a

Mecliste başkanlık seçimi süreci başlıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Meclisin yeni başkanının seçimi için adaylık süreci yarın başlayacak. Adaylar, müracaatlarını 5 gün içinde Meclis Başkanlığına sunacak.

TBMM Genel Konseyi, 7 Temmuz Salı günü yeni TBMM Başkanı’nı seçmek üzere toplanacak.

Anayasa kararlarına nazaran, başkanlık için bir yasama devrinde iki seçim gerçekleştiriliyor. Birinci seçilenin hizmet müddeti iki, 2. devre için seçilenin hizmet mühleti o yasama devrinin sonuna kadar devam ediyor.

TBMM Başkanlığı seçimi bâtın oyla yapılacak. 1. ve 2. çeşitlerde üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü çeşitte ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan aday, Başkan seçilmiş olacak.

Meclis Başkanları

TBMM Başkanlığını bugüne kadar 29 milletvekili üstlendi. Mustafa Şentop’un dışında sair adaylardan birinin seçilmesi halinde, bu kişi 30. başkan olacak.

TBMM’nin ilk başkanı ve Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten bu yana vazife yapan başkanlar arasında en uzun müddet hizmette kalan Mustafa Abdülhalik Renda oldu. Birinci kere 1935’te başkan seçilen Renda, 1946’ya kadar kesintisiz tekrar seçilerek 11 yıl hizmet yaptı.

En kısa mühlet vazife yapan TBMM Başkanı ise 2 ay 1 haftalık vazifesiyle İsmet Sezgin oldu.

En fazla TBMM Başkanı çıkaran il İstanbul oldu. Cumhuriyet tarihi boyunca seçim etrafı İstanbul olan Ali Fethi Okyar, Kazım Karabekir, Ferruh Bozbeyli ve İsmail Kahraman TBMM Başkanlığı hizmetini üstlendi.

Kaynak: AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Toplumsal medya düzenlemesi geliyor