a

Altay: Hakim olmadıkları baroları bölmek istiyorlar

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AK Parti’nin barolara yönelik düzenleme önerisine ilişkin, “Hakim olmadıkları baroları bölmek suretiyle barocuklar üreterek adliyeye fitne, ayrışma, nifak, siyaset tohumu ekmek istiyorlar. Kendilerini dinledik, bu biçimiyle gelen teklifin müzakereye açık bir halinin bile olmadığını bildirdik.” dedi.

Altay, Meclis’te düzenlediği basın içtimasında, Meclisin halkın sorunlarıyla ilgilenmediğini, yürütmenin gücüne güç katmakla meşgul olduğunu öne sürerek bunun kabul edilebilir olmadığını belirtti. Yeni tip koronavirüs (COVID-19) pandemisi sırasında esnafın zor durumda kaldığını lisana getiren Altay, bir esnafın “Ben 40 yıldır vergi ödüyorum, devlet bana 40 gün bakamadı.” biçimindeki sözünün gerçeği yansıttığını söyledi.

Altay, iktidarın önerdikleri birçok tahlili hayata geçirmediğini savunarak “Toplumu bölmeye, kutuplaştırmaya, kamplaştırmaya ısrarla ve inatla devam ettiler.” kelamlarını sarf etti.

“Siyasi ahlaktan da mahrum bir teklif”

Engin Altay, dün AK Parti grup başkanvekillerinin barolarla ilgili düzenleme çerçevesinde CHP, UYGUN Parti ve HDP’ye ziyarette bulunduğunu hatırlattı. Ziyaretin “İsteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara.” mantığıyla gerçekleştirildiğini ileri süren Altay, “Sadece bizim değil, eminim GÜZEL Parti ve HDP’nin de ‘Evet’ demesinin mümkün olmadığı bir teklifle bize geldiler. Bu teklif esasen siyasi ahlaktan da mahrum bir tekliftir. Topluluğu bölme hırsı, o denli anlaşılıyor ki bu teklifle yargıyı, adliyeyi ve baroları bölme noktasına evrilmiş.” diye konuştu.

AK Parti’nin barolardan rahatsız olduğunu tez eden Altay, “Tabii Erdoğan’ı eleştiren, ona boyun eğmeyen, karşı olan herkesten rahatsız oldukları üzere Erdoğan’a terslik yapmamakla birlikte Türkiye’nin gerçekleri dillendiren, demokrasimize kurulan bariyerleri kabul etmeyen baroları da bölmek istiyorlar.” dedi.

Altay, teklifle ildeki yekun avukat sayısının yüzde 10’unun baro kurabilmesinin öngörüldüğünü aktararak şöyle devam etti:

“AK Parti diyor ki ‘Orta ölçekli illerde 2 baro olsun, birisi ak baro olsun, başkası ne barosu olursa olsun. İstanbul, Ankara, İzmir üzere illerde de çok baro olsun.’ Bu teklifle İstanbul’da yeterli organize edilirse, 2 bin avukat bir baro kurabildiğine nazaran, İstanbul Barosu’nun da 50 bine yakın üyesi olabildiğine nazaran 25 baro kurulabilsin.” 

İktidarın, memleketi düşürdüğü kaotik ortamın adliyelerde de oluşması için çalıştığını öne süren Altay, “Türkiye Barolar Birliğine hakim olmak istiyorlar. Hakim olmadıkları baroları bölmek suretiyle barocuklar üreterek adliyeye fitne, ayrışma, nifak, siyaset tohumu ekmek istiyorlar. Kendilerini dinledik, bu biçimiyle gelen teklifin müzakereye açık bir halinin bile olmadığını bildirdik.” formunda konuştu.

Engin Altay, kelam konusu teklifin iktidarın anayasaya muhalif düzenlemelerinden biri olduğunu da savundu.

“Çağlayan Adliyesi’nde hukuk cinayeti işlendi”

CHP’li Altay, dün tutuklu gazetecilerin davasının görüldüğü Çağlayan Adliyesi’nde, “bir defa daha hukuk garabetine, cinayetine tanık olunduğunu” savunarak, “Bu bir burun sürtme siyasetidir, devletin ceberrutlaşmasının cisimleşmiş halidir, muhalefeti bastırma ve sindirme siyasetidir. En çok da bu ayıptır, günahtır. Yargının bu kadar mahallerde sürünür hale gelmesi, kararları ‘Erdoğan bu karara nasıl reaksiyon gösterir?’ hissiyle alıyor olması Cumhuriyet tarihimiz için büyük bir utanç sahifesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Altay, Libya’da MİT hizmetlilerinin bulunduğunu açıklayan ilk kişinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu sav ederek buna yönelik haberlerinden dolayı gazetecilerin yargılanmasının akıllıca olmadığını savundu.

“İnsanların hayatıyla kumar oynamamak lazım”

İçişleri Bakanlığının, “COVID-19 vaka sayısındaki düşüşü” münasebet göstererek 65 yaş üstü ve turizm amaçlı belgesi bulananlara kentler arası seyahat müsaadesi verilmesine yönelik genelge yayımladığını anımsatan Altay, ancak Sağlık Bakanlığının vaka artışında düşme olmadığı istikametinde açıklamaları bulunduğuna dikkati çekti.

Anne ve babasının Sinoplu olduğunu anlatan Altay, “Ankara’ya yanıma 3 gün kalmaya gelemiyorlar fakat 5 yıldızlı bir otele rezervasyon yaptırırlarsa gelebiliyorlar. Bunun ismi kepazeliktir. Bilime uymak lazım. Kimi kesimlerin taleplerine nazaran, kişilerin hayatlarıyla kumar oymamak lazım. Bilim Heyetini da Erdoğan’ın vesayetinden kurtarmak, Türkiye’nin öncelikli işidir.” laflarını sarf etti.

“Yargıtay’a aba altından sopa göstermek”

Engin Altay, bir basın mensubunun 3600 ek göstergenin neden hayata geçirilemediğine yönelik sorusuna, “Şu anda devletin ve sarayın israfının yüzde 20’sini kesseniz hiç ilave kaynak olmadan 3600’ü karşılamak mümkün.” cevabını verdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Mümtazer Türköne hakkındaki açıklamasının hatırlatılarak görüşlerinin sorulması üzerine de Altay, şunları söyledi:

“Mümtazer Türköne’nin cezası kesinleşmemişken, Devlet Bey’in ‘Durumu yine değerlendirilsin.’ açıklamalarını Cumhur İttifakı’nın ortağı sıfatıyla Yargıtay’a bir talimat olarak almak mümkündür. Bunu sahih bulmayız.15 Temmuz sonrası yargının tez ve öfkeyle kimi yanlış kararlar verdiği bir gerçektir. Mümtazer Türköne bu kategori içinde midir, değil midir, onu bilmem fakat birçok kararın yine yargılanma noktasında kıymetlendirilmesi zarurettir. Türköne’nin Yargıtay süreci devam ederken siyasetten bu türlü bir açıklama, olsa olsa aba altından Yargıtay’a sopa göstermektir.”

HDP’den “çoklu baro sistemi” eleştirisi

Kaynak: AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Güvenlik soruşturmasına ilişkin kanun teklifi encümenden geçti