a

Kanada, Ukrayna’ya 800 İHA gönderecek

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Kanada Ulusal Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, insansız hava araçlarının (İHA) Ukrayna’nın Rusya ile savaşında kritik bir ehemmiyete sahip olduğu söz edilerek, savunmasını desteklemek için Ukrayna’ya 800’den fazla SkyRanger R70 tipi İHA gönderileceği belirtildi.

Açıklamada, gözetleme ve istihbarat toplama açısından kıymetli olduğu kaydedilen İHA’ların mühimmat da dahil olmak üzere 3.5 kilograma kadar gereç taşımak için kullanılabileceği aktarıldı. Bakanlık, Ukrayna ordusunun İHA’lar sayesinde daha fazla bilgi toplayarak gayeleri daha süratli ve keskin bir biçimde tespit edebileceğini belirtti.

İHA teslimatının Kanada’nın daha evvel açıkladığı 500 milyon Kanada doları askeri yardım paketi kapsamında yapılacağı ve maliyetinin yaklaşık 95 milyon Kanada doları olduğu bildirildi.

Kanada Savunma Bakanı Bill Blair, mevzuya ait açıklamasında, “Rusya’nın yasadışı işgalinin ikinci yıldönümü yaklaşırken Kanada, kararlı bir biçimde özgürlük ve demokrasisini savunan Ukrayna’nın yanında duruyor. Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla koordineli olarak Ukrayna’ya savaşması ve bu savaşı kazanması için gereksinim duyduğu askeri yardımı sağlamaya devam edeceğiz. Bugünkü duyuru, Ukrayna’nın devam eden gayretinde kritik maksatları tespit etmek ve tanımlamak için gereksinim duyduğu insansız hava araçlarına sahip olmasını sağlıyor. Kanada, ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’nın yanında olmaya devam edecek.” dedi.

Kanada kelam konusu askeri yardım kapsamında daha evvel Ukrayna’ya 100 adet yüksek çözünürlüklü İHA kamerası göndermişti.

SkyRanger R70 model İHA’lar, Ontario’da ABD merkezli Teledyne teknoloji şirketi tarafından üretiliyor.

KAYNAK: İHA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Fransa, iki Türk çocuğunu ailesinden kopardı: Yardım bekliyorlar