a

Vegan Şampuan Nedir? 7 adet Vegan Şampuan Önerisi

Vegan şampuan nedir? Vegan, hayvansız olarak tanımlanır. Birçok insan sağlık veya hayvan hakları nedeniyle vegan oluyor. Diğerleri, vegan olmayan ürünlerde kullanılan içerikler ve bunların dünyaya zarar verip vermediği konusunda daha fazla endişe duyuyor.

Vegan Şampuan Nedir?

Vegan Şampuan Nedir? Vegan dostu ürün, hayvanlardan elde edilen (yağ jelatini, yağ vb.) hiçbir madde kullanılmadan ve hayvanlardan elde edilen (süt balı, bal vb.) bir üründür.

Vegan şampuan, hiçbir hayvansal ürün kullanmamak dışında normal versiyonları gibidir. Vegan şampuanı yine de normal saç bakım şampuanı ile aynı şekilde kullanabilirsiniz. Yine de temiz, sağlıklı saçlarla sonuçlanacaktır.

İnternette vegan ürünler arıyorsanız, birkaç seçeneğiniz var. Birincisi, büyük markaları kontrol etmektir. Daha fazla harcamaktan çekinmiyorsanız, birçok büyük şirketin ünlü saç bakım ürünlerinin vegan versiyonları vardır. Etiketlerdeki malzemeleri okuduğunuzdan emin olun – bazıları vegan olmayabilir. Yine de diğerleri zulüm içermez veya organiktir.

Sülfat nedir?

Sülfat içeren temizlik ürünlerini köpüklü yapan bu kimyasal madde.

Neden Sülfatsız Şampuan Kullanmalıyım?

Sülfat olarak da bilinen kimyasalın saça temiz olma hissi vermesiyle ünlüdür. Ancak saç için son derece zararlıdır. Sülfat saça yapışır, tahrişe neden olur ve kurur ve saç dökülmesine ve kafa derisi egzaması gibi hastalıklara neden olur. Yakın gelecekte canlı, güzel parlayan saçlara sahip olmak istiyorsanız, kimyasal madde içermeyen doğal şampuanları kullanmak en iyisidir.

Parabensiz Şampuan Nedir?

Paraben, kozmetikte bulunan koruyucu olarak kullanılan bir bileşendir. Paraben, cilt alerjilerini veya hassasiyetlerini ve ayrıca egzamayı tetikleyebilir. Formülleri paraben içermez ve doğal içerikleri ile saçlarınızı korur.

Silikonsuz Şampuan Nedir?

Silikon, saçın daha iri ve çekici görünmesini sağlamak, aynı zamanda yumuşak ve esnek bir yapı oluşturmak için saç yüzeyine yapışan bir kimyasaldır. Silikon, parçalanması zor bir malzeme olduğu için kurur ve saçı yıpratır. Doğal olarak parlatan ve yumuşatan silikonsuz doğaldır.

UV Filtreli Şampuan Nedir?

UV kimyasalları saça, gözlere ve cilde güneşin ultraviyole ışınlarından zarar verebilir. Saçınızın UV ışınlarına maruz kalması saçı kurutur ve gölgesini bozar. UV filtreleri içerir. Bu şekilde saçınız güçlendirilir ve zararlı radyasyondan korunur.

Doğal Madde Nedir?

Doğal saç bakım ürünleri, gücünü doğal içeriklerden alan ve formülasyonunda bulunan tehlikeli kimyasallardan arındırılmış ürünlerdir. Formülleri zararlı kimyasallar içermez, doğal ve bitkisel içeriklerle sihir yapabilir.

Hayvan Dostu İçerik Nedir?

Hayvan dostu saç bakım ürünleri, üretim sürecinde hayvanlar üzerinde test edilmemiş, hayvanlara ve doğal ortamlarına zarar vermeyecek şekilde üretilmiş saç bakım ürünleridir. Veganlar doğaya ve tüm canlılara hayrandır. Hayvanlar üzerinde test yapmaz ve zulüm içermeyen ürünler oluşturur.

vegan sampuan markalari
vegan sampuan markalari

Vegan Şampuan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vegan şampuanlar için alışveriş yapmak istiyorsanız, sadece bitkisel bazlı içerikler içerenleri arayın. Bunlara aloe vera, çay ağacı yağı ve hindistancevizi yağı dahildir. Diğer doğal yağlardan daha fazla nemlendirme özelliğine sahip olan hindistan cevizi yağı, çoğu ticari şampuanda bulunan klor ve diğer kimyasallara “geçirmez” olduğu için sıklıkla eklenir. Ne yazık ki, aynı zamanda saçınızın yağlı olmasına da neden olur, ancak çabuk kurur ve saçta harika bir his bırakır.

