a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Yeşil elma mı kırmızı elma mı daha yararlı? Yeşil elma kırmızı elma ortasındaki fark…

Yeşil elma mı kırmızı elma mı daha yararlı? Yeşil elma kırmızı elma ortasındaki fark…

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Olgun bir elma yaklaşık 60 kaloridir ve yüzde 85’i sudan oluşur. Pekala, yeşil elma mı kırmızı elma mı daha yararlı diye hiç düşündünüz mü? Bedendeki iltihabı azaltmasından astıma kadar pek çok alanda yararlı olan elma meyvesini gelin biraz daha yakından tanıyalım. İşte, yeşil elma mı kırmızı elma mı daha yararlı ve kırmızı ve yeşil elma ortasındaki fark nedir, elmanın yararları nelerdir sorularının yanıtları!

GÜNDE 1 ADET ELMA YERSENİZ NE OLUR?

Kan Şekerini Dengeler

Elmanın yüksek lif içeriği, kan şekerini dengelemeye yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalar, günde bir elma tüketmenin Tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Kolesterolü Düşürür

Elma, antioksidanlar ve lif içerir, bu da kolesterol seviyelerini denetim altında tutmaya yardımcı olabilir. Çeşitli çalışmalar, tertipli elma tüketiminin toplam kolesterol seviyelerini düşürebileceğini ortaya koymaktadır.

Kan Basıncını Azaltır

Elma, içerdiği potasyum sayesinde kan basıncını düşürebilir. Potasyum, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak tansiyonu denetim altında fiyat.

İltihabı Hafifletir

Elma, anti-inflamatuar özelliklere sahip quercetin üzere bileşenleri içerir. Bu sayede elma, bedendeki iltihabı azaltabilir ve kronik hastalıklara karşı hami olabilir.

Astıma Karşı Korur

Araştırmalar, elma tüketiminin astım gelişimine karşı müdafaa sağlayabileceğini göstermektedir. Genç yetişkinler üzerinde yapılan bir çalışma, elma ve gibisi meyvelerin astım riskini azaltabileceğini öne sürmektedir.

Mikrobiyomunuzu Güçlendirir

Elma, bağırsak sıhhati için yararlı olan lif ve probiyotikler içerir. Bu, bedendeki mikrobiyomu güçlendirir ve sindirim sistemini dayanaklar.

Tok Tutar

Elmadaki lif, sindirimi yavaşlatarak tokluk hissi sağlar. Bu özellik, kilo denetimine yardımcı olabilir ve uzun vadeli tokluk hissi sunar.

Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olur

Araştırmalar, sistemli olarak elma tüketenlerin daha uzun yaşama olasılıklarının arttığını göstermektedir. İştirakçilerin ömür mühletleri üzerinde olumlu bir tesir olduğu belirlenmiştir.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Diyetinize elma eklemek, kalp hastalığı yahut kanser riskinizi azaltabilir. Yapılan bir araştırmada, elma tüketenlerin kalp hastalığına yakalanma mümkünlüğünün azaldığı gözlemlenmiştir.

YEŞİL ELMA MI, KIRMIZI ELMA MI?

Yeşil elma ile kırmızı elma ortasında tat manasında bariz farklar bulunmaktadır. Yeşil elma çoklukla daha ekşi bir tat profiline sahiptir, başka yandan kırmızı elma tatlı ve lezzetlidir. Her iki elma çeşidi de sağlıklı bir diyetin değerli bir modülüdür ve bireyin tercihlerine bağlı olarak seçilebilir.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Metabolizma hızlandırıcı ve kanser önleyici meyve: Cennet hurması yararları, vitaminleri!