DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Vali Memiş, Covid-19 hadise sayısındaki son durumu kıymetlendirdi

Vali Memiş, Covid-19 hadise sayısındaki son durumu kıymetlendirdi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Erzurum Valisi Okay Memiş, Covid-19’un Erzurum’daki son durumu ile ilgili kıymetlendirme yaptı. Vali Memiş, ’’Kontrol altına alınamayacak bir durum kelam konusu değil’’ dedi.

Korona virüsle uğraşta en başarılı illerden biri olan Erzurum’da polis takımları, cadde ve kapalı yerlerde maske kullanımı konusunda vatandaşları uyarıyor. Hadise sayılarındaki en büyük artışın nedeni ise düğünler ve taziye ziyaretleri olarak gösteriliyor.

Meskenlerinde karantinada olan vatandaşların dışarı çıkıp çıkmadığını denetim edebilmek için ise 50 farklı kümeden oluşan ‘’Çat Kapı’’ timleri kuruldu. Öte yandan meskenlerinden çıkması yasak olan vatandaşların muhtaçlıklarını da vefa dayanak kümeleri karşılıyor.

“Kurban Bayramı ve Erzurumspor’un şampiyonluk kutlamaları artışta etkili oldu’’

Yaz ayının getirdiği bir kadro olayların artışa neden olduğunu belirten Erzurum Valisi Memiş, “Yeni olağan sürecine girdikten sonra yaz ayının getirmiş olduğu bir kadro olaylarla, genel manada artışlar yaşadık. Kurban Bayramı ve Erzurumspor’un şampiyonluk kutlamaları üzere etkinlikler bu durumda etkili oldu. Bizim denetim altına alamayacağımız bir durum kelam konusu değil. Vatandaşlarımızın paniklemesi gereken rastgele bir durum yok. Hadise sayıları ile ilgili Sağlık Bakanımız açıklamalar yaptığı için biz sayıları tekrarlamayacağız. Yakın mühlet içerisinde olay sayılarını daha çok denetimimizin altına almayı hedefliyoruz’’ dedi.

“Çat Kapı isminde 50 kümeden oluşan timler kurduk’’

Olumlu hadiseleri denetlemek emeliyle kümeler halinde timler kurulduğunu kaydeden Vali Memiş, “En az 50 kümeden oluşan ’Çat Kapı’ isminde bir tim oluşturduk. Olumlu olaylarımızın 24 saat boyunca karantina kurallarına uyup uymadığını denetlemek emeliyle oluşturduk bu timleri. Kümelerde birer tane polis, jandarma ve sağlık çalışanımız bulunuyor. Bu timler sayesinde ilimizi daha sıkı denetim altında tutuyoruz. Ne kadar olumlu olayımız varsa tabip arkadaşlarımız denetim ediyor. Hastanede yatması gerekenleri ve konutunda karantinaya alınacaklara karar veriyorlar. Vatandaşımız olumlu lakin hiçbir semptomatik belirtisi yoksa, yani ağrı kesici ilaç vermeyi bile gerektirmiyorsa onu konutunda karantinaya alıyoruz. Karantinada olan vatandaşlarımızın katiyetle kurallara uyup konutunda kalması gerekiyor. Vefa takviye kümemiz karantinadaki vatandaşların tüm muhtaçlıklarını karşılıyor’’ açıklamalarında bulundu.

“Erzurum yüzde 90 kurallara uyuyor’’

Vatandaşların maske ve toplumsal uzaklık kurallarına da uyması gerektiğini vurgulayan Memiş, “Erzurum sağlık altyapısı bakımından son derece kâfi bir il. Başından beri Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Sağlık Bakanımız ve öteki bakanlıklarımızla bir arada bu pandemiyi yeterli yönetmeye uğraş ediyoruz. Vatandaşlarımız mümkün olduğu kadar kurallara uyuyorlar. Erzurum maske takma mecburiliği olan illerden bir tanesi. Bizim tespitlerimize nazaran kentimiz yüzde 90 oranında kurallara uyuyor. Bunlarla birlikte vatandaşlarımız hem toplumsal hem de ekonomik hayatına devam etmek zorunda. Vatandaşlarımız maske takma kuralına uysunlar. Erzurum’un havası müsait 2 bin rakımlı bir yayla kenti. Günlük hava sıcaklığı 40-45 derece olan illerden değil. İki tip vatandaşımız var. Kimi vatandaşlarımız çok huzursuz ve panik yapıyor. Bizi daha sıkı önlemler almamız konusunda teşvik ediyor. Taleplerini dikkate alıp değerlendirmelerde bulunuyoruz. Bir de hiçbir kurala uymayan vatandaşlarımız var bunu da çok hakikat bulmuyorum. Bu iki durumun ortasını sağlamamız gerekiyor’’ tabirlerini kullandı.

“Düğün salonlarında risk devam ediyor’’

Düğün salonlarında daha çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Memiş,‘’Düğün dönemindeyiz düğün salonu sahipleri önemli bir dalda çalışıyor. İnsanların evlenmeleri ve keyifli günlerini tabi ki davetlilerle birlikte yaşamaları tüm dünyada olduğu üzere bizde de önemli bir gelenek. Bununla bir arada düğün salonu sahipleriyle toplantı yaptık. Düğünler yüzlerce bazen binlerce insanın bir arada olduğu bir tertip. Bu alanlarda daha çok önlemli olmamız gerekiyor. Kesinlikle maske takılması gerekiyor ve halay çekilmemesi gerekiyor halay yasak. Yemeklerde yasak olsun isterdik lakin şuanda onunla ilgili önlem getirmedik. Pandemi süreci boyunca meskenlerde taziye yapılmaması konusunda vatandaşlarımızı uyardık. Taziye konusunu Erzurum’da denetim altına aldık. Lakin düğün salonlarında risk devam ediyor. Bu alanda kurallara uyulması gerekiyor. Bu virüsün latifesi yok. Ağası, paşası, valisi yok dikkat etmeyen herkese bulaşıyor. Bu sebeple daima bir arada dikkatli olmamız gerekiyor’’ diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mardin’de korona virüse davetiye çıkaran bir tablo daha: Maskesiz, toplumsal arasız halay