DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Ulusal bataryalar sivil havacılık vazifesine hazırlanıyor

Ulusal bataryalar sivil havacılık vazifesine hazırlanıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ASPİLSAN Güç Genel Müdürü Ahmet Turan Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sivil dallarla yaptıkları mutabakatlardan birini Turkcell ile hayata geçirdiklerini söyledi. Özdemir, ortaya çıkan telekomünikasyon bataryasının Türkiye’de değerli kademe kaydettiğini ve bataryalarının şebekenin pek çok yerinde kullanıldığını bildirdi.

Bunun yanında elektrikli konut aletleri dalıyla mutabakatlar yaptıklarını tabir eden Özdemir, bu noktada çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Yeni pil hücreleriyle yeni dizaynlarda yer almak için farklı firmalarla işbirlikleri geliştirdiklerine işaret eden Özdemir, bunların meyvelerini ilerleyen vakitte toplayacaklarına inandıklarını vurguladı.

Taşınabilir güç depolama sistemlerinin de askeri ve sivil kullanımda kıymetli bir alan olduğuna değinen Özdemir, bu çerçevede geliştirdikleri eserleri kullanıma sunmanın gelecek devirde planları ortasında yer aldığını kaydetti.

Sivil havacılığa yönelik yürüttükleri çalışmalar hakkında da bilgiler veren Özdemir, şöyle konuştu:

“Sivil havacılık, regülasyonlarıyla en güç olan alanlardan bir tanesi. Uçan bir platforma güç kaynağı sağlamak güçlü bir süreç. Bu platformun içerisine insan girdiği vakit bu süreç daha da sıkıntı hale geliyor. Bu alanda değerli uzaklıklar kaydettik ve havacılık akülerimiz için EASA (Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı) sertifikasyonunu tamamladığımız eserleri gamımıza koyduk. Bu manada Türk Hava Yolları bize büyük dayanak veriyor. Onların da dayanaklarıyla kıymetli kademeler katettik. Ülkemizde sivil havacılıkta kullanılan eserlerin yerleştirilmesi süreci de devam ediyor. Kullanılan kaplamalar, koltuklar üzere yerlileştirilen eserlerin yanında güç üzere çok kritik ve sivil havacılıkta da uçakların en kıymetli, en kritik bileşenlerinden biri olan akülerin yerlileştirilmesi sürecinde değerli bir arayı EASA sertifikasyonunu almakla tamamlamış olduk. Burada THY Teknik ve THY’nin kıymetli takviyelerini gördük. Sivil havacılıkta eserlerin yerlileştirilmesi sürecinde bizi bekleyen kıymetli bir pazar var. Hazırlıklarımız devam ediyor, değerli bir aralık katetmiş durumdayız.”

– HİDROJENE HAZIRLIK

Ahmet Turan Özdemir, bu uğraşlar yanında 5 yıldır doktoralı araştırmacılarla Teknopark İstanbul’da hidrojen ve yakıt hücresi konusundaki AR-GE çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

Hidrojenin kıymetli bir güç kaynağı olduğuna işaret eden Özdemir, bunun yanında hidrojenin ekonomik olarak üretilmesi, depolanması ve lojistiğinin sağlanması üzere sıkıntıların ise aşılmayı beklediğini belirtti.

Bu şartların güzelleştirilmesiyle daha aktif hizmet sunulabileceğini, regülasyonların da hidrojen kullanımını gerektirebileceğini anlatan Özdemir, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dünyada hiçbir kaynak sınırsız değil. Kullandığımız lityum pillerle ilgili de aşikâr bir mühlet sonra zorlanmalar yaşanacak. İlerleyen periyotta alternatif güç kaynaklarına muhtaçlık duyacağımız aşikar. Hidrojen de kıymetli bir alan. Bu alanda da kimi Avrupalı yatırımcıların, bilhassa Afrika bölgesinde büyük yatırımlar yaptıklarını izliyoruz, biliyoruz. Biz de o gün için hazır olmak üzere AR-GE faaliyetleri sürdürüyoruz. Bu alanda Avrupa Birliği fonlarını da kıymetlendiriyoruz. Takımlarımızın sürdürmüş olduğu hidrojenle ilgili Avrupa Birliği projelerimiz var. Ülkemizde de TENMAK, TÜBİTAK bu mevzuda kıymetli çalışmaları destekliyor. Bu kurum-kuruluşlarımızla birlikte hidrojen ve yakıt hücresi üzerine olan çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

– ELEKTRİKLİ ARAÇ BATARYALARI

Kayseri’de organize sanayi bölgesindeki fabrikalarında da elektrottan montaj halinde nikel kadmiyum pil üretimi yaptıkları bilgisini veren Özdemir, bu eserlerin, sahip olduğu elektriksel karakteristik ve güvenlik sebebiyle hava, deniz ve raylı nakliyecilikte çok kullanıldığını lisana getirdi. Özdemir, tüm bu araç kümelerine yönelik tahliller sunduklarını aktardı.

Elektrikli araçlar konusunda da Ankara’da faaliyet gösteren bir AR-GE grupları bulunduğuna işaret eden Özdemir, şunları kaydetti:

“Burada hafif elektrikli araçlardan minibüse kadar farklı güçlerde paketler üretiyoruz. Bu alanda kıymetli çalışmalar yaptık. Bunların içerisinde batarya üretim devreleri ve hücreleri, sızdırmazlığı, termal idaresi olan eserler yapıyoruz. Bu manada da değerli çalışmalar sağladık. Bu eserleri de müşterilerimizin gereksinimlerine nazaran yaptık, tasarladık, verdik. Alanda çalışan eserlerimiz var. Hala üretmekte, tasarlama olduğumuz eserler var. Bu alan da Avrupa Birliği tarafından çok önemseniyor. Hem araç bataryalarının ikincil kullanımları hem bunların ömür sıhhat kestirimlerinin, hem ekspertizlerinin yapılması hem de geri dönüştürülmesi ve geri kazandırılması konusunda dünyada değerli farkındalık var. Faaliyet alanımıza giren, bizimle irtibatlı mevzularda öncü AR-GE çalışmaları yaparak hem de esere dönüşen çalışmaları mühendislerimizle sürdürüyoruz.”

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD, Binance kurucusu CZ’ye müsaade vermedi