a

TÜSİAD’da Orhan Turan yine lider seçildi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ürk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) Olağan Genel Kurul’u gerçekleştirildi. YİK Lideri Tuncay Özilhan’ın açılış konuşmasının akabinde Bülent Eczacıbaşı, Özilhan’ın onursal lider olmasını konsey üyelerinin oylamasına sundu. Önerge oybirliğiyle kabul edilerek Tuncay Özilhan, TÜSİAD Onursal Lideri oldu. Rahmi Koç, Özilhan’a tüm üyeler ismine teşekkür plaketi verdi.

Açılış konuşmalarının akabinde 2023 yılı faaliyetleri ve bütçe raporuna ait bir sunum yapıldı. Daha sonra 2024-2025 yılı Yüksek İstişare Kurulu Başkanlık Divanı oylamasına geçildi. Oybirliğiyle TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Lideri bankacı Ömer Aras oldu. Lider Yardımcılığı misyonuna ise Ömer M. Koç, Arzuhan Doğan Yalçındağ, N. Ümit Boyner, Zekeriya Yıldırım getirildi. Sekreter olarak da Tayfun Bayazıt ve Agah Uğur seçildi.

Daha sonra yapılan seçimlerde ise TÜSİAD Başkanlığına tekrar Orhan Turan seçildi. İş dünyası seçimlere büyük ilgi gösterirken, Koç Holding Onursal Lideri Rahmi Koç, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, Boyner Küme İdare Heyeti Üyesi Ümit Boyner, Eczacıbaşı Holding İdare Konseyi Lideri Bülent Eczacıbaşı heyete katılarak oylarını verdiler.

BİRBİRİMİZDEN GÜÇ ALACAĞIZ

Orhan Turan yaptığı konuşmasında, TÜSİAD olarak kuvvetli bir periyotta vazife yaptıklarını söz ederek, “Ortak akılla yan yana durarak, birbirimizden güç alarak ve birbirimize dayanak vererek gerçek bildiklerimizi bu periyotta de söylemeye devam edeceğiz. Atatürk’ün çizdiği yolda, ülkemizin çağdaş uygarlık yolunda ilerlemesini sağlayacağını düşündüğümüz tüm mevzuları, toplumumuzun en geniş kısımlarıyla paylaşmaya itina gösterdik” dedi.

6 Şubat sarsıntılarına ve Marmara Bölgesi’nde beklenen sarsıntıya değinen Turan, “TÜSİAD olarak ayrıyeten, Zelzele Vazife Gücümüz ile beklenen Marmara sarsıntısı karşısında, özel dalın hazırlıklı olması için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Afet idaresi çok önemli bir planlama, hazırlık ve uyum gerektiriyor. Geçen sene yaşadığımız yıkıcı sarsıntı bu gerçeği en acı biçimde öğretti. Kurumlarımızı ve kurallarımızı güçlendirip, kentlerimizi zelzeleye dirençli hale getirmeliyiz. Bu hususlarda vakit kaybetmenin vebalini alamayız.” diye konuştu.

ENFLASYONLA ÇABA ÇOK ÖNEMLİ

Ülke gündeminin değerli başlıklarından birinin de lokal seçimler olduğunu belirten Turan, “Umuyorum ki önümüzdeki mahallî seçimler genel seçim mantığında ilerlemek yerine kentlerdeki ömür kalitesinin güzelleştirilmesine yönelik somut projeleri tartışacağımız bir taban oluştursun. Tüm siyasi partilerimizden örneğin akıllı kent projelerini, teknolojiyi kent ömrüne nasıl entegre edeceklerini duymak isteriz. Mahallî idareler demokrasinin aşağıdan üste inşa edilmesinde büyük rol sahibi. Yerindenlik unsuru, merkezi idareyle mahallî idareler ortasındaki yetki ve misyonların paylaşımının düzenlenmesi açısından kilit bir kavram. Yurttaş tercihinin dikkate alınması ve yetki ve sorumluluğun halka en yakın üniteler tarafından yerine getirilmesi, hizmetlerin aktifliği açısından ehemmiyet taşır.” tabirlerini kullandı.

KAYIT DIŞI İKTİSATLA ÇABA VURGUSU

Turan, ekonomik düzgünleşme için rasyonel siyaset çerçevelerine bağlı kalmaya devam edilmesi gerektiğini, enflasyonla gayrette para siyasetinin, toplumsal siyasetler ve maliye siyaseti ile de desteklemesini önemsediklerini tabir ederek, bu sürecin yalnızca enflasyonun düşürülmesi açısından değil tıpkı vakitte bilhassa sabit gelirliler üzerindeki olumsuz tesirleri açısından da son derece değerli olduğunu kaydetti.