Diğer bazı popüler organik şampuanlar var. Kloran ve stearik asit, bitki bazlı koruyuculardır. Bununla birlikte, bu tür bileşenler, büyük miktarlarda kullanılmadıkları takdirde genellikle uygun kabul edilir – bu, satın almadan önce etiketleri dikkatlice okumanız gerektiği anlamına gelir. Palmiye yağını oluşturan yağa bileşim olarak benzer olan stearik asit, hem saç kremlerine hem de saç maskelerine eklenebilir. Ancak, kolayca zarar verdiği için boyalı saç boyası olarak önerilmez.

Bazı şirketler vegan ürünlere hala hayvansal kaynaklı bileşenler eklerken, birçoğu artık vegan veya zulüm içermeyen şampuanlar ve saç kremleri konusunda uzmanlaşmıştır. Vegan şampuanın ne olduğunu bilmek istiyorsanız, muhtemelen sadece birkaç marka kaldığını göreceksiniz. Asıl sorun, daha küçük şirketlerin bile büyük şirketlerle aynı malzemeleri kullanamamasıdır. Hayvanlara eziyet etmeyen vegan şampuan aldığınızdan emin olmak için popüler markaların vegan veya vejetaryen versiyonlarını arayın. İndirimli mağazalarda ve çevrimiçi olarak birçok vegan markasının yanı sıra isim markaları da var.

vegan sac kremi
vegan sac kremi

Neden Vegan Şampuan Kullanmalısınız?

Hayvanlara eziyet etme konusundaki kararlılığınızı bir adım öteye taşımak istiyorsanız, hayvansal yan ürünler yerine soya bazlı bileşenler kullanmayı düşünün. Geçmişte vegan kozmetikler yapan birkaç şirket var, ancak çoğu hala bitkisel içerikli ürünler geliştiriyor. Ayrıca, özel sağlık gıda mağazalarından satın alabileceğiniz daha küçük miktarlarda bulunan birkaç bitki bazlı içerik de vardır. Ayrıca veterineriniz, parabenler gibi hayvanlara zarar veren maddeler içermemesi için en iyi kişisel bakım ürünleri hakkında size tavsiyelerde bulunabilir.

Vegan şampuanlara ihtiyacınız varsa, mineral yağ, petrolatum veya SLS gibi petrol bazlı içerik içermeyenleri bulun. Ayrıca alkol veya boya içermeleri de olası değildir. Ek olarak, parabenler veya diğer zararlı kokularla dolu olmayan vegan şampuanları arayın. Bu kimyasallar genellikle saçınıza çok zarar verebilecek ucuz, sentetik kokularda bulunur.

Vegan saç bakım ürünlerini ararken, zulüm içermediğini iddia edenlere de dikkat edin. Bazıları öyle olduğunu iddia edecek, ancak hayvanlara acı çektiren maddeler kullanarak bu politikaya bağlı kalmayacak. Örneğin, mineral yağ (petrolatum gibi) genellikle vegan olmayan saç kremine dahil edilir çünkü şekillendirici ürünlerin saçı kurutmasını engeller. Bununla birlikte, mineral yağ aslında etkili bir yağ giderme maddesidir ve saç ürünlerinin doğal nemi kaybetmeden yumuşak ve parlak kalmasını sağlar.

Vegan saç ürünlerini seçtiğinizden emin olmanın bir yolu, her ürünün etiketini okumaktır. Zulüm içermediğini iddia eden çoğu marka, ürünlerini “bitkilerden elde edildi” veya “yenilenebilir kaynaklardan elde edildi” olarak etiketleyecek. Yanlış yönlendirilmediğinizden emin olmak için bu etiketleri arayın. Better Business Bureau, vegan şampuan markalarının yanı sıra saç bakım rutinlerinde hayvansal ürün kullanmayan markaların listelerine sahiptir. Bu bilgiler çevrimiçi olarak kolayca bulunur.

Vegan şampuanın ne olduğuna ek olarak, diğer hangi saç bakım markalarının vegan olduğunu düşünün. Çoğu büyük şampuan şirketi, parabenleri daha güvenli bitki bazlı bileşenlerle değiştirmiştir. Son birkaç yılda, birkaç büyük şirket de veganlaştı ve ürünlerinden tüm hayvansal yan ürünleri çıkardı. Favori markanız zaten vegan ise, parabenlerin sağlığımıza sunduğu tehlikelerden zarar görme riski olmadan tamamen doğal içeriklerden faydalanabilmeniz için vegan versiyonuna geçmek isteyebilirsiniz.

