a

YÖK ‘engelsiz üniversite’leri ödüllendirdi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Üniversite Heyeti (YÖK) tarafından 2020 Manisiz Üniversite Armağanları merasimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında görüntü konferans prosedürüyle düzenlendi. Merasime Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Engelli Öğrenci Çalışma Kümesi Yürütücüsü ve YÖK Yürütme Şurası Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, YÖK Yürütme Şurası üyeleri, Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığından yetkililer, armağan almaya hak kazanan üniversitelerin rektörleri ile üniversitelerdeki engelli öğrenci ünite sorumluları katıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından global salgın ilan edilen harikulâde durum nedeniyle geçen yıl YÖK’te yüz yüze gerçekleştirilen merasimin dijital ortamda düzenlendiğini söyledi. Salgın döneminde dünyada ve Türkiye’de üniversite sistemlerinin kıymetli değişimlerle karşı zıdda olduğunu anlatan Saraç, şöyle konuştu:
“Yükseköğretimde uzaktan eğitimin külliyen ön plana geçtiği, kitlesel çevrimiçi açık derslerle eğitimin büyük kıymet kazandığı bir periyodu yaşıyoruz. Bu şiddetli süreçte karşı yapılabilecekler konusunda ülkelerin, kurumların ve üniversitelerin verdiği reaksiyonlar, hareket kabiliyeti kıymet kazanıyor. Türk üniversite sistemini yarınlara hazırlayabilmek için son yıllarda başlattığmız kalite eksenli büyüme yolundaki kazanımlar sürecinin kesintiye uğramaması ve üniversiteleri bu global değişime, yeni ve çetin periyoda hazırlıklı kılabilmek, üniversitesi milletlerarası yarışmaya sokabilmek için kimi yeni ve yenilikçi kararlar aldık ve almaya da devam ediyoruz. Bu süreçte, üniversitelerimizin öğrenci merkezli bir yaklaşımı benimsemesi ve talebelerin tedirgin olmayacağı biçimde süreci yürütmelerini başkaca önemsiyoruz.

UZAKTAN EĞİTİM ÜNITESI BULUNMAYAN DEVLET ÜNİVERSİTESİ KALMADI
YÖK’ün iki yıl evvel başlattığı Üniversitede Dijital Dönüşüm Projesi’si kapsamında 16 üniversitemizde 6 bine yakın tedrisat elemanına Dijital Çağda Üniversitede Öğrenme ve Öğretme, 50 binin üzerinde öğrencimize de Dijital Okur-Yazarlık dersi verildi. Gayrı taraftan üniversitelerimizde açılan uzaktan eğitim merkezlerinin sayısı 100’ün üzerinde iken geçtiğimiz günlerde 20 uzaktan eğitim merkezinin daha kurulmasıyla artık uzaktan eğitim ünitesi bulunmayan devlet üniversitemiz kalmadı. YÖK olarak bu sürecin gerçekleri dikkate alan, sükuneti ve temkini elden bırakmayan, üniversitelerimizin ehliyetlerine karar mekanizmalarında ehemmiyet veren bir yaklaşım ile yönetilmesine büyük kıymet veriyoruz. İnşallah bu güçlü süreci de aşacağımıza inanıyorum. ‘Yeni YÖK’ ile üniversite sistemine çeşitlilik ve ihtisaslaşma geldiği. Bu çalışmalar ‘araştırma üniversiteleri’ ve ‘bölgesel kalkınma odaklı üniversiteler’ olmak üzere iki koldan yürütüldü. YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı’nda ise salgına yönelik muhtaçlık duyulan yerlerin tespit edildi. Program kapsamında ayrıyeten engelli çalışmalarına yönelik öncelikli ortamları belirleyerek Türk işaret lisanı, manisiz hayat, kişisel eğitim, aile psikolojisi üzere yerlerde doktora bursu verildi. Ergoterapi, lisan konuşma terapisi yerlerinde nitelikli insan kaynağını arttırmak üzere yeni lisans ve lisansüstü programları açıldı. Sekiz üniversitede Otizm Spektrum Bozukluğu Eğitimi Anabilim Kısmı’nın açıldı. Yurtdışında ‘gölge eğitici’ olarak bilinen kimselere akademik ortamda yetiştirmek üzere iki vakıf üniversitesinde engelli destek ön lisans programı açıldı.

DÜNYA ÜNİVERSİTELERİNİ TAKİP EDİYORUZ
YÖK olarak, ağır pandemi sürecinde Türk üniversitesinin aktif bir biçimde yönetilmesi için, devletin aldığı kararlar çerçevesinde, çevik bir idare anlayışıyla hareket ettik. Encümenler, marifetiyle süratli, esnek kararlar alarak ve alınan her kararı her gün yine gözden geçirerek bu süreci yönetiyoruz. Bu arada dünya üniversitelerini ve onların aldıkları kararları da takip ediyoruz. Uzaktan talim yol haritamızı belirledik ve bu süreçte talebelerimizin rastgele bir mağduriyet yaşamamaları için çok sayıda kararlar aldık. Uzaktan tedrisat sürecinde ise engelli talebelerimiz için handikap kümesine nazaran eğitimi erişilebilir kılmak en kıymetli önceliğimiz oldu.

