DOLAR

32,6460$% -0.11

EURO

35,4037% -0.15

GRAM ALTIN

2.511,04%0,02

ÇEYREK ALTIN

4.049,00%1,37

TAM ALTIN

16.220,00%1,37

BİST100

10.851,78%-0,19

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • “Yaz aylarında artan elektrik faturalarını ısı yalıtımı ile düşürebilirsiniz”

“Yaz aylarında artan elektrik faturalarını ısı yalıtımı ile düşürebilirsiniz”

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

VERİMDER Yönetim Konseyi Başkanı Çağdaş Korkmaz “Binalarda yüzde 50’ye varan yakıt tasarrufu sağlayan ısı yalıtımı uygulaması, birebir zamanda birkaç yıl içerisinde yatırım yapılan paranın da kendi kendini amorti etmesini sağlıyor. Isı yalıtımının binaya sağladığı katkıların en büyük artısı ise tüketicilerin konut satışı sırasında ortaya çıkıyor. Binaların uzun ömürlü olmasını sağlayan uygulama, kısa vadede konutun fiyatını yaklaşık %15 artırıyor” dedi.

Gücün yaklaşık yüzde 37’si konut üzere ömür alanlarında tüketiliyor. Tüketilen toplam gücün yaklaşık yüzde 80’i ısıtma ve soğutma için harcanıyor. Isı yalıtımı bina içerisindeki sıcak ya da soğuk havanın dışarı çıkmasını engelleyerek meskeni hem serin hem de sıcak tutuyor. Bina içerisindeki ısı kaybının önlenmesi için kesinlikle ısı yalıtımı yapılması gerekiyor. Isı yalıtımı ile binayı ısıtmak için kullanılan güç ölçüsü gözle görülür oranda azalarak, faturalarda da tasarruf elde ediliyor.

“Yazın harcanan güç çok daha fazla”

“Ilıman iklimlerde ısı yalıtımına gereksinim yoktur” algısının hakikat olmadığını vurgulayan VERİMDER Yönetim Şurası Başkanı Çağdaş Korkmaz, “Isı yalıtımı yalnızca soğuğa karşı değil, sıcaktan korunmak için de önemlidir. Unutmamalı ki yazın serinleme maliyeti, kışın ısınma maliyetinden çok daha fazladır” diyerek ikazda bulundu.

“Isı yalıtımı konutların kıymetini arttırıyor”

Isı yalıtımının binaya sağladığı katkıların en büyük artısının ise tüketicilerin konut satışı sırasında ortaya çıktığını belirten Korkmaz, “Binaların uzun ömürlü olmasını sağlayan uygulama, kısa vadede konutun satış pahasını de arttırıyor. Rastgele bir uygulama yapılmayan konut, satışı sırasında paha kazanmazken, dış cephe ısı yalıtımı yapılan konut ise yaklaşık yüzde 15’e kadar kıymetini artırıyor. Örneğin tüketicinin satın aldığı 500 bin liralık konuta ortalama 7.500 liralık ısı yalıtım uygulaması yapıldığı takdirde paha artışı 75 bin liraya çıkıyor. Tüketici ısı yalıtımı için harcadığı maliyetin 10 katını konut bedel artışı olarak geri kazanıyor” dedi.

“Isı yalıtımı EKB derecesini arttırıyor”

Konut alım/satım ya da kiralama süreçlerinde kesinlikle alınması gereken Güç Kimlik Belgesi’ne sahip binalar, öbür belgesi olmayan binalara nazaran referans oluşturuyor. Bu nedenle de alım/satım ya da kiralama süreçlerinde yüksek dereceye sahip binaların bedeli daha da artıyor diyen Korkmaz “EKB sahibi olmayan binalara yapı ruhsatı verilmeyeceğinden ve alım satım süreçleri sırasında satın almayı gerçekleştiren kişiler tarafından EKB’nin derecesinin sorgulanmasından dolayı EKB’nin alınması ve derecesini yükseltmek için ısı yalıtım uygulamasının yapılması büyük önem taşıyor” sözlerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tarım eserlerine ilave gümrük vergisi