DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

AFAD’dan afetlere karşı tatbikat daveti

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Afet anına hazır olmak, mümkün ziyanlardan korunma ismine, hayati önem taşıyor. O ana hazırlayan hakikat davranış şekillerini kazanmak ise lakin sık uygulamalarla mümkün oluyor. Bu nedenle Afetlere Hazırlık Yılı, onuncu temasında ‘Afet Anı ve Tatbikatlar’ konusuna odaklanıyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), bu ayda vatandaşlara mümkün bir afetteki gerçek davranış şekillerini, aile afet planını ve tahliye planlarını tatbik etme daveti yapıyor. ’Afetlere Hazır Ol’ sloganıyla her ay diğer bir hususa odaklanan Afetlere Hazırlık Yılı’nın bu ayki teması ile AFAD, vatandaşları afet anına uygulamalı hazırlık yapmaya davet ediyor. Afetlerde yanlışsız davranış şekillerini öğrenme, tehlike avı yapma, aile afet ve acil durum planı hazırlama ve tahliye uygulamaları gerçekleştirme daveti yapıyor. Zira afetlerde canların korunması, refleks haline gelen yanlışsız davranışlarla mümkün hale geliyor.

Afet anına hazır olun

Afet Anına Hazır Olmak İçin Afet Öncesinde; Bölgenizin taşıdığı afet risklerini öğrenin. Aile afet ve acil durum planınızı, hazırlayın, güncelleyin ve tatbik edin. Meskeninizde tehlike avı yapın. Ağır ve büyük eşyalarınızı sabitleyin. Gaz ve su sızıntısı yapabilecek tesisat temasları ile hasarlı elektrik kablolarını onarın. Zarurî Sarsıntı Sigortanızı yaptırın. Yapınızda hasar işaretleri varsa uzman takviyesi alın. Yanıcı/parlayıcı ve ağır materyalleri kilitli dolaplarda ve alt raflarda koruma edin. Afet ve acil durum çantanızı hazırlayın. Tüm aile, Çök-Kapan-Tutun hareketini öğrenip uygulayın. Afet anındaki gerçek davranışları sık pratiklerle refleks haline getirmeye çalışın. Size en yakın acil toplanma alanlarının yerini internetten kolayca öğrenin. Tahliye tatbikatları yapın. Hava ve yol durumu raporlarını medyadan takip edin. Afet riskine karşı nasıl hazırlanacağınızı ve korunacağınızı öğrenebileceğiniz eğitim programlarına katılın.

Afet anında ise olabildiğince sakin kalmaya çalışın. Afet çeşidine uygun gerçek davranışları uygulayın, örneğin: Sarsıntı anında, bina içerisindeyseniz, sarsıntı bitinceye kadar inançlı bir alanda çök-kapan-tutun hareketini yapın. Sarsıntı bitince, inançlı tahliye kurallarına uygun olarak afet ve acil durum çantanız ile birlikte önceden belirlenen Toplanma Alanına gidin. Heyelan ve sel anında, açık alandaysanız, akıntının hareket yolundan uzaklaşın, dere yataklarından, vadilerden ve düşük rakımlı yerlerden uzak durun; mümkün olduğunca yükseklere hakikat çıkın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İngiliz genç İslamiyet’i seçti