fbpx
a
reklam
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Daha İyi Anlamanıza Yardımcı Olması İçin Göz Bakımıyla İlgili Bu Harika İpuçlarını Kullanın

Daha İyi Anlamanıza Yardımcı Olması İçin Göz Bakımıyla İlgili Bu Harika İpuçlarını Kullanın

İyi bir görüşünüz var mı? Bazı insanlara erken yaşta gözlük veya kontakt lens taktırılırken, bazıları altın yıllarına kadar göz problemi yaşamazlar. Hangi kategoriye girerseniz girin, göz sağlığınızı korumak için elinizden gelen her adımı atmanız önemlidir.

Gözlerinize daha iyi bakmak için uygun bir diyet yemeyi denemelisiniz. Göz sağlığını korumak için iyi bir diyet çinko, Omega-3 yağ asitleri, lutein, C vitamini ve E vitamini içeren maddeleri içermelidir. Bu besinleri almak için koyu yapraklı yeşillikler, yağlı balıklar, yumurtalar, kuruyemişler ve fındık gibi maddeleri yemeyi deneyin. turunçgiller.

Yeni bir gözlük pazarındaysanız, internette genellikle ucuz ama şık çerçeveler bulabilirsiniz. Bazı yerler, yeni bir müşteriyseniz, bir çift ücretsiz veya indirimli bile sunar. Tek ihtiyacınız olan, göz testi yaptırarak aldığınız görme keskinliği numaranızdır.

Gözlerinizin uzun süreli sağlığı için sık göz yorgunluğundan kaçının. Ara sıra gözlerini kısmak çok fazla zarar vermeyecek olsa da, bunu günlük olarak yapıyorsanız, görüşünüz tehlikede olabilir. Uzmanlar, gerginliğinizin gözlüğe ihtiyaç duymaktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için muayene olmanızı ve aksi takdirde gözlerinizi yormamanızı önerir.

Gözlerinize daha iyi bakmak için sigarayı bırakmalısınız. Aptalca gelebilir, ancak sigara içmek gözlerinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Katarakt, makula dejenerasyonu ve optik sinir hasarı geliştirme risklerinizi artırabilir. Bu sorunlar görüşünüzü kaybetmenize neden olabilir, bu yüzden bırakma çabasına değer.

Ailenizin geçmişinde göz problemleriniz var mı? Aile geçmişinizi bilmek, yaygın sorunların erken teşhisine yol açabilir. Bu, başarılı tedavi şansınızı artırabilir. Bir şeyi ne kadar erken yakalarsanız, o kadar iyi ve en etkili tedaviyi alırsınız.

Kırmızı kabarık gözlerden çok şikayetçiyseniz, sodyum alımınızı azaltmayı düşünün. Ne yazık ki, yemeklerimizde aldığımız tuz, gözler de dahil olmak üzere vücudumuz için o kadar iyi değil. Bunun yerine deniz tuzuna geçmeyi veya hiç sodyum içermeyen diğer bitki ve baharat karışımlarını kullanmayı deneyin. Gözlerin hızla iyileşmeli.

Omega-3 yağ asitleri ile göz sağlığınızı iyileştirin. Bu besini içeren besinleri diyetinize dahil etmeniz sizin için iyi bir fikir olacaktır. Bu yiyeceklerden bazıları halibut, ton balığı, somon ve koyu yeşil sebzelerdir. Her gün bu yiyeceklerden en az bir porsiyon almak istiyorsunuz.

Kontakt lens kullanıyorsanız, uyurken veya 19 saatten fazla lens kullanmaktan kaçının. Gece boyunca takmak için yapılmış özel lensler takmadığınız sürece, temasınız gözlerinizi oksijenden mahrum edebilir ve aşırı rahatsızlığa ve muhtemelen görüşünüzde ciddi kalıcı hasara yol açabilir.

Tuzlu solüsyon her zaman yanınızda bulundurmak isteyeceğiniz bir şeydir. Gözlerinizi uçan nesnelerden veya sıvılardan korumanız gerektiğinde gözlük taktığınızdan emin olun. Ancak çoğu insan sadece ev temizliği için gözlük takmaz. Gözünüze bir şey kaçarsa tuzlu su ile temizleyebilirsiniz.

