a
  • Haberyum
  • Teknoloji
  • Uzmanlara göre, mevcut karbon yakalama teknolojileri yeterli değil

Uzmanlara göre, mevcut karbon yakalama teknolojileri yeterli değil

Küresel ısınma nedeniyle Dünya’nın ortalama sıcaklıkları sürekli olarak artıyor, bunun sonucunda buzullar yavaş yavaş yok oluyor ve Dünya tehlikeye doğru ilerliyor.

Bilim insanları, atmosfere bir yılda salınan yaklaşık 37 milyar ton karbondioksitin sadece 2 milyar metrik tonunun yakalandığını ve küresel iklim hedeflerine ulaşmada bu boşluğun hızla kapatılması gerektiğini söylüyor.

Yeni teknolojilere yatırım vurgusu

Ayrıca, karbon gidermede kullanılan yeni yöntemlerin, yakalanan 2 milyar metrik ton karbondioksidin sadece binde birini oluşturduğunu ve bu teknolojilere daha fazla yatırım yapılması gerektiği belirtildi.

Araştırmaya katkı sağlayan Alman Uluslararası İşler ve Güvenlik İşleri Enstitüsünden Oliver Geden, ağaçlandırma gibi doğal karbon giderme araçlarının yapay yöntemlere kıyasla daha düşük maliyetli ancak sınırlı olduğunu söyledi.

Uluslararası toplumun küresel sıcaklık artışının 1,5 santigrat derecede tutulması hedefinin gerçekleştirilebilmesi için yeni karbon giderme yöntemlerinin 2030’a kadar 30 kat artırılması gerektiği vurgulandı.

Kaynak: Ensonhaber

Ensonhaber

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Instagram’dan yeni beğeni hamlesi