DOLAR

32,6460$% -0.11

EURO

35,4037% -0.15

GRAM ALTIN

2.511,04%0,02

ÇEYREK ALTIN

4.049,00%1,37

TAM ALTIN

16.220,00%1,37

BİST100

10.851,78%-0,19

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Kurbanlıkların yüzde 99’u satıldı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Erzurum Vilayet Besin, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akar, Kurban Bayramı sonrası durum değerlendirmesi yaptı. Akar, “İl dışına 30 binin üzerinde büyükbaş, 32 bine yakın küçükbaş hayvan sevkiyatı yaptık. Erzurum hayvancılığın başşehri durumunda” dedi.

Türkiye’nin en önemli tarım ve hayvancılık illerinden biri olan Erzurum Kurban Bayramı’nda beklentileri karşıladı. Edinilen bilgilere nazaran, il içinde bulunan kurbanlık hayvanların yüzde 99’u satıldı. Vilayet dışına ise 30 binin üzerinde büyükbaş, 32 bine yakın da küçükbaş hayvan sevkiyatı yapıldı.

Öte yandan, hayvanlarını satamayan besicilerin hayvanları ise Et ve Süt Kurumları tarafından makul fiyatlara satın alınacak.

“Erzurum hayvancılıkta başşehir durumunda”

Hayvan satışlarında geçen seneye oranla bu sene yüzde 25 artış olduğunu belirten Erzurum Vilayet Besin, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akar, “Erzurum hayvan potansiyeli açısından Türkiye genelinde çok önemli bir merkez durumunda. Yaklaşık 827 bin büyükbaş, 800 bine yakın küçükbaş hayvan varlığıyla hayvancılığın başşehri durumunda. Bu kadar hayvan varlığının olduğu kurban dönemi de çok beklentilerin olduğu bir dönemdi. Erzurum’da kurban dönemi çok verimli geçti. Vilayet dışına yaptığımız sevkiyatlar ve il içinde yaptığımız bölümler büsbütün beklentileri karşıladı. Vilayet dışına 30 binin üzerinde büyükbaş, 32 bine yakında küçükbaş hayvan sevkiyatı yaptık. Bunların dışında Erzurum içinde 25 bine yakın büyükbaş, 21 bin küçükbaş hayvan bölümü yapıldı. Geçen sene ile kıyasladığımızda yüzde 25 oranında artış sağladık” dedi.

“Kurban döneminde pandemi avantajımız oldu”

Pandemi sürecinin hayvan satımını olumlu yönde etkilediğini kaydeden Akar, “Pandemiden dolayı negatif fikirlerimiz vardı. İnsanların beklentilerini karşılayabilir miyiz diye düşünüyorduk. Fakat tam aksisi pandeminin bizi olumlu etkilediğini söyleyebilirim. Pandemi nedeniyle tatile gidemeyen yahut hac vazifesini yapmaya gidemeyen vatandaşlarımız ellerinde olan imkanları hayvanlara verdiler. Bu nedenle pandemi bizim avantajımız oldu diye düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

“Hayvanlarımızın yüzde 99’u satıldı”

Erzurum’un Türkiye’de besin kaynağı olarak ana iller ortasında olduğunu söyleyen Akar, “Geçen seneye nazaran sevk ve kesim sayımızda artışlar oldu. Bilhassa il dışına sevk ettiğimiz hayvanlardan bize geri dönüş olmadı. Hayvan pazarlarında vazifeli olan gruplarımızın bildirilerine nazaran hayvanlarımızın yüzde 99’u satıldı. Kurban dönemi Erzurum’da beklentilerin karşılandığı bir dönem oldu. Biz önemli derecede Türkiye’yi besleyen ana illerden bir tanesiyiz. Biz yetiştirici bir iliz ve Türkiye’deki büyükşehirlere besin kaynağı olan ana iliz diyebilirim” tabirlerini kullandı.

“Besicilerin elinde kalan hayvanları Et ve Süt kurumları alacak”

Besicilerin elinde kalan hayvanların ise muhakkak fiyatlardan satın alınacağını vurgulayan Akar, “Sayın Bakanımızın açıklamalarına nazaran besicilerin ellerinde kalan hayvanları Et ve Süt kurumları belli fiyatlardan satın alacak. Büyükbaş hayvanlarda 19 bin TL civarı, Küçükbaş hayvanlarda ise 15 bin ile 17 bin TL ortasında değişen fiyatlarla Et ve Süt kurumu hayvanları sahiplerinden satın alacak bu mevzuda bakanlığımız her türlü önlemi almış durumda” diye konuştu.

“Türkiye’nin en âlâ hayvan pazarları Erzurum’da”

Vatandaşların en güzel imkanlara sahip olmak için Erzurum hayvan pazarlarını seçtiğini de söz eden Akar, “Erzurum altyapı açısından Türkiye’de en âlâ hayvan pazarlarına sahip durumda. Altyapının uygun olması insanların rahat bir şekilde hayvanlarını pazarlayabilmesinde etkili oldu. Şu anda 6 tane ruhsatlı hayvan pazarımız mevcut. Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Avrupa’nın en büyük hayvan pazarına sahibiz. Bunlardan dolayı Erzurum’daki pazarlarımız vatandaşlar tarafından tercih sebebi oldu” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yola dökülen mazot kazaya neden oldu: 2 yaralı