Orhan Turan, iktisadın rekabetçiliğini artırmak için kayıt dışı ile uğraşın daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Vergisini kuruşuna kadar gerçek ödeyen, her türlü mevzuata harfiyen uyan işletmeler kayıt dışı çalışan işletmelerin karşısında rekabette zorlanıyor. Kayıt dışı iktisat kayıtlı kısmın vergi yükünün ağırlaşmasına yol açıyor. Üstelik kayıt dışı iktisat, etraf kirliliği, halk sıhhati, çalışanların toplumsal güvenlik hakları, iş sıhhati ve güvenliği, hatta hata iktisadı üzere, bir dizi negatif öge ile de iç içe geçer. Bu nedenle kayıtlı iktisada geçişin özendirilmesini çok önemsiyoruz.” dedi.

ÜLKENİN GELECEĞİ İÇİN GAYRET EDELİM

Türkiye’nin son bir yılı birçok acıyla geçirdiğine dikkati çeken Turan, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Şehitlerimizin acısı hala yüreğimizde. Kahramanmaraş sarsıntılarında 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. Filistin’de ölen çocukların sayısı 11 bini aştı. 2024’te acılarımızı dindirebilmeyi temenni ediyorum. Ülkemizin karşı karşıya olduğu tüm zahmetleri aşabileceğimiz konusunda başımda hiçbir kuşku yok. Yetişmiş insan potansiyelimiz, bilim insanlarımız, her alandan uzmanlarımız, uzman sivil toplumumuz, yüreği ülkesi için çarpan 85 milyon vatandaşımız var. Her türlü ekonomik ve siyasi sorunu nasıl olsa bir formda çözebiliriz. Fakat yiten giden canları yerine getiremeyiz. Katledilen doğayı, bozulan ekolojik sistemi geri döndüremeyiz. Fırsat eşitliği sağlayamadığımız gençlerimize düzgün bir gelecek sunamayız. Vakit geçirmeden ülkemizin geleceği için yaşamsal olan mevzulara odaklanalım, kayıkçı hengamesini bir kenara bırakalım. Kısa vadeli kısır çekişmelere ilgi etmeyelim. Şahsi ikbal peşinde koşmak yerine ülkenin geleceği için rekabet edelim.”

2024 BÜTÇESI ONAYLANDI

Genel şurada 2024 bütçesi de onaylandı. 2023 yılında 161 milyon 758 bin TL olan gelirler 2024 yılı için 234 milyon 125 bin TL öngörüldü. 2023 yılında 175 bin TL olan yıllık üyelik aidatı enflasyon oranında artırıldı ve 290 bin TL’ye çıkarıldı. 350 bin TL olan yeni üyelik fiyatı ise 580 bin TL yapıldı. Geçen yıl 129 milyon 147 bin TL olan aidat gelirlerinin bu yıl 215 bin 281 TL olması öngörüldü. Geçen yıl 72 milyon 342 bin TL olarak gerçekleşen işçi masrafları ise bu yılki bütçede 113 milyon 317 bin TL olarak planlandı.

YENİ İDARE BELİRLENDİ

2015 – 2023 devrinde TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı misyonunu üstlenen Tuncay Özilhan TÜSİAD Onursal Lideri oldu. Kendisine teşekkür plaketi TÜSİAD Onursal Lideri Rahmi M. Koç tarafından verildi.

2024-2025 Devri TÜSİAD İdare Konseyi Asil ve Yedek Üyeleri, Yüksek İstişare Kurulu Divanı, Denetleme Şurası Asil ve Yedek Üyeleri isim listesi şöyle:

YÖNETIM ŞURASI ASIL ÜYELERİ

Orhan Turan (Başkan)
Serpil Veral (Başkan Yardımcısı)
B. Can Yücaoğlu (Başkan Yardımcısı)
Ozan Diren (Başkan Yardımcısı)
Cevdet Alemdar
İzel Levi Coşkun
Fatih Kemal Ebiçlioğlu
Perihan İnci
Ömer Mert
Çağatay Özdoğru
İzzet Özilhan
Yılmaz Yılmaz

YEDEK ÜYELER

Meltem Akol
Yakup Benli
Emre Eczacıbaşı
Aydın Buğra İlter
Azmi Gümüşlüoğlu
Aslı Güreşcier
Levent Kömür
Merve Tolan
Durmuş Topçu
Feyyaz Ünal
Aysu Yavuz
Zeynep Köksal Yaykıran

YİK BAŞKANLIK DIVANI

Ömer Aras (Başkan)
Ömer M. Koç (Başkan Yardımcısı)
Arzuhan Doğan Yalçındağ (Başkan Yardımcısı)
N.Ümit Boyner (Başkan Yardımcısı)
Zekeriya Yıldırım (Başkan Yardımcısı)
Tayfun Bayazıt (Sekreter)
Agah Uğur (Sekreter)

KAYNAK: HABER7

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Özhaseki: 300 binden fazla konutu 1 yıl içerisinde teslim edeceğiz