a

Aidat uygulamasında yasal adım atıldı

Son bir yıl içerisinde artan fahiş kiralar ev sahipleri ve kiracılar arasında ardı arkası kesilmeyen sorunları getirmesine bakanlıklık el atmıştı. 

Bakanlığın %25 zam kararı sonrasında sorunlar azalırken yeni bir kriz patlak verdi. 

Kiralarla yarışan aidat planları vatandaşı canından bezdirdi. 

Özellikle sitede yaşayan vatandaşları büyük tepkileri kavgalara dönüştü. 

Bakanlık konuya el attı

Vatandaşların isyanına ve ses getirmek için yaptığı eylemlere Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı el attı. 

Bakanlık konuya ilişkin yaptığı çalışmalarda site yönetim hizmeti veren şirketler ilei ilgili mevzuat çalışmaları yürütecek birim kurdu. 

“Birim kurularak faaliyete geçmiştir”

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, “Kat maliklerinin haklarının korunması amacıyla, birden çok bağımsız bölümü buluna konut ve işyerlerinin 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre yönetilmesi ile ilgili faaliyet gösteren firmalara ilişkin mevzuat çalışmaları yapmak,ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yaparak site yönetimlerinin sorunlarının çözülmesine yönelik olarak faaliyetlerde bulunmak üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü bünyesinde birim kurularak faaliyete geçmiştir.

 Kurulan birim, konuya ilişkin kanuni düzenleme çalışmalarının tamamlanmasına müteakip ikincil mevzuat çalışmalarını yürütecektir.

Böylece site yönetimi hayatında yer alan bir boşluk giderilmiş olup, ikincil mevzuat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte sitelerde yaşanan Yönetim sorunlarının azalması yönünde önemli bir aşama kaydedilmiş olacaktır.”

Kaynak: Ensonhaber

Ensonhaber

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Meral Akşener: Başörtüsüyle ilgili yasal düzenlemeye ihtiyaç yok