a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Türkiye, BAE’yle yaptığı sukuk muahedesini askıya aldı

Türkiye, BAE’yle yaptığı sukuk muahedesini askıya aldı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yaptığı 8.5 milyar dolarlık sukuk mutabakatını askıya alarak daha ucuz seçeneklere yöneldi.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen lakin görüşmelerin ayrıntılarına hakim bireylerin Bloomberg’e verdiği bilgilere nazaran Ankara, Birleşik Arap Emirlikleri’nin varlık fonu “Abu Dabi Development Holding Co PJSC” tarafından talep edilen getirileri elverişsiz buldu.

Yatırımcıların, Merkez Bankası’nın bu yıl içinde faiz oranlarını düşüreceği beklentisi, oluşmakta olan piyasa borçlarına olan isteği artırdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kasımda verdiği bir demeçte, Abu Dabi varlık fonuna yapılacak birinci tahvil satışının 2023 sonuna kadar başlayacağını söylemişti.

BAE ile Türkiye ortasındaki sukuk muahedesi, geçtiğimiz yıl Kahramanmaraş merkezli iki büyük sarsıntının akabinde yine imar eforlarına yönelik finansman aramak için yapılmıştı. Hükümete nazaran, sarsıntıların hasarı 100 milyar doları aşıyor.

Yatırımcıya faizsiz sabit getiri imkanı sunan sukuk, Asya ve Körfez ülkelerinde yaygın olarak kullanılıyor. İslam’ın hukuk prensiplerine uygun olarak hazırlanan sukuk, “İslami finansman kaynaklı bono” olarak da biliniyor.

KAYNAK: BLOOMBERG

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Netflix’in “Büyük İskender” dizisi ortalığı karıştırdı