DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Yağmur öncesi bacak ağrısına ne yeterli gelir? Yağmurlu havada bacak ağrısı neden olur?

Yağmur öncesi bacak ağrısına ne yeterli gelir? Yağmurlu havada bacak ağrısı neden olur?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Halk ortasında kış aylarında soğuk hava tesiriyle eklemlerdeki ağrı şiddetini artırdığı bilinen osteoartrit başka ismiyle kireçlenme; dizleri, kalçaları ve el eklemlerini etkileyerek sertlik, ağrı ve işlev kaybına yol açabilen önemli bir rahatsızlıktır.

Yağmur yağmadan evvel mevcut ağrıların arttığı lisana getiren bu romatizma hastalarının söyledikleri aslında bilimsel bir temele dayanmakta. İşte, yağmurlu havada bacak ağrısı nasıl geçer, neden olur ve nemli havalarda hissedilen eklem ağrılarına ait tüm merak edilenler!

YAĞMUR ÖNCESİ BACAK AĞRISI NEDEN OLUR?

Uzmanlara nazaran nemli havalarda atmosfer basıncı düşer ve bu da eklem etrafındaki dokularda şişmeye sebep olur. Ağrı duygusu, bilhassa havanın birdenbire değiştiği ve yağmura döndüğü vakitlerde artıyor. Buna karşılık kuru havalarda ise hava basıncının düşmesiyle, hasta eklemlerinde rahatlama hissediyor. Bu duruma en hoş açıklayan örnek balondur. Bir balonun etrafındaki basınç azaldığında balonun şişmesi gözlemlenir. Şişmenin ise hudut uçlarını etkileyerek ağrıları artırdığı biliniyor. Bu havaların en çok kireçlenme, fibromiyalji, tendinit, bursit üzere hastalıkları etkilediği belirtilmiştir.

YAĞMUR ÖNCESİ BACAK AĞRISINA NE ÂLÂ GELİR?

Kış mevsiminde mevcut ağrıların artmasının önüne geçebilmek için kireçlenmenin olduğu eklemleri sıcak tutacak termal giysiler ve eldivenler kullanılmasını tavsiye ediliyor. Eklem ağrısından şikayetçi olan hastaların bu havalarda dışarıda çok vakit geçirmek yerine mesken içerisinde antrenman yapıp hareket haline kalması önerilir.

ROMATİZMA VE BACAK AĞRISI BELİRTİLERİ

Genel olarak eklem ve kas ağrısıyla kendisini gösteren romatizma, bacaklarda da birebir formdadır. Sabahları artan eklem sertliği, bacakları hareket ettirirken hissedilen ağrı ve bacak kaslarında güçsüzlük şikayetleri bu hastalıkta sıklıkla görülmektedir.

Bacaklarda görülen romatizma belirtileri genel olarak şunlardır:

  • Üşüme ile birlikte artan eklem ağrısı,

  • Kaslarda güçsüzlük,

  • Yürümekte zorlanma,

  • Bacakları hareket ettirirken artan ağrı,

  • Eklemlerde sertlik.

ROMATİZMA VE BACAK AĞRISINA NE YETERLİ GELİR?

Romatizmanın, şeker hastalığı ve hipertansiyon üzere kronik bir rahatsızlık olduğu, bu nedenle tedavinin aşikâr bir mühlet değil ömür uzunluğu dikkat etmek olduğu bilinmektedir. Hastalığın şiddetine nazaran vakit zaman az, vakit zaman çok ilaç tedavisi uygulamak gerekebilir.

Hastalığı büsbütün ortadan kaldırmak mümkün olmasa da denetim altına almak mümkün. Bunun için de planlı fizik tedavinin yeri epey değerli. Fizik tedavi, esas hareket sistemini ilgilendiren tüm hastalıkları, bedenin dışından uygulanan lakin eklem ve yumuşak dokuları etkileyebilen aletlerle tedavi etme prosedürüdür. Fizik tedavi, hasar görmüş eklemlerin hareket kabiliyetini geri kazanmasına yardımcı olur.

 Fizik tedavi uzmanları fazla güç harcamayacak ve eklemlerin fonksiyona girmesini sağlayacak tedavi prosedürlerini öneriyor. Hastanın büsbütün uygunlaşması mümkün olmasa da mevcut ağrının azaltılması, kasların gevşetilmesi, deveranın olumlu tarafta etkilenmesi ve enflamasyonun geriletilmesi sağlanabiliyor.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mevsim geçişlerinde omega-3’ün rolü: Omega-3 ne işe fayda?