a

Ameliyattan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

Gerçekleştirilen ameliyatın anestezi şekline ve ameliyat türüne göre değişiklik göstermektedir. Genel veya bölgesel anestezi uygulaması gerçekleştirilen kişilerin, uyutulma veya uyuşturulma şekline göre vücuttaki etkileri farklılaşmasından dolayı ameliyattan sonra yemek süreleri buna göre değişiklik göstermektedir. Ne için ameliyat olunduğu da ameliyattan sonra yemek için farklılık göstermesinde büyük rol oynar. Özellikle sindirim ve/veya boşaltım sisteminden ameliyat olan kişiler, ameliyat türüne göre ameliyattan sonra yemek süreleri için daha fazla bekleyebilmektedir.

Ameliyattan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

Genel anestezi ve bölgesel anestezi olmak üzere anestezi 2 çeşittir. Bölgesel anestezinin de alt seçenekleri bulunmaktadır. Genel anestezi tamamen uyutularak bilinç ve ağrı duyusunu ortadan kaldırarak gerçekleştirilen anestezi durumudur. Ameliyat sonrasında uyku durumu bittikten bir gün sonra doktor kontrolünde az miktarda yumuşak gıdalar tüketilebilir.

Lokal anestezi, bölgesel anestezi, spinal anestezi, epidural anestezi gibi çeşitler bulunmaktadır. Bölgesel anestezi çeşitlerinin ortak noktası, kişiyi uyku durumuna geçirmeden operasyonun gerçekleştirilecek olan bölgesinin uyuşturulması sonucu gerçekleştirilmesidir. Bölgesel anestezi de ameliyat bitimi itibari ile anestezi işlemi bitmiş sayılır. Ameliyattan sonra yemek gibi beslenme işlemlerini doktorunuzun bilgisi ve uygun gördüğü şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ameliyattan Sonra Yemek Yenir Mi?

Genel anestezi sonrasında birkaç gün içerisinde, vücut fonksiyonları ameliyat öncesi gibi tam şekilde çalışmayacaktır. Özellikle ameliyat sebebi ile dokularda oluşan kesiklerin daha hızlı iyileşmesi açısından ameliyattan sonra yemek düzeni ciddi önem taşır. İlk gün için en az 6 ile 8 saat arasında sıvı dahil hiçbir şekilde yiyip içilmemesi önerilmektedir. Bölgesel anestezi için ise bu süre daha aşağılarda olduğu gibi yine de doktorun önerilerine uymak gerekmektedir.

Ameliyattan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

Dokuların hızlı bir şekilde onarılması, vücudun eski düzenine geri dönmesini gibi durumlar söz konusu olduğundan doktorun ifade ettiği beslenme düzenine harfiyen dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte hayvansal yağlardan uzak durmak gerektiği gibi besin değeri daha yüksek gıdalara yönelmek gerekmektedir. Bu dönemde kan yağlarının düşük olması büyük önem taşımaktadır. Yemeklerde az tuzlu tercih edilmeli ve lifli gıdalara da yönlenmelidir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Belediye personeli 3 kişinin korona virüs testi pozitif çıktı