a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Rus Dışişleri: Rusya’nın Taliban’la işbirliği yaptığı tezleri uydurmaca

Rus Dışişleri: Rusya’nın Taliban’la işbirliği yaptığı tezleri uydurmaca

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

New York Times ve Washington Post’un iddialarıyla ilgili konuşan Kabulov, “Daha önce New York Times’ın savlarını yorumlamıştık. (ABD Başkanı Donald) Trump ve idaresinin dahi karşı çıktığı, açıkça bir uydurmaca üzerinden gürültü yaratılıyor” dedi.

Kabulov, “Bu parti içi savaşın bir modülü. Lakin düpedüz yalanlar konusunda tefsir yapmak için vakit harcamayı utanç verici buluyorum. ABD’de Afganistan’dan ayrılmak istemeyen ve başarısızlıklarını aklamaya çalışan aşikâr başlı güçler olduğu kesin. Tüm olanlar bunun etrafında dönüyor” açıklamasını da yaptı.

The New York Times (NYT) gazetesinin ‘Rusya’nın Taliban temaslı militanlara Afganistan’daki ABD askerleri ve koalisyon güçlerini öldürmeleri için gizlice para teklif ettiğine dair istihbarat bulunduğu’ tezine Moskova’dan yalanlama gelirken, Beyaz Saray’ın akabinde Başkan Donald Trump da reaksiyon göstermişti.

‘Kimsenin kendisini, Başkan Yardımcısı Mike Pence’i ve Beyaz Saray Genel Sekreteri Mark Meadows’u Ruslar tarafından Afganistan’daki ABD askerlerine yönelik lafta taarruzlar hakkında bilgilendirmediğini’ söyleyen Trump, ‘sözde taarruzların Yalan Haber New York Times tarafından anonim kaynağa dayandırıldığına’, lakin bu türlü bir şey olduğunun ‘herkes tarafından yalanlandığına’ dikkat çekmişti.

Washington Post da daha sonra misal argümanlarda bulunmuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Cammu Keşmir’de çatışma: 3 ölü