a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan ABD’nin “Terörizm 2019 Devletler Raporu”na reaksiyon

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan ABD’nin “Terörizm 2019 Devletler Raporu”na reaksiyon

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı’nca yayımlanan “Terörizm 2019 Memleketler Raporu”nda, YPG’nin PKK ile birebir terör örgütü olduğunun üstünün örtülmeye çalışıldığına dikkati çekerek, “Bu yaklaşım, YPG’nin terörist kimliğinin açıkça vurgulanmasından kaçınılması manasına gelmekte, dahası ABD’nin bu terör örgütüyle iş birliğini teyit etmektedir.” sözünü kullandı.

Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığının 2019 Yılı Terörizm Raporu hakkında Bakanlığa yöneltilen bir soruya, yazılı karşılık verdi.

Raporda, Türkiye’nin DEAŞ’la savaşının ve yabancı terörist savaşçıların (YTS) hareketlerinin önlenmesi konusundaki uğraşlarının yansıtıldığını belirten Aksoy, PKK’nın içeride ve dışarıda Türkiye’nin çıkarlarına yönelik terörist akınlarının devam ettiğinin vurgulandığına dikkati çekti.

Aksoy, Türkiye’nin “güvenlik güçleri, DEAŞ’la göğüs göğüse uğraş veren yegane ülke” olduğunun altını çizerek, “Ayrıca, (Türkiye) YTS hareketlerinin önlenmesinde sorumluluklarını yanına getirerek, memleketler arası topluluğun güvenliğine önemli ek sağlamaktadır. Sair taraftan Türkiye, terör örgütleriyle uğraşta sonları ötesinde gerçekleştirdiği operasyonlarda sivil can kayıplarının oluşmaması için her zaman azami önlemleri almaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

“YPG’NİN PKK İLE BIREBIR TERÖR ÖRGÜTÜ OLDUĞUNUN ÜSTÜ ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR”

Sözcü Aksoy, şunları kaydetti:

“Raporda, ülkemizin YPG’yi PKK’nın Suriye’deki kolu olarak değerlendirdiği belirtilerek, YPG’nin PKK ile birebir terör örgütü olduğunun üstü örtülmeye çalışılmaktadır. Bu yaklaşım, YPG’nin terörist kimliğinin açıkça vurgulanmasından kaçınılması mealine gelmekte, dahası ABD’nin bu terör örgütüyle iş birliğini teyit etmektedir.

Öte yandan PKK ve YPG’nin tıpkı örgüt olduğuna ilişkin ABD’li yetkililerin, askerlerin ve kurumların açıklamaları da ortadadır. ABD’nin bir terör örgütüyle savaş ederken, gayrı bir terör örgütüyle iş birliği yapmasının gerçek olmadığını artık anlaması gerekmektedir.”

“HAİN TERÖR ÖRGÜTÜNE (FETÖ) AIT ORTAYA KONULAN ONCA KANIT YENIDEN GÖRMEZDEN GELİNMİŞTİR”

Raporda, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) terör örgütü niteliğinin önceki yıllarda olduğu üzere sorgulandığına ve Türkiye’nin FETÖ ile uğraşta aldığı legal önlemlerin eleştirildiğine işaret eden Aksoy, “Bu durum, ABD’nin 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünü görmezden gelen tavrının hala devam ettiğinin kanıtıdır. Hain terör örgütüne ilişkin ortaya konulan onca kanıt tekrar görmezden gelinmiştir.” sözlerini kullandı.

Bu anlayışın, 251 masum vatandaşın şehit edildiği 15 Temmuz hain darbe girişiminin arkasındaki FETÖ’ye karşı Türkiye’nin verdiği savaşın “idrak edilmek istenmediğini” gösterdiğini vurgulayan Aksoy, “Raporda bahsi geçen önlemler, Türkiye tarafından terör örgütü FETÖ ile uğraşta hukuk tabanında alınmış önlemlerdir.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

NBA efsanesi Vince Carter emekli oldu