a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Zelzele bölgesine kısa çalışma ödeneği kapsamında 1 milyar lira ödeme yapıldı

Zelzele bölgesine kısa çalışma ödeneği kapsamında 1 milyar lira ödeme yapıldı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde kısa çalışma ödeneği kapsamında, bölgede yaklaşık 110 bin vatandaşa toplam 1 milyar lira ödeme yapıldığını bildirdi.

Bakanlığın toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, 6 Şubat’taki sarsıntılar sonrasında yaraların devlet-millet el ele sarılmaya çalışıldığı, her zamankinden daha güçlü ayağa kalkılacağı vurgulandı.

Paylaşımda, “Bakanlığımız olarak 6 Şubat zelzelelerinin akabinde, sarsıntı bölgesinde vatandaşlarımızı hiçbir vakit yalnız bırakmadık. Tüm birimlerimizle, zelzeleden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak, zelzele yaşanan vilayetlerimizi kalkındırmak için aralıksız çalışmaya devam ediyoruz.” sözüne yer verildi.

Bakanlığın zelzeleden etkilenen vilayetlerde yürüttüğü çalışmalara da yer verilen paylaşımda, kısa çalışma ödeneği kapsamında bölgede yaklaşık 110 bin vatandaşa toplam 1 milyar lira ödeme yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, gerekli prim kurallarını taşımadığı için işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan vatandaşlara yönelik başlatılan nakdi fiyat dayanağı uygulamasıyla 81 bin bireye yaklaşık 695 milyon lira ödemede bulunulduğu kaydedildi.

TYP KAPSAMINDA 7 MİLYAR LİRA ÖDENEK TAHSİL EDİLDİ

Deprem bölgesinde kimi esnekliklerin sağlandığı Toplum Faydasına Programlardan (TYP) 57 bin 57 kişinin yararlandığı ve 7 milyar lira ödenek tahsis edildiği bildirilen açıklamada, ayrıyeten Cumhurbaşkanı Kararı ile zelzele bölgesindeki kamu görevlilerine 6 ay mühletle 2 bin 59 lira tazminat ve 972 lira fazla çalışma fiyatı olmak üzere aylık 3 bin 31 lira ödeme yapıldığı anımsatıldı.

Açıklamada, zelzele bölgesi için zorlayan sebep halinin 30 Nisan 2024 tarihine kadar uzatılmasıyla iş verenlerin, sigortalıların ve vatandaşların çeşitli yükümlülüklerinin müddeti içinde yerine getirilmiş sayıldığı, birtakım yükümlülüklerinin ertelendiği ve yapılandırma müracaatlarının düzenlendiği de tabir edildi.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yıl sonuna kadar 200 bin konutu teslim edeceğiz