a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Rusya’da Anma ve Keder Günü: 27 milyon kişinin öldüğü Büyük Vatan Savaşı bugün başladı

Rusya’da Anma ve Keder Günü: 27 milyon kişinin öldüğü Büyük Vatan Savaşı bugün başladı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Rusya’da bugün Büyük Vatan Savaşı’nın başladığı ve savaşta ölen 27 milyon kişinin anıldığı Anma ve Keder Günü.

Bugün 12.15’te birinci sefer ülke çapında bir dakikalık değer duruşunda bulundu. Memleketin tüm vatandaşları savaşta ölenleri anmak için başlarını önlerine eğdi. Hakikaten 79 yıl evvel bugün tam da tıpkı saatte radyodan Nazi Almanyası’nın Sovyetler Birliği’ne saldırdığı duyurulmuştu.

Anma ve Keder Günü çerçevesinde ayrıyeten her yıl yapıldığı üzere, ölenlerin anısına mum yakma aktifliği gerçekleştirildi. Kimsenin unutulmadığını göstermek gayesiyle yüz binlerce mum yakıldı.

Koronavirüs önlemleri kapsamında meydanlarda çok ziyade insan konum almadı, birçok vatandaş mumlarını pencerelerinin önünde yahut sanal ortamda yaktı.

Yalnızca birinci gününde 16 bin kişinin öldüğü savaş kahramanlarının anısına Kremlin duvarında bulunan Sovyet askerlerine yönelik Meçhul Asker Anıtı’na çiçek ve mumlar bırakıldı.

Rusya’da 24 Haziran’da Nazi Almanyası’nın yenilgiye uğratıldığı Büyük Zafer’in 75. yıldönümü çerçevesinde Moskova’da askeri geçit merasimi gerçekleştirilecek. Merasim her yıl 9 Mayıs’ta yapılıyordu, ama bu yıl salgın nedeniyle ertelenmişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Trump: Çin’e Uygur yaptırımları ticaret ittifakına feda