a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Başak Demirtaş Hakkındaki Cinsiyetçi Paylaşımı Nedeniyle Tutuklanan Zanlı Bir Gün Sonra Tahliye Olmuş

Başak Demirtaş Hakkındaki Cinsiyetçi Paylaşımı Nedeniyle Tutuklanan Zanlı Bir Gün Sonra Tahliye Olmuş

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

HDP’nin tutuklu bulunan eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş hakkında toplumsal medyadan cinsiyetçi taarruzda bulunan ve tutuklanan Vedat M.'nin bir gün sonra tahliye edildiği ortaya çıktı. Vedat M. konut mahpusunda kalacak. 

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a Twitter hesabından cinsiyetçi akında ve tehditte bulunan 36 yaşındaki Vedat M., 16 Haziran’da Sakarya’da tutuklanmış, tıpkı soruşturma kapsamında gözaltına alınan V.Y. ise serbest bırakılmıştı.

Ceza konut hapsine çevrildi

Gazete Duvar'ın haberine nazaran, çıkarıldığı Sakarya 3. Sulh Ceza Hâkimliği’nde “Suç işlemeye alenen tahrik etme” suçlamasıyla tutuklanan Vedat M.’nin de tutuklandıktan bir gün sonra serbest bırakıldığı ortaya çıktı. 

Vedat M.’nin avukatının tutuklama kararına karşı yaptığı itirazı inceleyen Sakarya 1. Sulh Ceza Hâkimliği, tahliyesine karar vererek, hakkında meskenden ayrılmama formunda isimli denetim önlemi uygulanmasına karar verdi. Karar ile birlikte tahliye olan Vedat M. konut mahpusunda kalacak.

“Askerlere ve şehitlere hakaret edilmesine kızdım”

Öte yandan Vedat M., savcılıkta verdiği tabirde suçlama konusu yapılan paylaşımı yaptığı sırada alkollü olduğunu, “askerlere ve şehitlere hakaret edilmesine kızdığı için” bu paylaşımı yaptığını ileri sürerek kendisini şöyle savundu: 

Vedat M.'nin Başak Demirtaş'a yönelik yakışıksız paylaşımı

Avukat: “Manevi hisleri kabardı”

Kuşkulu Vedat M’nin avukatı ise savunmasında özetle müvekkilinin paylaşımının maksadını aştığını ama hiçbir siyasi partiyi amaç almadığını ileri sürerek, “Tamamen o anda şehitler ile ilgili şehitler ile alakalı hakaret içerikli lafları görmesi üzerine manevi hisleri kabardığından bu türlü bir paylaşımda bulunmuştur” tezinde bulundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan ABD’nin “Terörizm 2019 Devletler Raporu”na reaksiyon