a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Çin’de klinik testleri süren koronavirüs aşısı orduda kullanılmaya başlandı

Çin’de klinik testleri süren koronavirüs aşısı orduda kullanılmaya başlandı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

CanSino Biologics, Çin Halk Kurtuluş Ordusu bünyesindeki tıbbi araştırma enstitüsü ile ortak geliştirdikleri koronavirüs aşısının, askeriyede kullanılması konusunda ülkedeki en yüksek askeri liderlik mekanizması olan Çin Merkezi Askeri Encümeni’ndan (CMC) birkaç gün önce onay alındığını açıkladı.

Küresel Times gazetesinin haberine nazaran, CMC’nin müsaadesi 25 Haziran‘da verdiğini belirten CanSino, onayın bir yıl için beğenilen olacağını kaydetti. Ad5-nCoV isimli aşının daha önce yurt içi ve yurt dışında yapılan beşerli klinik deneylerde muvaffakiyet gösterdiği, inançlı ve tesirli olduğunun kanıtlandığı belirtildi.

CanSino ayrıyeten aşının ticarileştirilmesi konusunda rastgele bir taahhütte bulunamayacaklarını kaydederek, şimdilik askeriye için onaylanan aşının, CMA’nın onayı olmadan daha geniş çaplı tasarrufa giremeyeceğine dikkati çekti. 

Çin’de koronavirüse karşı geliştirilen sekiz aşıdan biri olan Ad5-nCoV’nun 2. aşama klinik deneyleri 11 Haziran’da tamamlanmıştı.

Klinik denemeler üç aşamada yapılıyor

Üç aşamada yapılan klinik denemelerde, ilk aşamada, az sayıdaki istekli ve sağlıklı denek üzerinde aşının inançlı olup olmadığı ve muhtemel yan tesirleri araştırılıyor.

2. aşamada güvenilirliği doğrulanan aşının aktifliği 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor.

Üçüncü ve son aşamada ise birebir süreç, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve velev yıllar alabiliyor.

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs tespit edilen kişi sayısı dünya genelinde 10 milyon 250 bin 971‘e ulaştı. Dünya genelinde virüs nedeniyle 504 bin 520 kişi öldü, virüs saptanan 5 milyon 558 bin 254 kişi güzelleşti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna nazaran, dünyada koronavirüs aşısı üretmek üzere çalışan 149 adet resmi teşebbüs var.

Bunlardan 17 tanesi kişiler üzerindeki deneylere başlamış durumda; 132 tanesi ise hala laboratuvar aşamasında.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Japonya, 18 ülkeye daha ‘yasak’ koydu