

32,4258$% 0.33

EURO

35,1563% 0.69

GRAM ALTIN

2.387,03%0,22

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

TAM ALTIN

15.567,00%-1,62

BİST100

10.138,97%-1,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Uydurma ayakkabı üretim ve satışına yönelik kontroller artacak

Uydurma ayakkabı üretim ve satışına yönelik kontroller artacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) işbirliğiyle Afyonkarahisar’da “Ayakkabı Kesiminde Yaşanan Meseleler ve Tahlil Teklifleri Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Çalıştayda, ayakkabılara ait tüketici mağduriyetlerinin minimum düzeye düşürülmesi ve problemlerin ele alınması amaçlandı.

Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ın da katıldığı çalıştaya, Bakanlığın ilgili üniteleri ile Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir Yönetimi Başkanlığı), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türk Standartları Enstitüsünün temsilcileri, ilgili yargı mensupları ve akademisyenler ile ayakkabı kesiminin temsilcileri iştirak sağlayarak, görüş alışverişinde bulundu.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE MÜRACAATLAR ARTTI

Son yıllarda tüketici hakem heyetlerine yapılan ayakkabı eserlerine ait şikayetlerde artış görüldü. Yapılan müracaatlarda ayakkabı eserlerine ait müracaatlar birinci sırada yer aldı. 2023’te tüketici hakem heyetlerine yapılan 727 bin 630 müracaattan 91 bin 527’si yani toplam müracaatların yüzde 12,6’sı ayakkabı eserlerine yönelik yapıldı.

Küresel markaların taklitleri olan düzmece markalı ayakkabıların üretiminin yanı sıra hem perakende hem internet yoluyla satışının yaygınlaşması da şikayetleri artırdı. Bu durumun, Türkiye ayakkabı kesimindeki işletmelerin ve yerli markaların rekabet gücünü olumsuz etkilediği, kayıt dışılığa, vergi kayıplarına ve kayıt dışı istihdama yol açtığı tespit edildi. Kelam konusu ayakkabıların eser güvenliği manasında da tüketici ve etraf sıhhati açısından kıymetli riskler taşıdığı belirlendi.

“SIFIR TOLERANS” VURGUSU

Çalıştayda yapılan değerlendirmeler sonucu şu tespitler öne çıktı:

Ayakkabı eserlerine yönelik tüketici şikayetlerinin minimum düzeye düşürülmesi emeliyle başta ayakkabı kesimi olmak üzere ilgili tüm paydaşlar tarafından gerekli önlemlerin alınması ehemmiyet arz ediyor.

Sahte/taklit ayakkabı üretiminin ve satışının engellenmesi gayesiyle ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli önlemlerin alınması ve bu alanda yapılacak kontrollere yük verilmesi benimsendi.

Ayakkabı eser güvenliğinin sağlanması ve tüketici sıhhatinin korunması hedefiyle tüm paydaşlar tarafından “sıfır tolerans” unsuruyla hareket edilmesinin ayakkabı kesiminin geleceği açısından ehemmiyet taşıdığı vurgulandı.

Bakanlık, gerek tüketicilerin korunması gerekse Türkiye bölüm ve firmalarının sağlıklı büyüyerek gelişmesi hedefiyle çalışmaların hassasiyetle devam edeceğini kaydetti.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Borsa güne yükselişle başladı