a

21.Yüzyılda Gelişen Teknoloji Çağı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Bugün teknoloji çağında yaşıyoruz ve günlük yaşamı daha hızlı, daha mükemmel hale getirmek için her geçen gün yeni bir teknoloji ortaya çıkıyor. Bu teknolojiler insan emeğinin yerini aldıkça, işgücünün tamamen ortadan kalkmadığını, yalnızca yer değiştirdiğini görüyoruz. Teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişiyor ve bu gelişmelerle birlikte insan hayatını kolaylaştıran yeni ürünler ortaya çıkmaktadır. Teknolojinin gelişimi çok eskilere, hatta ilk basit araçların yapımına kadar uzanmaktadır. Orta Çağ’dan sonra özellikle “Sanayi Devrimi” ile birlikte modern teknoloji çağı başlamıştır.
Teknolojik gelişmelerin birçok alanda olumlu etkileri olsa da tarihin geçmiş yıllarında olduğu gibi maalesef olumsuz yönleri de oldu. Nükleer silahların üretimi başladıkça, endüstriyel atıklar dünyayı kirletmeye ve atmosfere zarar vermeye başladı. Dünyanın önde gelen iktisatçılarından Schumpeter,“Teknolojik yeniliklerin kapitalist dünyanın gelişiminin temel unsuru olduğunu” belirtmektedir. Teknolojik yenilikler gelişme ve ilerlemenin “motoru” olarak görülüyor. Bilindiği gibi, teknolojik gelişme ve değişimler tarihsel süreçleri, bireyleri ve toplumsal oluşumları derinden etkilemektedir. Bu durum XXI. yüzyıl boyunca devam edeceği artık genel kabul edilen bir gerçektir. Nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi yeni teknolojiler, insanların yaşama, çalışma ve seyahat etme şeklini değiştireceği gibi, ülkelerin ve işletmelerin dünyayla etkileşim kurma konusunda da değişikliklere yol açacaktır. Özellikle yapay zeka, bilgisayarların insan gibi düşünme ve karar verme yeteneğini geliştiren bir teknolojidir. Akıllı telefonlardaki sanal asistanlar, müzik ve film öneri sistemleri, otonom araçlar ve sağlık teşhis sistemleri yapay zekanın hayatımızdaki yerinin örnekleridir. Yapay zeka, büyük veri analiz ederek sürekli öğrenme ve gelişme yeteneği sayesinde bize daha akıllı ve daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor. İşsizlik, ulaşım, iletişim, salgın hastalıklar, bilgi edinme gibi günümüz sorunlarının gelişiminde teknolojiyi kullanmalı, nükleer silahlar ve siber saldırılar gibi olumsuz teknolojik gelişmelerin önlenmesini sağlamalıyız. Aksi halde insanlığın kendi yarattığı medeniyet anlayışını, yine teknolojiyle yok edebileceği öngörülüyor. Sonuç olarak, teknolojik gelişmelerin kullanımı ve takibi söz konusu olduğunda bilinçli olunmalı, ölçülü davranılmalı, faydasından çok zarar getirebileceğini unutmamak gerekir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Bursa’nın Yerli Yeniliği: BIOROBOTEC’ten Bionik Robot Atölyesi ve Eğitim Programları”