fbpx
a
reklam

Para Yönetimi Becerilerinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Paranız ile hayattaki memnuniyetiniz arasında her zaman bir ilişki olacaktır. Mali durumunuza mümkün olduğunca dikkat etmeniz çok önemlidir. Bu makale, paranızı sizin için nasıl çalıştıracağınız konusunda size bazı temel ipuçları verecektir.

Gelirinizi ve ne kadar harcadığınızı gözden geçirin, böylece bir bütçe oluşturabilirsiniz. İlk önce, vergilerden sonra bir ayda ne kadar para kazandığınızı hesaplayın. Tarafta kazanabileceğiniz tüm paralar da dahil olmak üzere, tahakkuk eden tüm geliri dahil ettiğinizden emin olun. Aylık bütçe söz konusu olduğunda, amaç asla yaptığınızdan fazlasını harcamamaktır.

Bütçe oluştururken ayrıntılı bir gider listeniz olduğundan emin olun. Bu sadece düzenli olarak yapmanız gereken ödemeleri içermemeli, aynı zamanda ara sıra yaptığınız tüm ödemeleri de içermelidir. Sigorta primleriniz veya ara sıra yapılan onarımlar gibi öğeleri kaçırmamaya dikkat edin. Ayrıca yemek, eğlence ve diğer kategorize edilmemiş harcamaları da dahil etmelisiniz. Son olarak, günlük kahveniz veya aylık bebek bakıcınız gibi küçük veya seyrek harcamaları unutmayın. Ayrıntılı harcama listelerine sahip olmanıza yardımcı olur.

Artık finansal olarak ne yapmanız gerektiğini bildiğinize göre artık bütçenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. İşe gitmeden önce kafelere gitmek gibi gereksiz alışverişleri kaldırarak başlayın. Bunun yerine, evde kahve yapın ve daha pahalı görünmesi için ilginç tatlar satın alın. Diğer gereksiz harcamaları ortadan kaldırabileceğinizi görmek için bütçenizi gözden geçirirken gerçekçi olun.

Elektrik faturalarınız çok mu yüksek? Daha yeni, enerji açısından verimli sistemlere biraz para yatırmak, uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Elektrik maliyetlerinizi düşürmenin harika bir yolu, pencerelerinizi hava koşullarına karşı daha fazla koruma sağlayanlarla değiştirmektir. Suyu sadece ihtiyaç olduğunda ısıtan su depoları mevcuttur, bu da faturanızı önemli ölçüde azaltacaktır. Herhangi bir sızıntıyı gidererek su faturanızı azaltın. Bulaşık makinesini sadece doluyken çalıştırarak su ve elektrik faturanızı da düşürebilirsiniz.

Enerji verimli cihazlara yatırım yapmak, paradan tasarruf etmenin harika bir yoludur. Kullanmadığınız zaman elektriği boşa harcayan şeyleri fişten çekmeyi deneyin. Bu küçük değişiklik, uzun vadede size para kazandırabilir ve bu basit değişiklikler gezegen için büyük faydalar sağlar.

Çatınızı değiştirerek ve yalıtımı yükselterek kullanım giderlerinizi kolayca azaltabilirsiniz. Uygun yalıtım, ısıtılmış veya soğutulmuş havanın duvarlardan ve tavanlardan kaçmasını önler.

Evinizdeki veya cihazlarınızdaki yapısal malzemeleri yükseltmek, zaman içinde önemli tasarruflar sağlayabilir. Öğeleri değiştirmek veya onarmak için para harcarken, zamanla, yükseltmeler ve onarımlar için ödeme yapan tasarruf elde edersiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ortaklık Pazarlaması Konusunda Kafanız Mı Karıştı? Sorularınız Burada Cevaplandı!