DOLAR

32,8560$% -0.61

EURO

36,0150% 0.08

GRAM ALTIN

2.551,53%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

TAM ALTIN

16.760,00%-1,32

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Yükselir Group savaş sonrası dönemdeki ülkelere güç santralleri yatırımı yapacak

Yükselir Group savaş sonrası dönemdeki ülkelere güç santralleri yatırımı yapacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Mahsusen yurtdışındaki faaliyetleriyle dikkat çeken Yükselir Group, yeni dönemde savaş sonrası dönemdeki ülkelere güç santrallerine ağırlaşacak. Group, gelişmekte olan ülkelere yatırım fırsatlarını kıymetlendirerek; iç savaş, çatışma ya da gayrı rastgele bir nedenle hizmet dışı kalmış yahut prodüksiyonu tamamlanamamış güç santrallerine yatırım yapacak.

24 ülkede faaliyetlerini sürdüren Yükselir Group, var olduğu kesimlerde durumunu genişletmek için çalışmalarını arttırdı. Kümenin kuruluşundan bu yana dahil olduğu güç kolu, gelişmekte olan ülkelere yatırım fırsatlarını kıymetlendirerek; iç savaş, çatışma ya da öbür rastgele bir nedenle hizmet dışı kalmış yahut imalatı tamamlanamamış güç santrallerine yatırım yapacak.

Yükselir Küme Yönetim Konseyi Başkanı Yavuz Yükselir, yatırım nedenleri açıklarken birtakım önemli noktalara da değinerek, “Yatırım yaparken her zaman siyasi ortamdaki gelişmeler dikkate alınmalıdır. Sürdürülebilir olmayan hükümetler, güç üzere uzun vadeli bir yatırım sürecinde çeşitli problemler yaşamanıza yol açabilir. Savaş ve iç çatışmadan dolayı girişimler sonlandırılabilir, güç ticareti ile ilgili mevzuatlar değişebilir velev anlaşma imzaladığınız rejimler bile son bulabilir. Riskin yüksek olduğunun farkındayız lakin tıpkı zamanda riskin olmadığı mekanda getirinin de olmayacağını biliyoruz.” dedi.

“Enerji dağıtımında da destekleyici girişimler hazırlıyoruz”

Aldıkları riskleri minimize etmek için daha çok güç santrallerinde restorasyon girişimlerine odaklandıklarını söyleyen Yükselir, “Yarım kalmış ya da bakımları nizamlı olarak gerçekleştirilmemiş güç santrallerinde restorasyon girişimleri için süratli bir şekilde planlarımızı yaptık. Ekibimizi bilirkişiliği ve tecrübelerine güveniyoruz. Güç üretimine ek olarak, güç dağıtımında da destekleyici girişimler hazırlıyoruz.” biçiminde konuştu.

“Dünya Bankası, Milletlerarası Finans Kurumu (IFC) yahut Birleşmiş Milletler hibe fonları üzere memleketler arası kuruluşlarla partnerlik fırsatlarını da düşünüyoruz” diyen Yavuz Yükselir, “Bu cins iş birlikleri iç savaş sonrası yine yapılanmaya gidecek olan Libya, Suriye üzere ülkelerde yatırım yapmanın kimi risklerini hafifletebilir. Zira bu memleketler arası kuruluşlar, finansal istikrara yardımcı olma ve hükümetlerin temerrüte düşmesi durumunda piyasaları destekleme misyonuna sahip.” tabirlerini kullandı.

“Yatırım yapma kararımızda kişisi nedenler de ön planda”

Bu üslup yatırımları toplumsal girişimcilik olarak da değerlendirdiklerini belirten Yavuz Yükselir, toplumsal yararları da maksimum seviyeye çıkartmak istediklerini ekleyerek, “Yatırım yapma kararımızda kişisi nedenler de ön planda mekan aldı. Elektriğe erişimin temel bir kişisi hak olarak görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kişilerin elektriğe erişimi, siyasi ve askeri çatışmaların dışında tutulmalıdır. Elektriğin, barış yapmada ve barışın sürdürülebilirliğinde önemli bir rolü var.” dedi.

Libya konusunda örnekler veren Yükselir, “2010 yılında Libya’da kişi başı yıllık elektrik tüketimi 3.361kw idi. 2011 yılını Libya iç savaşının başladığı yıl olarak düşünürsek, elimizdeki son data 2014 yılına ilişkin ve tüketimin yüzde 50 düşüş ile 1.800kw’a kadar düştüğünü görebiliriz. Savaşın devam ettiği 6 yılda bu düşüşün devam ettiğini düşünmek yanlış olmaz. Bu yüzden savaş bittiği andan itibaren sıradana döndüğümüz an güç açığının oluşmaması çok önem arz eden bir mevzu.” tabirlerini kullandı.

Yavuz Yükselir bir Türk firmasının inşasını yarım bırakmak zorunda kaldığı 640 MW heyeti güce sahip Ubari Güç santralini örnek vererek, şunları söyledi: “640 MW’lık bir kapasite, 1 milyon kişinin günlük hayatında muhtaçlık duyacağı mesken tüketimi, sanayi, ulaşım ve etraf aydınlatmasını karşılayabilecek ölçüde. Bu santrallerin süratle devreye alınmaması halinde hayatı etkilenecek insan sayısı 100 binlerle tabir edilebilir. Bu kişilere vaktinde yardım edebilirsek, meskenlerine dönmek isteyen mülteciler için de hoş bir ortam oluşturabiliriz.”

Yükselir, son olarak bu kapsamlı plan için çeşitli ülkelerde çok sayıda güç santralinin son durumunu incelediklerini, neler yapabileceğimizi araştırdıklarını ve her bir santral için Dünya’nın farklı ülkelerindeki farklı şirketlerle ve milletlerarası kuruluşlarla yapılacak partnerlikler için de etkin bir arayış içinde olduklarını belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Vodafone ve InGame Group’tan önemli işbirliği