32,8560$% -0.61
36,0150€% 0.08
2.551,53%0,06
4.184,00%-1,32
16.760,00%-1,32
11.156,20%0,15
฿%
Ł%
Ξ%
%
Manisa’da değerli tarihi yapılardan biri olan 800 yıllık ‘Yoğurtçu Kalesi’ tarihe meydan okuyor. Bizanslılar tarafından 12. yüzyıl sonu ile 13. yüzyılın başlarında, Türk akınlarına karşı yapılmış “Neokastron”lardan birisi olduğu bilinen kale görselliği ile adeta ziyaretçilerini hayran bırakıyor.
Gediz Ovasına hakim bir konumda bulunan kale, büyük bir kireç taşı formasyonunun üzerine kurulmasıyla devrinde değerli bir konuma sahip olduğu düşünülüyor. Ayrıyeten kale, iç kale ve bunu şark, garp ve güney istikametten çevreleyen dış surlardan oluşmakta. Dış sur, ayan aralıklarla yerleştirilmiş kulelerle tahkim edilmiş. İç kale ve surlar arasındaki sahada çeşitli mekanlara ilişkin kalıntılar göze çarpıyor.
Türk akınlarına karşı yapıldı, şimdilerde bakımsızlıkla boğuşuyor
Öte yandan 800 yıllık kale etrafında bilinçsiz vatandaşlar tarafından çöplerin bırakılması ve etrafının otlarla kaplanması ise dikkat çekti. Havadan görüntülenen tarihi kalenin içerisine ise bazı vatandaşlar tarafından sprey boyalarla metinlerin yazıldığı görüldü.
Restorasyon yapılmaması ve ilgisizlik nedeniyle zamanla yok olma tehlikesiyle karşı zıdda buluna Yoğurtçu Kalesi, Manisa turizmi için değerli yapılar arasında yan alıyor.
Sandıklı Akdağ Tabiat Parkına ilgi artıyor