DOLAR

32,8560$% -0.61

EURO

36,0150% 0.08

GRAM ALTIN

2.551,53%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

TAM ALTIN

16.760,00%-1,32

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Çankırı Karatekin Üniversitesinden öğrencilere ’amfi derslikleri’ açma teklifi

Çankırı Karatekin Üniversitesinden öğrencilere ’amfi derslikleri’ açma teklifi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı ilk, orta ve lise öğretiminde sınıflarda toplumsal aralığın ayarlanması ve salgın önlemlerinin daha düzgün uygulanabilmesi ismine üniversitenin amfi dersliklerini öğrencilere açabileceklerini duyurdu.

Korona virüs salgını dolayısıyla 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi uzaktan eğitim olarak devam etti. Milyonlarca veli ve öğrenci okulların tam olarak tekrar ne zaman açılacağını merak ederken Çankırı Karatekin Üniversitesinden önemli bir teklif geldi. ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, 31 Ağustos itibariyle açılması planlanan okullarda sınıfların yetersiz kalması durumunda amfi dersliklerini öğrencilere açabileceklerini belirtti.

“Biz meseleye öğretim kurumu olarak bakıyoruz”

Rektör Ayrancı, “Bilindiği üzere global salgın bütün dünyayı etkilediği üzere bizim ülkemizi de etkiliyor. Her kente, başta büyükşehirler olmak üzere kademe kademe bütün toplum katmanlarına inmiş durumda. Birinci dalgayı geçirdik. Yeni bir dalganın gelmesi kelam konusu. Bu ortada ilaçlarımızı yapma konusunda derin bir çalışma devam ediyor. Lakin biz de hayata devam ediyoruz. Hayatın külliyen tatil edilmesi zaman zaman denendi lakin görüldü ki çok büyük ekonomik kayıplara yol açıyor. Öteki yandan hayatı büsbütün kapatsanız bile bu bulaşkan virüsü belirli bir oranda bulaşmasını engelleyebiliyorsunuz ancak tekrar ilerliyor. Toplumun bir kısmının bu virüse muhatap olacağı anlaşılıyor. Biz bir öğretim kurumu olarak bakıyoruz meseleye. Yükseköğretim Heyeti aldığı kararla bize bir yetki verdi. Bu yetki çerçevesinde öğretimimizin ne kadar uzaktan olacağına karar vereceğiz” dedi.

“Çocuklarımız gelsinler üniversitenin büyük sınıflarında ders alsınlar”

Prof. Dr. Ayrancı, “Ancak daha önemli bir husus var. O da bizim çocuklarımız ilköğretim çağında olan çocuklarımız. Biliyorsunuz eski ilk, orta ve lise seviyesi öğrenciler okullarda eğitim alacaklar. Şu an açıklanan bilgilere nazaran Ağustos sonu prestiji ile eğitim başlayacak. Ben tıpkı zamanda bir veli, baba olarak da görüyorum okulların durumunu. İlkokullarda öğrenci sayısı çok ancak sınıflar küçük. Buna çeşitli önlemler düşünülüyor ayıralım bölelim üzere. Bunların yetersiz olması da mümkün. O nedenle biz Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak önce Çankırı Milli Eğitim Müdürülüğüne, Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’a ve bütün üniversitelere bir teklifte bulunmak istiyoruz. Mademki biz bu çocuklarımızı okutacağız şayet karardan vazgeçilmezse, bu dar sınıflarda bu öğrencilerimiz okumak yerine gelsinler üniversitenin büyük sınıflarında ders alsınlar. Bunu karşılıklı olarak anlaşalım. Belirleyelim saatlerini büyük alanlarda büyük yerleşkelerde o sayılar çok küçük sayılara denk geliyor. Böylelikle toplumsal arayı çok daha âlâ ayarlayabiliyoruz. O nedenle bunun bakanımız ve başka üniversitelere teklif ediyorum. Şayet okullar açılır ve yer gereksinimi olursa bizim üniversitemiz başta olmak üzere bütün sınıflarını açmayı taahhüt ettiğimizi büyük sınıflarımızla öğrencilerin sayısı az olacağından dolayı rahat rahat toplumsal arayı koruyarak okuyabileceklerini söz ediyorum” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ukraynalı modele darp tezinin akabinde yeni imgeler