a

Çöptü altın oldu! Tanesi 100 liradan satılıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Adana’nın yöresel yemeklerinden şırdanı bundan 5 yıl evvel kimse bilmezken ve günde ortalama 3 bin 500’ü çöpe dökülürken, bugün şırdanın ünü Adana dışına çıktı. Bu nedenle şırdanı bulabilmek neredeyse imkansız hale geldi.

Bunda hem şırdanın tüm Türkiye’ye yayılması, hem de her hayvanda bir tane şırdan olması en büyük etken. Fiyatı 5 yıl evvel tane olarak 3 liradan satılan şırdan şimdilerde 100 liraya kadar çıktı. Altın üzere kıymetlenen şırdan artık güçlü yemeği oldu.

“ŞIRDANI AVRUPA’DAN İSTEYEN VAR”

Kasaplar Odası Lideri Saruhan Yağmur, şırdan fiyatlarının çok yükseldiğine dikkat çekerek, “Hem fazla kısmımız yok hem de iklim nedeniyle Adana’ya hayvan gelmiyor. Olan şırdanlar öbür vilayetlere gittiği için biraz kıtlık çekiyoruz. Biz de şaşkınız bu türlü olmaması lazımdı. Geçtiğimiz yıllarda biz şırdanı döküyorduk lakin şu an güçlü yemeği oldu. Fiyattaki bu yükselişle alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Evvelce ortalama günlük 3 bin 500 çöpe gidiyordu. Türkiye geneline yayıldı, hatta Avrupa’dan isteyenler var” dedi.

“ŞIRDAN ALTIN OLDU”

Şırdancı Rıfatcan Alım ise şırdanın fiyatının her yıl olduğu üzere bu yıl da yükselmeye devam ettiğinin altını çizerek şöyle devam etti: “Şırdanda her yıl olduğu üzere yükselme oluyor. Lakin bu sene fiyatlarda çok bir yükseliş var. Öteki vilayetlerde de satışı çoğaldığı için yükseliş çok oldu. Geçen yıl bu aylarda 40-45 bandında olan şırdan şu an 85 lira lakin 100 liraya satanlar da var. Çorba ve paçayı sabit tutmaya çalışıyoruz, elimizden geldiği kadar artırım yapmıyoruz. Lakin şırdan fiyatı bizim elimizde olan bir şey değil. Her hayvandan bir tane çıkıyor ismi üstünde sakatat lakin bugün çok bedelli. Resmen restoran hizmeti vermeye başladık şırdancılar olarak. Şırdan bulmakta çok düşünceler yaşıyoruz. Fiyatların yükselme nedeni eserin az olmasından kaynaklanıyor. Şayet çok ucuz bir eser olsaydı Adana’da akşam saatlerinde bitmiş olacaktı ve parası olan da erişemeyecekti. Şırdan resmen altın oldu.”“FİYATLARIN YÜKSELMESİ GÜZEL DEĞİL”

Şırdan yiyen Sevhan Öksüz ise, “Fiyatlar çok yükseldiği için birkaç yıldır şırdan yiyemiyorduk. Uzun vakit sonra bugün birinci kere geldik. Uzun vakit sonra yiyoruz, fiyatların yükselmesi güzel değil” dedi. Ünal Öksüz ise, “El yakıyor, cep yakıyor esasen piyasanın durumu belirli yapacak bir şey yok. Müşteri sayısının artması için fiyatların biraz daha makul olması gerekiyor” diye konuştu.

ŞIRDAN NEDİR?

Adana’ya has bir yemek olan şırdan aslında bir sakatat dolması. Şırdan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda yalnızca bir tane bulunuyor. Şırdan geviş getirenler kümesindeki hayvanların midelerinin 4. kısmı diyebiliriz. Bu kısım midenin bağırsaklardan evvelki son kısmıdır.

 

KAYNAK: İHA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türk savunma endüstrisinde amaçlar “dünya devi” olmaktan geçiyor