a

Cammu Keşmir’de çatışma: 3 ölü

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Press Trust of India’daki habere nazaran, Anantnag nahiyesinde güvenlik güçleri ile direnişçiler arasında çatışma çıktı.

Çatışmada 3 direnişçi ömrünü yitirdi.

CAMMU KEŞMİR’İN KIŞISEL STATÜSÜ KALDIRILDI

Cammu Keşmir, İngiltere’den bağımsızlığın kazanıldığı 1947’den bu yana kendi maddelerini çıkarabilecek biçimde ayrıcalıklı konumdaydı. Bu şahsi statü, yabancıların ortama yerleşmesine ve mülk edinmesine müsaade vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

Ancak milliyetçi Hindistan Halk Partisi (BJP) idaresi, Cammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan anayasanın 370. unsurunu 5 Ağustos 2019’da iptal ederek ortamın kişisel statülü yapısını ortadan kaldırdı.

Buna nazaran Yeni Delhi, nahiyeyi, 31 Ekim 2019’da merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh “Birlik Toprağı” olarak ikiye ayırdı.

Kararın akabinde Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir’de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki presleri ağırlaştırmış, sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirilmiş, ortamdaki mahallî partilerin başkanları ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bangladeş’te tekne kazası: 28 ölü