DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • TBMM Başkanı Şentop: “Fransa’nın özür dilemesi için bir yüzyıl daha gerekli”

TBMM Başkanı Şentop: “Fransa’nın özür dilemesi için bir yüzyıl daha gerekli”

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Pozantı Kongresi’nin 100’üncü yılının kutlandığı aktiflikte, Fransa’nın yüzyıllar boyunca sömürge ve işgal yaptığını söyleyerek, “Avrupa ülkeleri dahil dünyada 100’ün üzerinde ülkeye yardımda bulunduk. Memleketler arası dayanışmanın en hoş örneklerini verdik. Birtakım Batı ülkeleri birbirinin tıbbi materyallerine el koyup onları gasp ederken biz yardımları yaptık. Herkes karakterinin gereğini yapar” dedi.

Milli Gayret sürecinin temel taşları ortasında değerlendirilen 5 Ağustos 1920 tarihinde gerçekleştirilen Pozantı Kongresi’nin 100’üncü yılı Pozantı ilçesi belediye binası önünde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Toplumsal aralık ile maskeye uyularak kutlanan merasim için vatandaşlar alana tek tek alındı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD Nakliyat A.Ş. aracılığıyla güne özel buharlı tren tahsis etti.

Devlet sanatkarları buharlı tren ile Pozantı İstasyonu’na gelerek Mustafa Kemal Atatürk’ü, Fevzi Çakmak’ı ve kongreyi canlandırdı. Öte yandan İzmir’den gelen buharlı trene halk da ağır ilgi de gösterdi.

“Bin yıldır bulunduğumuz coğrafyalarda katkılar sunduk”

Kongrenin 100.yılı nedeniyle ilçeye gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop yaptığı konuşmada, Pozantı Kongresi’nin öneminden bahsederek, “Bu yıl gazi meclisimizin açılışının yüzüncü yılı. Açılışının yüzüncü yılında başkanı olmak benim için iftihar sebebidir. Vatan kıldığımız bu topraklarda bin yılı aşkındır varlığımızı sürdürüyoruz. Bin yıldır bulunduğumuz coğrafyalarda çok büyük katkılar sunduk. 100 yıl önce bu toprakları işgal etmek isteyenlere gereken yanıtı verdik” diye konuştu.

Fransa’nın yüz yıldır neredeyse her bölgede katliam ve sömürge yaptığını vurgulayan Başkan Şentop, “Fransızlardan bahsediyorum. Sömürgeci, barbar, beşere ve kendinden olmayan beşere dair her şeye saygısızca, vahşice yaklaşan Fransızlar, tam 75 sene önce, evet, tam bugün Cezayir’de büyük bir katliam gerçekleştirdiler. 2. Dünya Savaşında nazi Almanya’sı tarafından işgal edilen Fransa, sömürgesi altındaki Cezayir’li gençlerden yardım ve takviye istemişti. Hatta Cezayir’e bağımsızlığını vaad ederek. Lakin Fransa işgalden kurtulunca, ilk işleri Cezayir’de büyük bir katliam gerçekleştirmek oldu. Nazi Almanya’sının işgaline direnemeyen, işgalden kendi Milli direnişiyle değil, lakin İngiltere ve ABD’nin yardımıyla kurtulan Fransa ilk iş olarak Cezayir’e saldırmıştır. Herkes karakterinin gereğini yapar” tabirlerini kullandı.

Fransa’nın işgal ve sömürgelerinden de bahseden Şentop, daha sonra şunları söyledi:

“90’lı yıllarda Ruanda’da yaşanan katliamda da bu Fransa’yı görüyoruz. Birleşmiş Milletleri raporunda açıkça suçlanmaktadır Fransa. Tıpkı Fransa bugün, Libya’da legal hükümete karşı ayaklanan darbeci hainlerle birlikte. Tarafını ve tavrını hamasetle, başını kaldırarak savunamıyor bile. Zıddından, güya, Türkiye’yi suçlayarak, kirli tavrını örtbas etmeye çalışıyor. Suriye’de tıpkı şekilde, terör örgütü PKK’ya yardım ve yataklık ediyor. PKK’lı teröristleri Cumhurbaşkanlığı sarayında ağırlıyor. Alışılmış Afrika’nın hoş insanlarının milli servetlerini, alın terlerini, gözyaşlarını çalmaya da devam ediyor, merkez bankası üzerinden. Dünyada insan haklarından, hukuktan, adaletten, haktan haksızlıktan bahsedebilecek en son devlet Fransa’dır. Son iki yüzyılın tarihi, Fransa’nın yüzündeki karayı, alnındaki lekeyi silmesinin mümkün olmadığını gösteriyor. 21. yüzyıl Fransa için, geçen iki yüzyılıdaki katliamları, soykırımları, zulümleri, işgalleri, sömürüleri için özür dileme yüzyılı olabilir. Tahminen bir yüzyıl kâfi olur.”

“Yüzyıl öncenin kararlılığıyla yükseleceğiz”

Korona virüsle çaba döneminde Türkiye’nin birçok ülkeye yardımda bulunduğunu vurgulayarak, “Yüzyıl sonra, dünya değişti. Türkiye büyüdü, gelişti, güçlendi; ilkeli, ahlaklı, adaletli, barışı ve dayanışmayı temel alan memleketler arası siyasetiyle çok büyük aralıklar kazandı. Yeryüzünde mazlumların haklı ve gür sesi oldu. Cumhurbaşkanımız, bütün milletlerarası platformlarda adil bir milletlerarası sistemi ısrarla ve hakkıyla dile getiren sembol bir önder oldu. Bilhassa salgın sürecinde, yalnızca kendi halkımıza değil, Avrupa ülkeleri dahil dünyada 100’ün üzerinde ülkeye yardımda bulunduk; memleketler arası dayanışmanın en hoş örneklerini verdik. Kimi Batı ülkeleri birbirinin tıbbi materyallerine elkoyup onları gasbederken bunu yaptık. Herkes karakterinin gereğini yapar. Yeni bir dünyanın eşiğindeyiz. Israrla, kararlılıkla, birlik ve beraberlikle, memleketler arası dayanışma ile hakkı, adaleti, hukuku, ahlakı, insanlığı savunacağız, yükselteceğiz. Yüzyıl öncesinin kararlığıyla” dedi.

“Herkese teşekkürler”

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, “Pozantı olarak bugün büyük bir gurur yaşıyoruz. 3 dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum. Aileme ve milletimize bundan daha büyük bir onur bırakacağımı düşünmüyorum. Iştirak için herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Bu kongre çok önemli bir kongredir”

Adana Valisi Süleyman Elban, “Anadolu işgal edilmeye başlanmış bu işgal yerlerinden birisi de Adana’ydı. Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindekiler işgale karşı ilk günden itibaren reaksiyonunu göstermiştir. Adana’mız işgal altındayken Mustafa Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak ve beraberindekiler düşmanın tabanına kadar gelerek ileti verdiler. Bu kongre çok önemli bir kongredir. Bu kongreden tam 100 yıl sonra tekrar bir meclis başkanımız burada tüm Adanalıları şereflendirmek suretiyle kongremizi onurlandırıyorlar” tabirlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay tarafından Başkan Şentop’a çeşitli armağanlar takdim edildi. Öte yandan Şentop kara tren ile Belemedik Tabiat Parkı’na gitti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kurban Bayramında 162 bin 832 trafik çalışanı vazife yaptı