Üniversite sistemimizde bugün itibarıyla öğrenci sayımız 7 milyon 852 bin 51. YÖKSİS datalarına nazaran farklı pürüz seviyelerindeki bu talebelerimizin sayısı ise 50 bin civarında. Bu sayı üniversite sistemimizdeki talebelerin yaklaşık yüzde 0.66’sını oluşum ediyor. Engelli mekteplilerin eğitim talim faaliyetlerine, ayrıyeten toplumsal ve kültürel faaliyetlere de iştirakine destek olmak, gerekli uyarlamaların, altyapının ve donanımların sağlanması ve üniversitelerde manisiz bir ekosistemin oluşturulmasını teşvik etmek üzere 2018’den bu yana Manisiz Üniversite Mükafatları veriliyor. Manisiz üniversite dediğimizde yalnızca mekan ile ilgili düzenlemeler değil, toplumsal ve kültürel faaliyetleri de içinde barındıran bir üniversite tasavvur edilmeli. Öbür taraftan bu mükafatlar vesilesiyle engelli bireylerin üniversiteye tam, aktif ve eşit iştirakini sağlamak emeliyle gerçekleştirilen çalışmalar ayrıyeten sevindirici. Armağanlar yalnızca fiziki erişilebilirliği değil aynı zamanda engelli talebelerimizin direkt katkı sağladığı, içinde bulunduğu sosyokültürel faaliyetleri ve eğitime erişilebilirlikte yapılan çalışmaları da içeriyor. Manisiz Üniversite Armağanları için geçen yıl 80 üniversiteden farklı kategorilerden 668 müracaat yapılmışken bu yıl 116 üniversite kurumu tarafından yapılan müracaat sayısı 841’e ulaşmıştı. Bayrakların alınmasına ek sağlayan tüm akademik ve idari işçiye teşekkür ediyorum.”

ARMAĞAN SAHİBİ ÜNİVERSİTELER
Merasimin açılışında, armağanlar hakkında haberlendirme yapmak üzere YÖK Engelli Öğrenci Çalışma Kümesi Yürütücüsü ve YÖK Yürütme Heyeti Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmaların akabinde 2020 yılı Handikapsız Üniversite Mükafatlarını kazanan üniversite kurumları açıklandı.

ÜNİVERSİTELERDEN REKOR SAYIDA MÜRACAAT ALINDI
Yeni YÖK tarafından 2018 yılından bu yana klasik olarak verilen armağanları için YÖK’e 116 üniversiteden yekun 841 müracaat yapıldı. ‘Engelsiz erişim’ ve ‘engelsiz eğitim’ temalarıyla düzenlenen merasimde, üniversite kurumlarına ‘mekanda erişebilirlik’, ‘eğitimde erişebilirlik’ ve ‘sosyokültürel faaliyetlerde erişilebilirlik’ olmak üzere üç kategoride ‘engelsiz üniversite bayrak ödülleri’ ile farklı engelli kümelerine erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına ‘engelsiz program nişanı’ verildi.

3 FARKLI KATEGORİDE ‘ENGELSİZ ÜNİVERSİTE BAYRAK ÖDÜLÜ’
Manisiz Üniversite bayrak armağanları kapsamında, Mekanda Erişim Bayrak Armağanı’na 431 müracaat alındı ve 41 üniversite 118 Turuncu Bayrak Armağanı almaya hak kazandı. Eğitimde Erişilebilirlik Bayrak Armağanı’na 141 müracaat alındı ve sekiz üniversiteye dokuz Yeşil Bayrak Mükafatı verildi. Sosyokültürel Faaliyetlerde Erişebilirlik Bayrak Armağanı’na ise 141 müracaat yapıldı ve seçilen 12 üniversite 17 Mavi Bayrak Armağanı aldı.

4 ÜNİVERSİTEDEN 66 PROGRAMA ‘ENGELSİZ PROGRAM NİŞANI’
Programlarını farklı engelli kümelerine erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına verilen Handikapsız Program Nişanı için yapılan 114 müracaat arasından yekunda dört üniversiteden 66 programa Manisiz Program Nişanı verildi. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ile Afyon Kocatepe Üniversitesi 13 bayrak armağanıyla en çok bayrak armağanı alan üniversiteler olurken, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi sekiz bayrak armağanıyla 2., Ondokuz Mayıs Üniversitesi ise altı bayrak armağanıyla üçüncü sırada nokta aldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Altay: Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi’ne şiddetle karşı çıkacağız