a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Yerli uçak motorunda heyecanlandıran açıklama TUSAŞ’tan geldi

Yerli uçak motorunda heyecanlandıran açıklama TUSAŞ’tan geldi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, Antalya’daki Belek Turizm Merkezi’nde düzenlenen “Savunma ve Havacılık Sanayiinde Global Stratejiler Konferansı”nda geliştirdikleri havacılık motoru TEI-PD170’in birinci satışını geçen yıl yaptıklarını söyledi.

Bu yılın başında birinci teslimatı gerçekleştirdiklerini belirten Akşit, bu motorun ikinci satışı için kontrat imzaladıklarını ve 2024’te birden çok teslimatın yapılacağını söz etti.

Akşit, “10 yıl evvel Türkiye kendi helikopter motorunu yapacak.” deselerdi kimsenin inanmayacağını lisana getirdi.

Türkiye’nin gereksinimi olan hangi tip olursa olsun İHA motorlarının hepsini geliştirip üretebilecek teknolojiye sahip olduklarına dikkati çeken Akşit, “Rakiplerine nazaran yüksek teknoloji ile İHA motorlarını üretiyoruz. Sıfırdan yeni başlayınca daha esnek davranıp son teknolojiyi kullanıyoruz. Dünyada rakiplerimiz var fakat bizim motorumuz nitekim çok güçlü ve hepsinden daha âlâ. O yüzden yurt dışından yeni bir motor olmasına karşın tercih ediliyor.” dedi.

Yurt içinde de Baykar’ın PD170 motorunu kullanmaya başladığının, Aksungur’un da bir müddettir bu motorla uçtuğunun altını çizen Akşit, “Aksungur bizim motorumuzla seri imalata girmek üzere. Bu yıl içinde envantere de alınarak ordumuzun kullanımına bizim motorumuzla girecek.” diye konuştu.

Yüksek teknoloji eserlerinin yurt dışında da ilgiyle karşılaştığını belirten Akşit, şöyle konuştu:

“2023’te 345 milyon dolar ihracat yaptık. 2024’te bunu 100 milyon dolar artırarak 445 milyon dolara çıkmak istiyoruz. Bu sayıların içinde bu yıl teslimine başladığımız motorlar da olacak. Bu gurur verici. Yüksek teknolojiye sahip ülkelere bunu satıyoruz. Kapıyı açtık. İhracatımız dünyaya sattığımız uçak motoru modüllerinden ibaretti. Gerçek manada motor satmamıştık. Birinci kere kendi ulusal, özgün motorumuzu da artık ihracat amaçlarımıza koyuyoruz.”

“UÇAK MOTORUMUZ BİTMEYE YAKIN”

Helikopter motorunda da seri imalata hazırlandıklarını anlatan Akşit, “Bir tek uçak motorları kaldı. TEI-TF6000/TEI-TF10000 ailesinin birinci motor karkasını İzmir’deki TEKNOFEST’e getirmiştik. Oradaki versiyondan şu an çok daha ileri düzeydeyiz. Uçak motorumuz bitmeye yakın. Savunma Sanayii Başkanlığımız gerekli duyuruyu yapacaktır. Yakın vakitte çalıştıracağız.” tabirlerini kullandı.

Akşit, araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük değer verdiklerine işaret ederek, motor tasarlamanın yetmediğini, yüksek teknoloji içeren alt sistemlerin modüllerini da geliştirmek zorunda olduklarını kaydetti.

Bunları da muvaffakiyetle yaptıklarını lisana getiren Akşit, Türkiye’de birinci sefer tek kristal türbin kanadı ürettiklerini, yurt dışından alınan numunelerle yapılan kıyaslamada, yüksek sıcaklık direnç testlerinde kendi ürettikleri gerecin daha yeterli dayanım gösterdiğini vurguladı.

Akşit, yeni projeler yürüttüklerini, TEI-PD180-ST motorunun teslimatını bu yıl yapacaklarını ve TEI-PD225 motoru üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’den ambargoya karşı hamle! Geleceğin petrolü öncü oldu