Kontak takarsanız, onlara uygun şekilde baktığınızdan emin olun. Doğrudan gözlerinize oturdukları için göz sorunlarına neden olma riski daha yüksektir. Bunları günlük olarak düzgün bir şekilde temizlediğinizden emin olun. Ellerinizin temiz olduğundan ve son kullanma tarihi geçmemiş bir temas solüsyonu kullandığınızdan emin olun. Onları asla ağzınıza sokarak temizlemeyin.

Uyumadan önce daima kontakt lenslerinizi çıkarın. Gözlerin içinde çok uzun süre kalan kontakt lensler bakteri üremesine neden olur. Kontakt lenslerinizi her gece çıkarmalı ve uygun şekilde dezenfekte etmelisiniz. Bunu yapmamak, sizi daha sık göz enfeksiyonlarına hazırlayacaktır.

Göz sağlığını iyileştirmek için sigarayı bırakın. Sigara içenler, optik sinir hasarı ve katarakt dahil olmak üzere artan hastalık şansından muzdariptir. Sigarayı bırakmak zor olabilir ama uzun vadede buna değer. Birçoğu ilk çabada alışkanlıktan vazgeçemez.

Şişmiş gözleri yatıştırmak için her göz kapağının üzerine bir dilim soğuk salatalık koyun. Salatalık dilimlerinden gelen serinlik şişkinliği giderecek ve gözlerinizi rahatlatacaktır. Küçük iltihabı azaltmak için geceleri uyumadan önce dilimleri yaklaşık on dakika gözlerinizde bırakın.

Elektronik kullanırken göz yorgunluğunu gidermenin harika bir yolu, parlama önleyici kapaklar veya ekranlar kullanmaktır. Bilgisayarlar ve tabletler için birçok monitör artık bunları kullanıyor ve uzun süreler boyunca göz sağlığınıza büyük ölçüde yardımcı oluyor. Parlamayı bu şekilde azaltmaya yardımcı olmak için ekranlarda doğrudan ışık olmadığından da emin olmalısınız.

Gözlük takıyorsanız, yine de yılda en az bir kez göz doktorunuzu ziyaret ettiğinizden emin olun. Gözlüklerinizin işini bırakması çok olasıdır; Şansınız, görme sorunları yaşamaya başladığınızda durumun böyle olduğunu anlayacaksınız. Doktorunuz size yeni gözlükler vermek veya halihazırda sahip olduğunuz gözlükleri ayarlamak zorunda kalabilir.

Geceleri sekiz saat uyumaya çalışın. Uyku, vücudunuzun yenilenmesine yardımcı olur ve kendinizi taze ve enerjik hissetmenizi sağlar, bu da gözlerinizdeki kızarıklığı azaltacak ve sizi sağlıklı tutacaktır. Uyanık kalmak aynı zamanda gözlerinizi yoracak ve bu da kan damarlarını çok sık daraltarak iltihaplanmaya neden olacaktır.

Her gece yeterli uyku aldığınızdan emin olun. Siz uyurken vücudunuzun her parçası dinlenir ve kendini onarır, gözleriniz de farklı değildir. Bir önceki gece sadece birkaç saat uyuyabildiğiniz zaman, sabahları gözlerinizin yorgun ve gergin olduğunu hissedebilirsiniz.

Göz bakımıyla ilgili tüm seçeneklerinizden yararlanmak son derece faydalı olacaktır. Kötü göz bakımı nedeniyle göz rahatsızlıklarından muzdarip olmak istemezsiniz. Bunun yerine, gelecekte en iyi görüşe sahip olmak için çalışabilmeniz için burada tartışılan tüm hayati bilgileri kullanın.

göz sağlığı için yapılması gerekenler 3. sınıf, Göz sağlığı için ne yemeli, Kulak sağlığı için yapılması gerekenler, Göz sağlığını korumak için neler yapmalıyız Eodev, Göz sağlığı için doğal Yöntemler, Sağlıklı göz, Sağlıklı göz nasıl görünür, Göz sağlığını Korumak için alınması gereken 3 tedbir, göz sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız, göz sağlığı,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kaşıntı ve Hapşırma Nasıl Rahatlatılır?