vegan sampuan onerileri
vegan sampuan onerileri

Vegan Şampuan Önerileri

Mousson Vegan Şampuan

Bitkisel ürünlerden üretilen ve hiç bir hayvan üzerinden test edilmeyen vegan şampuanlar üreten Mousson ürünleri içerisinde Parafin, Paraben, Sülfat ve Silikon barındırmayarak doğal içerikli temiz şampuanlar ile artık Türkiye’de. Mousson ürünleri saçınızı temizler ve saç derisindeki fazla sebum artışını dengeleyerek saçınızın daha güçlü olmasını sağlar. Her saç tipine sahip özel olarak üretilen vegan şampuan için Mousson web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

mousson vegan şampuan
mousson vegan şampuan

Cansız, cansız, kırılmış veya yıpranmış saçlarınızı tedavi etmeye ne dersiniz? Saçınıza çekici ve sağlıklı bir görünüm kazandırmak için vegan, organik ve hayvan dostu malzemelerle en sevdiğimiz saçlarınız için en iyi yedi ürünü bir araya getirdik.

Avalon Organics Biotin B Complex Thickening Shampoo
Avalon Organics Biotin B Complex Thickening Shampoo

Avalon Organics Biotin B Kompleks Kalınlaştırıcı Şampuan

Avalon markasına ait Biotin B Complex şampuanı, dudak balsamlarının yanı sıra tamamen vegan içeriklerden oluşan ince saç tellerini sararak, güçlendirerek ve kalınlaştırarak yeni saçların gelişmesine yardımcı olur.

paul mitchell super strong liquid treatment
paul mitchell super strong liquid treatment

Paul Mitchell Süper Güçlü Sıvı Tedavisi

Lüks Salon adı Paul Mitchell, sunduğu üst düzey ürünler ve hayvanlar üzerinde testlere karşı sosyal sorumluluk girişimleri ve kampanyaları ile tanınır. Paul Mitchell’in hasarlı uçları iyileştiren, mineraller ve bitkisel proteinler kullanarak saçı güçlendiren bakım serumu en iyi seçimlerimiz arasında.

the body shop banana truly nourishing hair mask
the body shop banana truly nourishing hair mask

Body Shop Muz Gerçekten Besleyici Saç Maskesi

Hayvanlar üzerinde yapılan testlere karşı hayvan yanlısı duruşuyla onaylandı Body Shop, vegan ürün yelpazesini artırmaya kararlı. Kuru, cansız saçlardan muzdaripseniz, Ekvador ve Peru’dan Brezilya fıstığından yapılan muz püresi ile saçınızı yumuşatan ve nemlendiren bu son maskeye mutlaka göz atın.

live clean apple cider clarifying shampoo
live clean apple cider clarifying shampoo

Live Clean Elma Şarabı Arındırıcı Şampuan

Yağlı saç derisinden şikayetçiyseniz vegan Live Clean markasının elma sirkesinin gücü ile saç derinizi ve saçınızı derinlemesine temizleyen Elma Şarabı Arındırıcı Şampuan net ve dengeli bir sonuç için idealdir.

pureology strength cure fabulous lengths
pureology strength cure fabulous lengths

Pureology Mukavemet Kürleme Muhteşem Uzunluklar

Çevresel inisiyatiflerinin odağında Pureology, %100 vegan ürün yelpazesine sahiptir. Saçın zarar görmüş uçlarını onarmak ve saçı ısıdan korumak için tasarlanmış Fantastic Lengths losyon, taşıdığımız vazgeçilmez ürünler arasındadır.

giovanni smooth as silk deep moisture conditioner
giovanni smooth as silk deep moisture conditioner

Giovanni Pürüzsüz İpek Derin Nem Kremi olarak

Laktoferrin içeren Magnetic koleksiyonu dışında, Giovanni’nin bu saç bakım kremi sadece vegan içeriklerden oluşur, işlemden dolayı zarar görmüş ve yapısı zarar görmüş saçları yumuşatmaya ve onarmaya yardımcı olur.

desert essence fragrance free shampoo
desert essence fragrance free shampoo

Desert Essence Kokusuz Şampuan

Tüm vegan formülasyonlardan oluşan bu Desert Essence ürün yelpazesi, kokusuz ürün arayanlara alternatif oluşturmada etkili olmuştur. Şampuan Jojoba yağı kullanarak saçları yumuşatır ve nemlendirir, antioksidanlar sağlayarak saç üzerinde detoks etkisi yaratır.

vegan şampuan, vegan şampuan önerileri, vegan saç kremi, vegan şampuan markaları, Vegan şampuan önerileri, Vegan şampuan listesi, Vegan keratin şampuan, Vegan şampuan ne demek, Cruelty free şampuan, Vegan Saç Kremi markaları, Vegan şampuan ETİK SEÇİMLER, Elidor vegan mi,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Uzaktan Sağlık Hizmeti açıklaması!