DOLAR

32,6460$% -0.11

EURO

35,4037% -0.15

GRAM ALTIN

2.511,04%0,02

ÇEYREK ALTIN

4.049,00%1,37

TAM ALTIN

16.220,00%1,37

BİST100

10.851,78%-0,19

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Gürbüz Mızrak’ın “Maturidilik” Kitabı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Gürbüz Mızrak’ın “Maturidilik” Kitabı tanıtıldı

Bu hafta Azaflı Sosyal Yardım ve Kültür Derneği’nin ve Türk Dünyası Kültür Merkezinin düzenlediği geleneksel “Cuma Sohbetleri” etkinliğinde Araştırmacı Yazar Gürbüz Mızrak’ın “Maturidilik” kitabının tanıtımı yapıldı.
Etkinlikte açılış konuşması yapan Dernek Başkanı, avukat Arzuman Azaflı, katılımcıları selamlayarak, “Cuma sohbetleri”nin kapsamı ve gelecek görüşmelerde ele alınacak konular hakkında bilgi verdi.
Gürbüz Mızrak, tanıtımda İmam Maturidi’nin İslam düşüncesindeki önemine vurgu yaptı. “İmam Maturidi, İslam düşüncesinde ‘akılcı din anlayışının’ temsilcisi olan çok büyük bir Türk düşünürüdür,” diyen Mızrak, Maturidi’nin Allah’ın yarattığı her şeyde bir hikmet bulunduğunu ve her şeyin bir amacı olduğunu ifade ettiğini belirtti. Maturidi’nin, Allah’ın güzel olanı emrettiğini ve çirkin olanı yasakladığını, bu sebeple iyi ve kötünün insan aklıyla bilinebileceğini savunduğunu belirtti. Bu görüşleriyle Maturidi, ahlaki bir bakış açısı getirmiştir.
Yazar, İmam Maturidi’nin Kur’an ayetlerini yorumlarken, Kur’an’ın bütünlüğünden hareketle neyin kastedildiğini ortaya çıkarmak gerektiğini vurguladığını aktardı. “Bu yorum, ayetin söylediğini bir kenara atmadan farklı bir yorum geliştirmemelidir,” diyerek Maturidi’nin bu konudaki düşüncelerini sade ve anlaşılır bir dille serdederek Türk düşüncesine önemli bir katkı sağladığını belirtti.
Kitap tanıtımının ardından, katılımcılar Maturidilik hakkında görüşlerini paylaştılar. İmam Maturidi’nin akılcı din anlayışının günümüzde de büyük bir öneme sahip olduğu ve modern İslam düşüncesine ışık tuttuğu konusunda hemfikir oldular.
Azaflı Sosyal Yardım ve Kültür Derneği’nin ve Türk Dünyası Kültür Merkezinin bu tür etkinliklerle, Türk düşüncesine ve İslam felsefesine olan katkıları takdirle karşılanmakta olup, “Cuma sohbetleri”nin gelecekte de zengin içeriklerle devam edeceği belirtilmiştir.
Şehla Aslan,
Ankara

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yetki Ve Sorumluluk!