a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Netflix’in “Büyük İskender” dizisi ortalığı karıştırdı

Netflix’in “Büyük İskender” dizisi ortalığı karıştırdı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Netflix’te yayınlanan “Alexander: The Making of a God (İskender: Bir Yaradanın Doğuşu)” isimli bir dizi/belgesel, Yunanistan’da tenkitleri beraberinde getirdi. Makedonya Hükümdarı Büyük İskender’in hayatının anlattıldığı dizide, İskender’le arkadaşı General Hephaestion ortasında romantik alaka olduğu belirtilerek yer veriliyor.

Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni, Netflix dizisini “düşük kaliteli ve tarihi kusurlarla dolu” diyerek eleştirdi. İskender ile Hephaestion’un ilişkininin tasvirini eleştiren Bakan Mendoni, şu sözleri kullandı:

“Kaynaklarda bu münasebetin Aristoteles’in tanımladığı formuyla dostluğun sonlarının ötesine geçtiğinden bahsedilmiyor. Ama antik çağda aşk kavramı geniş ve çok boyutlu. Ne uygulamaları, ne de 2 bin 300 yıl evvelki insanları kendi ölçülerimiz, normlarımız ve varsayımlarımızla yorumlayamayız.”

MUHALEFETTEN DİZİYE ELEŞTİRİ

Mendoni’nin kelamları, mevzuyu parlamento gündemine getiren Niki Partisi’nin partisinin önderi Dimitris Natsiou açıklamalarının akabinde geldi.

Aşırı sağcı Niki Partisi’nin başkanı Natsiou, parlamentoda yaptığı konuşmada diziyi “acınası, kabul edilemez ve tarih dışı” olarak nitelendirdi ve dizinin “eşcinselliğin eski vakitlerde kabul edilebilir olduğu fikrini bilinçaltına yerleştirmeyi amaçladığını” söyledi.

HÜKÜMET SANSÜRE KARŞI

Hükümetin Netflix’e karşı tedbir alıp almayacağını sorduğunda Mendoni, bu türlü bir adımın anayasaya ters olacağını söyledi. Mendoni, “Kültür Bakanlığı sansür uygulamaz, kovuşturma yahut yasaklamayla sonuçlanacak hareketlerde bulunmaz, manipüle etmez, sınırlamaz, bilgi ve fikirlerin yayılmasını ne önleyici ne de baskıcı bir halde denetim etmez. Sanatkarların ilhamı, ferdî yorumları ve bireylerin yargıları, düzenleyici bir rejime ve denetime tabi tutulamaz, mahkemeler tarafından yönetilemez yahut mahkemelerin içine sürüklenemez.” diye konuştu.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kanada, Ukrayna’ya 800 İHA gönderecek