a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Yenilikçi KOBİ’lere Avrupa’nın kapısı açılıyor

Yenilikçi KOBİ’lere Avrupa’nın kapısı açılıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

AA muhabirinin edindiği bilgilere nazaran, Eureka Sekretaryası ve 37 üye ülke işbirliğiyle “Yenilikçi KOBİ’ler için Avrupa Ortaklığı” altında oluşturulan Eurostars-3 Programı kapsamında 2024 yılının birinci daveti açıldı.

2021-2027 devrini kapsayan Eurostars-3’te, yenilikçi KOBİ’lerin AR-GE, yenilik kapasitelerini ve üretkenliklerini artırmalarına takviye verilerek onların global kıymet zincirlerine ve yeni pazarlara erişmelerine yardımcı olmak amaçlanıyor.

Bu davet kapsamında sunulacak projeler çerçevesinde memleketler arası aktif işbirliklerinin oluşturulması, memleketler arası seviyede birlikte araştırma, ürün/teknoloji geliştirme çalışmalarının ve yenilik faaliyetlerinin yürütülmesine takviye sağlanarak memleketler arası teknolojik bilgi ve tecrübenin kuruluşlar bünyesinde içselleştirilmesi, yeni ve özgün teknolojilerin geliştirilmesi ve özel dal kuruluşlarının memleketler arası pazarlarda etkin yer alması hedeflendi.

Eurostars projeleri çerçevesinde kurulan memleketler arası konsorsiyumun uzun vadede yeni işbirlikleri oluşturabilmesi ve sürdürülebilir olması bekleniyor.

Uluslararası pazarlara erişimin artırılması, carı açığın düşürülmesi, milletlerarası teknolojik bilgi birikimine erişimin desteklenmesi ve milletlerarası seviyede misal teknoloji alanlarında faaliyet gösteren kurum/kuruluşların Türkiye’nin özel dal, üniversite ya da kamu kuruluşlarının ilgili alanlardaki bilgi birikimlerinin artırılması ve teknoloji transferinin desteklenmesi de maksatlar içinde yer alıyor.

Çağrı bütçesi 2,5 milyon avro

Eurostars-3 Programı Ulusal Davet bütçesi 2 milyon 500 bin avroyken, ilgili davete müracaat yapacak projeler için (Türk proje ortakların) proje bütçesi 500 bin avroyu geçemeyecek.

Türk kurum/kuruluşlarının yapacağı ortaklı proje müracaatlarında ise proje bütçesi en fazla 750 bin avro olacak. Sermaye şirketi dışındaki kurumların bütçesi toplam proje bütçesinin en fazla yüzde 50’si kadar olabilecek ve projedeki toplam bütçesi 250 bin avroyu aşamayacak.

Proje mühleti en fazla 36 ay olacak.

Çağrıya özel değerli hususlar

Özellikle KOBİ’ler başta olmak üzere özel bölümü teşvik etmek üzere oluşturulmuş bir program olan Eurostars’a, Türkiye’de yerleşik sermaye şirketlerini ortak olarak projeye dahil etmeden, kurum ve kuruluşların bu davete tek başlarına yapacakları müracaatlar kabul edilmeyecek.

Türkiye’nin sanayi kuruluşlarının programdan azami ölçüde faydalanabilmeleri için sermaye şirketi olmayan kurum ve kuruluşlar, lakin Türkiye’de yerleşik en az bir firma (sermaye şirketi) ile müracaat yapabilecek.

Çağrıya proje önerisi sunacak Türkiye’de yerleşik tüm kurum ve kuruluşların ulusal ön uygunluk değerlendirmesinin yapılabilmesi için milletlerarası müracaata ek olarak ulusal davet takvimine uygun kuruluş bazlı ön kayıt başvurusu ve ulusal ön proje başvurusunu TÜBİTAK PRODIS üzerinden tamamlaması gerekiyor.

Ayrıca, milletlerarası kıymetlendirme süreci tamamlandıktan sonra kabul alan Türk takımların TÜBİTAK’a ulusal müracaat yapmaları gerekiyor.

Uluslararası davet için son müracaat tarihi 14 Mart, kuruluş bazlı ön kayıt için son tarih 31 Mart ve ulusal ön proje müracaatları için son tarih 2 Nisan olarak belirlendi.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı! Emeklilere indirim imkanı