DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

YKS tercihlerinde sıralamaya dikkat

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Rehber Öğretmen Fadime Ekici Bengü, YKS sonuçlarının açıklanmasının akabinde tercih yapacak öğrencilere birtakım önerilerde bulundu. ’’Tercih yaparken puan yerine sıralamayı değerlendirin’’ diyen Bengü, tüm öğrencilere, tercih listesi oluştururken üniversiteleri hangi yönlerden araştırmaları gerektiğine dair tüyolar verdi.

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının akabinde, Beykent Üniversitesi Rehber Öğretmeni Fadime Ekici Bengü, tercih yapacak öğrencilere birtakım önerilerde bulundu.

Puan barajlarına dikkat etmek gerekiyor

Rehber Öğretmeni Fadime Ekici Bengü, ÖSYM tarafından açıklanan sayısal verilere nazaran; Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumuna giren öğrenci sayısının 2 milyon 296 bin 138, Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) giren 1 milyon 672 bin 376, Yabancı Dil Testi’ne (YDT) giren öğrenci sayısının ise 105 bin 579 kişi olarak açıklandığını belirti. Fadime Ekici Bengü birebir zamanda ÖSYM tarafından açıklanan bir öbür bilgiye nazaran, öğrencilerin tercih süreçlerini 6-14 Ağustos 2020 tarihleri ortasında gerçekleştirebileceğini söyleyerek, ’’Öğrencilerin toplamda 24 tercih hakkı bulunacak. Öğrenciler bu tercihlerini makul kurallar çerçevesinde gerçekleştirebilecekler. Tercih süreçlerinde, öğrencilerin puan barajlarına dikkat etmesi ve tercih süreçlerini buna yönelik gerçekleştirmesi önem arz ediyor. Buna bağlı olarak öğrencilerin TYT puan çeşidinde ham puanda 150 puan ve üstünü alması halinde ön lisans programlarını, AYT puan tipinde ham puanda 170 puan ve üstü alması halinde ise lisans programlarını tercih etmesinde bir sakınca bulunmuyor. Öğrenciler özel yetenek gerektiren lisans programlarına yerleşmek ister ise ham puanda TYT puan çeşidinde 150 puan ve üstüne sahip olması gerekiyor’’ hatırlatmasında bulundu.

İşin uzmanına danışmak şart

Öğrencilerin uzun ve güçlü bir maratonun akabinde çalışmaların meyvesini toplama zamanı geldiğini söz eden Bengü, ’’Sınava hazırlandıktan sonra, gelecekteki hayatımızın ilk adımları için araştırmalar yapmaya ve süreci dikkatli yönetmeye çalışmanın daima daha güç olduğu da söylenen bir gerçek. Herkes tıpkı şeyi söylüyor denilen telaffuzların başında da tabi ki işin uzmanına danışmak geliyor’’ dedi.

Birtakım veliler daha heyecanlı

Anne baba ve öğrencilerin tercih sürecini nasıl yöneteceğine dair ipuçlarını da aktaran Bengü, ’’Bazı veliler bu dönemde daha heyecanlı, istenilen bölümlerin sıralandığı listelerle görüyoruz. Bu nokta da hazırlanan listelerin öğrenci yapısına ve istediğine ne kadar uyduğunu sorgulamak gerekiyor. Teknik manada listelenen bölümlerin gerçek listelenip listelenmediğinin de dikkatle üzerinde durulması, bölümlerin artı ve eksi yönlerinin kapsamlı bir biçimde araştırılması gerekiyor’’ diye konuştu. ’’Öğrenciler açısından bakıldığında, geçirmiş olduğumuz süreç sonrası neresi olursa niyeti hâkim olabiliyor, bir anlık bir kararla tüm hayatlarını etkileyebiliyorlar’’ diyen Bengü, ’’Tamamen bunun aksi, tam manasıyla amaçları doğrultusunda ilerlemiş ve maksadı için kâfi sıralamaya sahip olan öğrencilerle de bir ortada olabiliyoruz. Her iki durumu düşündüğümüzde de işin mutfak kısmı dediğimiz temel noktada, net bir biçimde işin uzmanından bilgi almanın önemi daha da önemli bir hal alıyor’’ tabirlerini kullandı.

Araştırırken nelere dikkat etmeli

Bu dönemde öğrencilerin kendini tanıması ve istedikleri konusunda net olması gerektiğinin altını çizen Bengü, ’’Tek tek süreci değerlendirdiğimizde bu sınavın bir sıralama sınavı olduğunu unutmamalı tercih listemizi bilhassa önümüzdeki dönem için, sıralamamızdan aşikâr bir oranda yüksekten başlayarak sıralamamızdan düşük yerleri de ekleyerek tamamlamamız önemli. Oluşturduğumuz bu listedeki bölümlerin detayının neler olduğu dışında üniversitelerin yerleşkelerinin nerede olduğu, burs imkanlarının neler olduğu, özel şartlarının ve ders içeriklerinin neler olduğunun tam manasıyla araştırılmasında yarar olduğunu da unutmamak gerekiyor. Hatta mümkün ise üniversitelerin tanıtım zamanını takip etmeli, gidilemiyorsa online dayanak talep edilmeli. Bunun haricinde, ilk tercihler özelinde baktığımızda puan yerine sıralama tercihi yapmamız gerektiğini bilhassa atlamamakta ve belirtmekte yarar görüyoruz’’ önerisinde bulundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hacker’lar Garmin’i hedef aldı (10 milyon dolar fidye istendi)