DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in Ermenistan Ziyareti

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in Ermenistan Ziyareti

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Deneyimli bir politikacı olan Kazakistan Cumhurbaşkanı sayın Kasım jomart Tokayev’in Ermenistan ziyareti oldukça ilgi uyandırdı. Her şeyden önce Türk Devletleri Teşkilatı’nın önemli bir üyesi olan Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın Ermenistan’ı ziyareti Azerbaycan ve Türkiye’den habersiz yapılmış bir ziyaret olabileceğine söylemek pek mümkün değildir. Kanaatimce bu ziyareti, izlediği yanlış politikalardan dolayı Güney Kafkasya’da gittikçe yalnızlaşan ve dünya kamuoyunda giderek inandırıcılığını kaybeden Ermenistan’ın son çıkış olarak Kazakistan üzerinden yeniden denge kurma çabası olarak yorumlamak gerekir.

Bu ziyaret Ermenistan’ın Kazakistan aracılığıyla Türk Devletleri Teşkilatı ve Azerbaycan ile ilişki kurmak çabası olarak görmek mümkündür. 44 günlük vatan Muharebesi sürecinde Azerbaycan’ı destekleyen ve zafer sonrası gerçekleşen İstanbul zirvesinde Türk Devletleri Teşkilatı kurulduktan sonra Azerbaycan ile siyasi ve ekonomik yönde ilişkileri üst düzeye çıkan, Mart ayındaki Azerbaycan ziyaretinde birçok alanda yüksek düzeyde işbirliği anlaşmasını imzalayan, ardında Füzuli’de “Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzi” inşası üstlenen ve tarih şehir Şuşa’yı ziyaret eden Kazakistan cumhurbaşkanı sayın Tokayev’in Ermenistan’la ilişkilerinde Azerbaycan’ı rahatsız edecek bir adım atması beklenemez. Kanaatimce Ermenistan, bölgede ağırlığı olan ve aynı zamanda bölge sorunlarına karşı arabuluculuk rolü üsteleyen Kazakistan aracılığıyla Azerbaycan ve Türk Devletleri Teşkilatıyla diyalog kurmaya çalışmaktadır. Aslında bu husus sayın Tokayev basın açıklamasında “Kazakistan, Azerbaycan’ın stratejik ortağıdır, tarihi köklerle birbirimize bağlıyız, Türk Dünyasının entegrasyonu konusundaki çıkarlarımız örtüşüyor” ifadesiyle dile getirdi. Ermenistan ile Azerbaycan arasında barış anlaşması imzalanması konusuna da değinen Tokayev, Kazakistan’ın iki ülkeye barış görüşmeleri için ortam sağlamaya hazır olduğunu kaydetti.

Diğer taraftan Avrupa her ne kadar açıkça Ermenistan’ı desteklese de başta enerji olmak üzere Güney Kafkasya’da kilit rol oynayan Azerbaycan’la ilişkilerini tehlikeye atacak bir hamle içine girmekten kaçınmaktadır. O nedenle Avrupa’dan şatafatlı vaatler dışında somut olarak eli boş dönen Ermenistan, istediğini bulmayınca yeniden Rusya ‘ya yaklaşmak istemektedir. Dolayısıyla Rusya ile bozulan ilişkilerini Kazakistan aracılığıyla onarmak istemektedir. Ermenistan, hem Orta Asya ülkeleri, hem Çin, hem Rusya hem de Batı ile iyi ve dengeli ilişkileri bulunan Kazakistan’ın Rusya üzerindeki ağırlığından yararlanarak Rusya ile arasını düzeltmek istemektedir.

Sonuç olarak bölgede giderek yalnızlaşan, AB’den somut anlamda yeterli destek alamayan Ermenistan, Kazakistan aracılığıyla hem Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), hem Rusya hem de Azerbaycan ile yeniden ilişki kurmak istemektedir. TDT’nin üyesi ve Bölgenin merkez ülkelerinden biri olan Kazakistan’ın bu konuda arabuluculuk yapması bölge dışındaki ülkelere göre daha gerçekçi bir yaklaşım olmakla birlikte bağımsız bir politikası olmayan, sözünde durmayan ve günün şartlarına göre farklı fikirleri ileri süren Ermenistan ile yapılacak bir anlaşma, buz üzerine yazılan yazıya benzer. Güneş gördüğünde hemen eriyecektir. O nedenle güvenilmezdir. Kanaatimce Ermenistan Kazakistan üzerinde yeni bir atılım yapmak yerine üçlü protokoldeki yükümlülüklerini yerine getirmesi daha gerçekçi ve maksada daha uygun olacaktır. TDT’nin üyesi, Azerbaycan’ın stratejik dostu olan Kazakistan, bölgenin istikrarı ve Azerbaycan’ın öncellikleri ekseninde Ermenistan’la ilişkilerini geliştireceği muhakkaktır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

MÜSİAD Azerbaycan Yeni Yönetim Kurulu, T.C Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı’yı ziyaret etti.