a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Yerkürede turist sayısı yüzde 97 azaldı: İşte en çok etkilenen nahiyeler

Yerkürede turist sayısı yüzde 97 azaldı: İşte en çok etkilenen nahiyeler

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Merkezi İspanya’nın başşehri Madrid’de olan UNWTO, Covid-19’un turizme tesirleriyle ilgili yeni olgular açıkladı.

UNWTO, 2019’la kıyasladığı datalarda, dünyada turist sayısında martta yüzde 55 olan düşüşün, nisanda yüzde 97’ye kadar yükseldiğini bildirdi.

Nisanda geçen yıla oranla dünyada 180 milyon kişinin daha az seyahat ettiğini belirten DTÖ, bunun turizm gelirindeki karşılığının yaklaşık 195 milyon dolarlık kayıp manasına geldiğini kaydetti.

Açıklanan öbür datalarda, ocak ile nisan arasında dünyada turizmin en olumsuz etkilendiği yerler, yüzde 51’lik düşüşle Asya ve Pasifik olarak gösterildi.

Bunu Avrupa (eksi yüzde 44), Orta Şark (eksi yüzde 40), Amerika (eksi yüzde 36) ve Afrika (eksi yüzde 35) izledi.

UNWTO, mayıs başında yaptığı açıklamada, seyahat kısıtlamalarının kaldırılma tarihlerine bağlı olarak 2020’de dünyada turist sayısının yüzde 58 ile yüzde 78 arasında düşebileceği varsayımında bulunmuştu.

Dünyada turizm bölümünün bu yıl 910 milyar ile 1,2 trilyon dolar arasında gelir kaybı yaşayacağı öngörüsünde bulunan UNWTO, bunun turizm dalıyla direkt temaslı istihdam edilen 100 ila 120 milyon kişiyi tehdit ettiğini belirtmişti.

UNWTO, yaptığı yeni açıklamada, turizm kesiminin dünya genelinde tekrar başlamasına kadar ülkelerin ve uluslarası kuruluşların bölüme bağlı şirketlere ve çalışanlara “güçlü bir destek vermesi” davetini yineledi.

Turizmin yine başlamasının “hayati önem” taşıdığını vurgulayan UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, bunun öncelik haline getirilmesinin, sorumlu idarenin koşul olduğunu, sağlık ve hijyen protokollerinin en âlâ biçimde uygulanması gerektiğini kaydetti. 

Pololikashvili, “Turist sayısındaki ani ve büyük düşüş, iş ve ekonomileri tehdit ediyor. UNWTO, turizmin genel olarak yine başlatılmasına kadar, işleri ve şirketleri korumak için daldan bir sefer daha güçlü bir destek talep ediyor” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Düğünlerde takılıyor! Suriye altınına dikkat