a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Vedat Işıkhan’dan Malatya’da TYP kontenjanı açıklaması

Vedat Işıkhan’dan Malatya’da TYP kontenjanı açıklaması

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Malatya’da katıldığı iş insanları ve STK’larla buluşma toplantısında, 6 Şubat 2023’te gerçekleşen Kahramanmaraş sarsıntısında yapılan çalışmaları ve sonrasında gerçekleştirilen konut seferberliğini lisana getirdi.

Işıkhan, konuşmasında deprem bölgesinde iş verenleriin toplumsal güvenlik kurumuna vermekle yükümlü oldukları her türlü bilgi, evrak ve beyannamelerinin, son verme tarihini 30 Nisan 2024’e kadar ertelendiğini hatırlattı.

“MALATYA’DA DAHA EVVEL 500 OLAN TYP TALEBİ”

“Yaptığımız ataklarla Malatya’nın üretiminde, çalışma hayatında çok olumlu sonuçlar aldık.” diyen Bakan Işıkhan, iş insanları ve STK’larla buluşma toplantısındaki konuşmasında şu mevzuları aktardı:

“Bölgenin gereksinim duyduğu yeni adımlarla kalkınmasını sağlayacağız inşallah. Sarsıntı sonrasında neler yaptık? Bunu da kısa kısa sizinle paylaşmak isterim. Harika hal ilan edilen vilayetlerde işten çıkarmaları sonlandırdık. Kısa çalışma ve nakdi takviye uygulamasını derhal başlattık. Toplum Faydasına Programları (TYP) derhal hayata geçirdik. Zelzele bölgesinde toplamda 58 bin 75, Malatya’da toplamda 6 bin 686 vatandaşımızı TYP’den yararlandırdık. Burada Malatyamızda TYP dayanaklarımızın devam edeceğini söz etmek isterim. Malatya’da daha evvel 500 olan TYP talebini artık 750’ye çıkardığımız muştusunu de paylaşmak isterim. Güzel uğurlu olsun.”

7 MİLYAR LİRA ÖDENEK

Deprem bölgesinde kimi esnekliklerin sağlandığı Toplum Faydasına Programlardan 58 bin 57 kişinin yararlandığı ve 7 milyar lira ödenek tahsis edildiği biliniyor.

Kısa çalışma ödeneği kapsamında da bölgede yaklaşık 110 bin vatandaşa toplam 1 milyar lira ödeme yapıldı.

TYP NEDİR?

Toplum Faydasına Programlar; afet, salgın, acil durum periyotlarında ve öbür zorlayıcı sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi yoluyla özel siyaset gerektiren kümeler başta olmak üzere işsizlere süreksiz gelir takviyesi sağlamak üzere etkin iş gücü hizmetleri kapsamında İŞKUR ile kamu kurum ve kuruluşları iş birliğinde düzenlenen programlar olarak tanımlanıyor.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Nesine.com” kelamlı savunmasını verdi