a
 • Haberyum
 • Sağlık
 • Kızamık Hastalığında Dikkat Gerektiren Ölümcül Hata! 4 Büyük Tedavi Yöntemi!

Kızamık Hastalığında Dikkat Gerektiren Ölümcül Hata! 4 Büyük Tedavi Yöntemi!

Günümüzde halen ortaya çıkan kızamık hastalığı hakkında geniş bir bilgi yelpazesi bulunmaz. Çünkü çeşitli eski ev yöntemleri devam etmektedir. Mesela ilk başlarda hastalığın çıktığı yere su ile ıslatıp çözüm olunmasını beklemek veya kızamığın olduğu bölgeyi şiddetli kaşımaya çalışmak aynı mantığa gelmektedir.

Biz bu yazımızda kızamık hastalığının belirtileri, çıktığı zamanları ve en önemlisi tedavisi hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız. Kızamık hastalığı veya başka bir ismiyle Rubeola hastalığı,  özel bir virüs olan bu hastalık,  genellikle çocuklarda görülmektedir. Kızamığı ilk teşhis eden farslı hekim Razi olmuştur.

Kizamik Hastaligi Belirtileri
Kizamik Hastaligi Belirtileri

Kızamık Hastalığı Belirtileri

Kızamık hastalığı belirtileri çoğu hastalıkta olduğu gibi aynı saat diliminde varlığı hissedilemiyor. Bu virüs, bulaştıktan yaklaşık 10 ile 12 gün arasında ilk belirtileri verdiği görülmüştür. Bu belirtiler, yüksek olasılıkla üst solunum yoluyla kendini hissettirir. Bunlardan göze çarpan belirtileri şunlardır:

 • Burun akıntısı
 • Halsizlik
 • Yüksek ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Gözlerin hassas olması

ve benzeri etkenler ortaya çıkabilmektedir. Gözlerde oluşabilecek enfeksiyonların 1 ila 3 gün arasında ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ilk haftasında yüksek ateş ortaya çıkmakta ve bu ateş derecesi 38 ile 41’ e kadar çıkabilmektedir.

Yüksek ateş bir haftaya kadar sürerse bu süreçte zatürre veya  kulak iltihabı gibi hastalıkar sürece dahil olur. Hastalıklı çocuğun 1 yaşından önce aşılama yapılmaz ise bu durum gelecekte beyin iltihabına ve körlüğe kadar gidebilmektedir. Hatta ve hatta ölüme kadar gidebilir.

Kizamik Hastaliginin Tedavisi
Kizamik Hastaliginin Tedavisi

Kızamık Hastalığının Tedavisi

 1. Kızamık hastalığının tedavisi eğer çeşitli hastalıklara sebebiyet vermiyorsa bile hastalıklı kişinin yeteri kadar dinlenmesi sağlanmalıdır.
 2. Gerekli sıvı takviyesi yapılmakla birlikte daha öncede değindiğimiz gibi gözde başlarda enfeksiyona sebebiyet vermemesi açısından ılık suyla temiz bir bez yardımıyla gözler gün içerisinde temizlenmelidir.
 3. Kızamık hastalığından zatürre olmasından kaynaklanan ölümler olabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütüne göre bunu önlemek açısından hasta olan kişinin bolca A vitamini tüketmesi gerekmektedir.
 4. Enfekte olan kişilerde pullanmanın olduğu dönemin ilk 4 günü ile son 4 günde bulaşıcılık olasılığı epey yüksektir. Bu nedenle gerekli hazırlıkların yapılması gerekmekte ve kişilerle temasın azaltılması sağlanmalıdır. Bu sayede karşıdan gelebilecek mikrop bulaşması da sağlanmış olacaktır.

Kızamık tedavisi, Kızamık belirtileri, Kızamık hastalığı Nedir, Kızamık neden olur, Kızamık ilk görüntüsü, Kızamık olan çocuğa ne yapılmalı, Alerji ve kızamık arasındaki fark, Yetişkinlerde kızamık

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Koca’dan son dakika açıklaması!